Zabudowa

Magazyn wysyłkowy – czego nie może zabraknąć w jego wyposażeniu?

Od organizacji i wyposażenia magazynu zależą efektywność finansowa i wygoda jego użytkowania. Ma to znaczenie w każdej przestrzeni magazynowej bez względu na jej przeznaczenie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak powinien wyglądać magazyn wysyłkowy i jakiego wyposażenia nie może w nim zabraknąć. Wskażemy również na regały z naszej oferty, które doskonale sprawdzą się w takim obiekcie.

Zacznij od odpowiedniego projektu

Oczywiście organizację magazynu wysyłkowego należy rozpocząć od przygotowania jego projektu. Pod uwagę bierze się m.in. wymiary obiektu oraz potencjał składowania w nich towarów. Kolejnym krokiem jest określenie realnego zapotrzebowania operatora magazynu, ponieważ w sprzedaży wysyłkowej można dostarczać różnego rodzaju produkty. To zarówno towary o małych gabarytach, jak i takie, które potrzebują zdecydowanie więcej miejsca do składowania. Na podstawie tych parametrów określa się optymalne zagospodarowanie przestrzeni z wykorzystaniem dostępnych rozwiązań z obszaru zabudowy magazynowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować swoją sytuację ze specjalistą ds. logistyki i magazynowania.

Jakie regały kupić do magazynu wysyłkowego?

W większości przypadków dobrym wyborem do magazynu wysyłkowego będą regały półkowe. Pozwalają one na ich skalowanie oraz wprowadzanie modyfikacji w ich budowie, dzięki czemu poprawia się parametry techniczne i wytrzymałościowe zabudowy. Takie elementy jak dodatkowe przegrody, ściany boczne, szuflady, wieszaki, separatory czy wsporniki pozwalają na dostosowanie zabudowy do indywidualnych potrzeb inwestora. Wszystko po to, aby magazyn wysyłkowy umożliwiał szybkie zlokalizowanie produktu i jego wysyłkę do klienta. Ponadto regały półkowe charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości ich wykonania oraz wytrzymałości eksploatacyjnej. Dzięki temu są optymalnym wyborem, jeżeli ktoś szubka tanich i wydajnych rozwiązań technologicznych do magazynu. W przypadku sprzedaży wysyłkowej są lepszym rozwiązaniem od regałów paletowych, ponieważ towar zazwyczaj dystrybuuje się w pojedynczych sztukach, a nie w opakowaniach zbiorczych.

Zalety regałów półkowych

Regały półkowe mają sporo zalet. Przede wszystkim są bardzo uniwersalne i funkcjonalne. Dzięki temu z powodzeniem można dopasować je do specyfiki i wymiarów danego obiektu oraz do charakterystyki oferowanych towarów. Dodatkowo są proste w eksploatacji i pielęgnacji, dzięki czemu usprawniają proces wysyłki produktów do klientów. Wybierając wysokiej jakości materiały konstrukcyjne regałów półkowych, zapewniasz sobie bezpieczne i wydajne ich użytkowanie przez lata. Obecnie operator magazynu może w dużym stopniu zindywidualizować projekt tego typu zabudowy, w tym m.in. wybrać pomiędzy pólkami wiórowymi i metalowymi.

Kolejnym atutem regałów półkowych jest to, że pracownik magazynu ma do nich dostęp z każdej strony. Dzięki temu jeszcze łatwiej zlokalizować dany produkt oraz zadbać o porządek w magazynie. To niezwykle ważne w kontekście zwiększenia wydajności pracy firmy oferującej sprzedaż wysyłkową i skrócenia procesu dostarczenia produktów do klienta.

Czego jeszcze nie może zabraknąć na wyposażeniu magazynu wysyłkowego?

Oczywiście regały to nie wszystko, co powinno znaleźć się na wyposażeniu magazynu wysyłkowego. W przypadku większych obiektów magazynowych, warto postawić na takie pojazdy jak wózki widłowe, wozidła czy też podnośniki. Zależy to nie tylko od gabarytów magazynu, ale również charakterystyki składowanych w nim towarów oferowanych w ramach sprzedaży wysyłkowej. W magazynie warto postawić na dobre oznaczenie ciągów komunikacyjnych, np. poprzez wymalowanie ich na posadzce lub zastosowanie specjalnych oznaczeń kolorami. Dodatkowo warto zabezpieczyć wszelkie filary, kolumny i inne elementy, konstrukcji obiektu, które mogą podlegać uszkodzeniom mechanicznym (np. po uderzeniu wózka widłowego). W tym celu stosuje się specjalne odbijacze i przesłony. Montaż tego typu elementów wyposażenia pozwala na zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa pracy, zwiększa ochronę pracowników, którzy na co dzień odpowiadają za obsługę magazynu oraz chroni produkty przed ich uszkodzeniem.

Dodatkowe elementy wyposażenia takie jak m.in.: system zarządzania magazynem, drukarki etykiet, szafy metalowe, biurka, krzesła oraz sprzęt elektroniczny dobierane są w sposób indywidualny. Ich ilość oraz rodzaj zależą od specyfiki danego magazynu, liczby pracowników oraz realnych potrzeb operatora.

Zabudowa magazynowa od ZMS

Jeżeli stajesz przed wyzwaniem wyposażenia lub modernizacji wyposażenia w magazynie wysyłkowym, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jako ZMS Systemy Magazynowe od lat specjalizujemy się w dystrybucji, montażu i serwisowaniu zabudowy magazynowej. Dbamy o to, aby każda pojedyncza konstrukcja oferowana przez naszą firmę spełniała najwyższe standardy rynkowe i pozwalała na bezpieczną i wydajną pracę. W przypadku magazynów wysyłkowych rekomendujemy wysokiej jakości regały półkowe z naszego asortymentu. W przypadku zainteresowania ich zakupem, zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem

regaly jezdne

Regały jezdne – poznaj ich najważniejsze zalety

Zwiększenie wydajności i możliwości przestrzeni magazynowej to zadanie, przed którymi stają właściciele i operatorzy tego typu obiektów. Jednym z rozwiązań stosowanych w technice magazynowej są mobilne regały paletowe. To regały jezdne, które pozwalają na stworzenie modułowej i wydajnej zabudowy. Mobilne bazy zwiększają potencjał składowania produktów w danej przestrzeni. W tym artykule przyjrzymy się głównym zaletom tego typu rozwiązania.

Czym są i gdzie stosuje się regały jezdne?

Jak sama nazwa wskazuje, regały jezdne to takie, które pozwalają na przemieszczanie ich w przestrzeni magazynowej. Wszystko za pomocą mobilnych baz, na których znajdują się regały paletowe. Bazy ulokowane są w szynach instalowanych w posadzce. W ten sposób można znacznie zwiększyć możliwości składowania towarów w magazynie. W określonych warunkach osiąga się nawet dwukrotne zwiększenie pojemności tego typu obiektów. Odpowiednie zaprojektowanie zabudowy magazynowej ułatwia codzienną pracę oraz przyspiesza pobór towarów z magazynu, oraz proces ich składowania.

 

Technologia ta znana jest na rynku od lat. Starannie przygotowane konstrukcje można wykorzystywać w szerokim zakresie temperatur dodatnich i ujemnych. Dzięki temu z powodzeniem stosowane są m.in. w chłodniach i mroźniach. Dzięki swojej uniwersalności i wielu zaletom, świetnie sprawdzą się w wielu branżach. To wybór właścicieli i operatorów obiektów magazynowych, którym zależy na zwiększeniu pojemności posiadanej przestrzeni.

Najważniejsze zalety regałów jezdnych w magazynie

Oczywiście mobilne regały paletowe nie cieszyłyby się taką popularnością, gdyby nie ich określone zalety. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze korzyści związane z wykorzystaniem regałów jezdnych w zabudowie magazynowej.

Optymalizacja wykorzystanej przestrzeni

Główną zaletą regałów jezdnych w magazynie jest optymalizacja dostępnej przestrzeni. Zastosowanie mobilnych baz do regałów paletowych w określonych warunkach pozwala nawet na dwukrotne zwiększenie możliwości magazynowych danego obiektu. Regały poruszają się po szynach wbudowanych w posadzkę. Dzięki temu minimalizuje się potrzebę tworzenia ciągów komunikacyjnych. W razie potrzeby wystarczy odpowiednio przesunąć regały jezdne i pobierać lub składować towary. Tego typu systemy jezdne dostosowane są zarówno do obsługi ręcznej, jak i automatycznej. Dzięki temu można w pełni dopasować zabudowę magazynową do swoich potrzeb oraz rodzaju składowanych towarów. Zwiększenie możliwości magazynowych obiektu przekłada się na zoptymalizowanie kosztów związanych z jego utrzymaniem i obsługą.

Najwyższe standardy bezpieczeństwa

Wysokiej jakości regały jezdne spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i są zgodne z obowiązującymi przepisami. Specjalna konstrukcja sprawia, że ryzyko wypadku sprowadzone jest do minimum. Poziom bezpieczeństwa podnoszony jest dzięki stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń i elementów wyposażenia, w tym m.in.: bramek z oświetleniem, włączników bezpieczeństwa, sygnalizatorów świetlnych i czujników odległości. Przed zakupem tego typu systemu warto sprawdzić, co wchodzi w jego zakres oraz dopasować indywidualnie ofertę w kontakcie z producentem.

Modułowa i elastyczna konstrukcja

Wydajne regały jezdne dają sporo możliwości w zakresie modyfikacji zabudowy magazynowej. Wszystko dlatego, że powstają w ramach modułowej i elastycznej konstrukcji. Można rozbudowywać je zarówno wzwyż, jak i wszerz. Należy tego dokonywać w ramach zbudowanej w posadzce sieci szyn, po których poruszają się mobilne regały paletowe. Aspekt ten jest niezwykle ważny w przypadku magazynów, gdzie zmienia się specyfika składowanych produktów oraz ich gabaryty. Ponadto właściciel może rozbudowywać regały o dodatkowe elementy, które zmieniają ich nośność oraz potencjał użycia. W tym celu montuje się m.in. dodatkowe wsporniki.

Wysoka wytrzymałość eksploatacyjna

Wybierając sprawdzone regały jezdne od ZMS Systemy Magazynowe, stawiasz na wysoką wytrzymałość eksploatacyjną konstrukcji. Dzięki temu regały te z powodzeniem mogą być intensywnie wykorzystywane przez lata. Odpowiednio konserwowane i eksploatowane nie tracą swoich właściwości. Im mniej usterek, tym większa efektywność finansowa prowadzonego magazynu.

Proste w obsłudze i konserwacji

Kolejną z zalet wydajnych regałów jezdnych jest prostota ich obsługi. Wybrane systemy dostosowane są do obsługi ręcznej lub automatycznej. Regały bez większych problemów poruszają się po szynach w posadzce. W przypadku obsługi ręcznej nie wymaga to dużej siły ze strony operatora. Dzięki temu eksploatowanie zabudowy magazynowej jest intuicyjne. Ponadto regały są proste w konserwacji. W tym celu warto postawić na wsparcie profesjonalistów, który wykonają rzetelny serwis i zagwarantują bezpieczeństwo eksploatacji regałów jezdnych w Twoim magazynie.

Jako ZMS Systemy Magazynowe proponujemy wysokiej jakości regały jezdne, które w pełni dopasujemy do Twojego magazynu. Wykonamy dla Ciebie profesjonalną realizację, dzięki czemu znacznie podniesiesz efektywność magazynu, w tym powiększysz jego przestrzeń do składowania. Przy regałach jezdnych do minimum ogranicza się miejsce wykorzystane na korytarze robocze. Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem, w celu zapoznania się z potencjałem regałów jezdnych oraz z ofertą ewentualnej współpracy.

 

drive in regaly

Regały drive-in – wszystko co warto wiedzieć

W przestrzeni magazynowej wykorzystuje się różne rodzaje regałów i metody składowania. Dostosowuje się je bezpośrednio do swoich potrzeb oraz specyfiki danego obiektu. Wśród popularnych wyborów znajdują się m.in. regały drive-in. To regały wjezdne, które pozwalają na zwiększenie efektywności magazynu z uwzględnieniem dostępnej przestrzeni do składowania towarów.

Czym są regały drive-in?

Na początku w kilku zdaniach warto wyjaśnić, czym są regały drive-in nazywane również wjezdnymi. To dedykowany system składowania towarów, który klasyfikowany jest do grupy regałów akumulacyjnych. Ten typ regałów przeznaczony jest do ładowania i rozładowywania w ramach zasady LIFO. W dużym skrócie polega ona na tym, że ostatni towar wychodzi z magazynu, a pierwszy do niego wchodzi. W konstrukcji systemu uwzględniono korytarz, po którym porusza się wózek widłowy wraz z operatorem. Towary składowane są bezpośrednio na szynach nośnych. Korytarze robocze ograniczane są do minimum, dzięki czemu w tej samej przestrzeni magazynowej można ulokować jeszcze więcej towarów.

Konstrukcja regału drive-in

Specyfika regałów wjezdnych pozwala na ich modyfikacje i projektowanie bezpośrednio pod potrzeby klienta i możliwości magazynu. To kolejny argument za tym, aby stosować je w swoim magazynie. W dużym skrócie klasyczny regal drive-in składa się z takich elementów konstrukcyjnych jak:

  • rama regału,
  • szyna paletowa,
  • wejście na szynę paletową,
  • belka szczytowa,
  • prowadnica wózka,
  • wejście na prowadnicę wózka,
  • ramię lub ramiona wspierające,
  • ochraniacz tylny,
  • stężeń,
  • ograniczniki palet (opcjonalnie),
  • ochraniacze słupów (opcjonalnie).

Nowoczesne rozwiązania charakteryzują się stabilną i wytrzymałą konstrukcją. Dzięki temu z powodzeniem mogą być eksploatowane przez wiele lat. To niezwykle ważne w kontekście optymalizacji kosztów utrzymania i użytkowania magazynu.

Jak to działa?

Zasada działania regałów drive-in jest stosunkowo prosta. Cała zabudowa polega na umieszczeniu obok siebie wąskich korytarzy roboczych. Pełnią one jednocześnie kanał przewożenia oraz składowania palet. Wózek widłowy (autonomiczny lub z operatorem) wjeżdża do specjalnie przygotowanego tunelu i następuje układanie palet jedna za drugą. Towar na paletach umieszcza się na szynach nośnych.

Gdzie znajdują zastosowanie tego typu regały?

Ze względu na swoją uniwersalność i wysoką efektywność składowania towarów regały drive-in znajdują szerokie zastosowanie w branży logistycznej. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie towary składowane są na paletach o podobnych wymiarach i parametrach technicznych. Rekomenduje się je zarówno przy magazynach sezonowych, jak i całorocznych. Stanowią nieoceniony element infrastruktury w przypadku przechowywania:

  • produktów niewymagających rotacji w systemie FIFO,
  • dużych ilości podobnych towarów o niskiej rotacji,
  • towarów w chłodniach i mroźniach, gdzie temperatura wynosi nawet do -25˚C,
  • długookresowego.

Ponadto potencjał zastosowania regałólw wjezdnych docenią operatorzy magazynów o ograniczonej przestrzeni do składowania towarów. Ten typ zabudowy pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni przy jednoczesnym zapewnieniu szybkiego i łatwego dostępu do każdej pojedynczej palety.

W ramach regałów drive-in dostępne są również modele przejezdne, które można umieszczać w centrum obiektu magazynowego. Wówczas operator otrzymuje do nich dostęp z dwóch stron i można zastosować zasadę FIFO.

Kluczowe zalety korzystania z regałów drive-in

Każda technologia magazynowa ma swoje plusy i minusy. W tym miejscu skupimy się na podstawowych zaletach związanych z wykorzystywaniem regałów drive-in w przestrzeni magazynu. Przede wszystkim umożliwia to optymalne wykorzystanie pojemności obiektu. W zależności od projektu wskaźnik ten dochodzi nawet do 85%. Dobrej jakości zabudowa gwarantuje bezpieczne składowanie różnego typu towarów, w tym również produktów delikatnych i niestabilnych.

Kolejną zaletą regałów wjezdnych jest możliwość zastosowania pożądanej przez wielu operatorów zasady LIFO. Wysokość i głębokość korytarzy dostosowuje się bezpośrednio do specyfiki składowanych towarów oraz potrzeb operatora. Taka elastyczność pomaga również na swobodną rozbudowę zabudowy oraz jej modyfikację. To niezwykle ważne w przypadku magazynów, gdzie zmieniają się składowane towary. To wszystko idzie w parze z bardzo korzystnym stosunkiem ceny miejsca paletowego do wykorzystanej powierzchni. Właśnie dlatego regały wjezdne stanowią jeden z podstawowych wybór naszych klientów.

Starannie przygotowana zabudowa magazynów z regałów drive-in pozostaje łatwa i bezpieczna w obsłudze. To aspekt, na który zwraca uwagę każdy świadomy operator lub właściciel przestrzeni magazynowej.

Poznaj naszą ofertę

Jako ZMS Systemy Magazynowe specjalizujemy się w produkcji i dystrybucji starannie dobranych elementów zabudowy magazynowej. Na bazie wieloletniego doświadczenia pomożemy Ci w wyborze optymalnego rozwiązania oraz w jego implementacji w Twoim obiekcie. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

przeglad regalu

Sezon urlopowy przed nami – dobry czas na przeglądy eksperckie regałów magazynowych

Sezon urlopowy to dobry czas na przeprowadzenie przeglądów eksperckich swojej zabudowy magazynowej. W okresie wakacyjnym z reguły obserwuje się zahamowanie w logistyce. Wiele osób decyduje się na urlop, co przekłada się na mniejszą liczbę zamówień i zwiększa możliwość przeprowadzania prac wewnątrz przestrzeni magazynowej. Już teraz warto przygotować się na nadchodzące lato i na wykonanie eksperckich przeglądów.

Dlaczego przeglądy regałów magazynowych wykonać latem?

Każdy właściciel lub operator przestrzeni magazynowej musi wykonywać regularne przeglądy eksperckie regałów magazynowych. Wszystko po to, aby zadbać o ich dobry stan techniczny, sprawność oraz zminimalizować ryzyko ewentualnych wypadków. Te ostatnie mogą stanowić realne zagrożenie dla osób pracujących w magazynie oraz dla składowanych w nim towarów. Lato i sezon urlopowy to doskonały czas na to, aby wykonać przeglądy eksperckie. Jest to związane z małą stagnacją na rynku oraz z tym, że z magazynu wychodzi mniej zamówień. Umiejętne rozplanowanie prac w tym okresie pozwala na konserwację zabudowy magazynowej oraz utrzymanie jej w pożądanym stanie technicznym. Już niedługo kolejny okres wakacyjny, dlatego warto już teraz odpowiednio zaplanować najbliższe tygodnie.

Czym jest przegląd ekspercki?

Przegląd tego typu wykonywany jest przez przeszkolony i doświadczony personel. Eksperci powinni dokładnie sprawdzić różne parametry regałów magazynowych pod kątem stabilności ich konstrukcji, odporności eksploatacyjnej, obciążenia oraz ewentualnych uszkodzeń. Wszystko po to, aby zadbać o wysoki standard bezpieczeństwa w przestrzeni magazynowej i wypełnić obowiązujące przepisy. Zgodnie z nimi pracodawca (właściciel lub operator magazynu) ma obowiązek wykonywania systematycznych kontroli w celu zadbania o bezpieczeństwo i higienę pracy. Więcej informacji na ten temat znajduje się w normie europejskiej PN-EN 15635:2010 oraz w wymaganiach Ministra Gospodarki. Poniżej przedstawiamy kilka obszarów, które wchodzą w zakres dobrze poprowadzonego przeglądu eksperckiego.

Kontrola konstrukcji regałów

Zadaniem specjalisty jest m.in. sprawdzenie konstrukcji regałów magazynowych. Pod uwagę bierze się przede wszystkim obecny stan techniczny słupów, ram, belek oraz półek. Jakiekolwiek nieprawidłowości powinny być od razu zanotowane, zmierzone i zgłoszone. Przykładowe usterki w przestrzeni magazynowej to m.in.: ugięcia belek nośnych, odchylenia ram regałowych, uszczerbki konstrukcyjne, pęknięcia i inne. Mogą one powodować poważne zagrożenie, dlatego należy mieć je pod kontrolą i niezwłocznie wdrażać prace naprawcze. Czasami wymaga to wymiany poszczególnych elementów zabudowy. Podczas przeglądu sprawdza się również poprawność montażu regałów, aby wyeliminować ryzyko ich awarii w przyszłości.

Bezpieczeństwo eksploatacji zabudowy magazynowej

W kontekście prawidłowej eksploatacji magazynu niezwykle ważne jest utrzymanie określonych standardów bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. odpowiedniego oznakowania ścieżek komunikacyjnych oraz typu regałów, ich nośności, możliwego obciążeniach i poziomów składowania. Wszystko po to, aby zadbać o prawidłowe wykorzystanie dostępnej infrastruktury i zminimalizowanie ryzyka jej uszkodzenia. Ekspert w trakcie przeglądu sprawdza nie tylko obecność oznaczeń, ale również zgodność eksploatacji regałów zgodnie z podanymi na nich informacjami. Ponadto w obszarze bezpieczeństwa weryfikuje się m.in.: stan posadzki magazynu, równomierne położenie towarów na paletach, stan techniczny akcesoriów i sprzętu, dokumentację techniczną oraz przeciążenie miejsc składowania. Dużo łatwiej o to w okresie letnim, gdy w branży magazynowej jest nieco spokojniejszy.

Wykonanie niezbędnych pomiarów i ocena ryzyka

Kolejnym obszarem odpowiedzialności eksperta w trakcie przeglądu jest wykonanie niezbędnych pomiarów i ocena ryzyka związanego z użytkowaniem magazynu. Kontroler ma za zadanie dokonać pomiarów wszelkich odkształceń i usterek. Następnie na podstawie swojego doświadczenia i zebranych wyników ocenia stan zagrożenia. Klasyfikacja uszkodzeń zabudowy magazynowej wskazuje na to, które z nich powinny zostać usunięte w pierwszej kolejności, ponieważ zagrażają zdrowiu i życiu pracowników. Dzięki temu można odpowiednio zaplanować najbliższe prace naprawcze i serwisowe. Zastosowanie się do wskazań kontrolera to obowiązek każdego przedsiębiorcy, któremu zależy na bezpiecznym i zgodnym z prawem składowaniu towarów.

Przeglądy eksperckie z ZMS Systemy Magazynowe

Jako ZMS Systemy Magazynowe wykonujemy przeglądy eksperckie regałów magazynowych. Odpowiadają za to przeszkoleni pracownicy, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie i uprawnienia. Ponadto dystrybuujemy wydajną zabudowę magazynową, dzięki czemu nie tylko wskażemy na ewentualne problemy, ale również zaproponujemy ich szybkie rozwiązanie. Podczas przeglądu eksperckiego klasyfikujemy uszkodzenia według skali:

  • alarm zielony (zniszczenia wymagające nadzoru);
  • alarm pomarańczowy (niebezpieczne uszkodzenia wymagające podjęcia działań najszybciej, jak to będzie możliwe);
  • alarm czerwony (bardzo poważne zniszczenie wymagające natychmiastowego działania).

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem oraz do postawienia na profesjonalny przegląd zabudowy magazynowej. Okres urlopowy to dobry czas, aby wykonać niezbędne prace serwisowe i naprawcze.

regaly do archiwum

Regały przesuwne do archiwum – dlaczego to dobry wybór?

Archiwum to miejsce, w którym na co dzień przechowuje się duże ilości dokumentów. Wymaga to odpowiedniego przygotowania infrastruktury. Dobrym wyborem do archiwów są regały przesuwne o dużej wytrzymałości. Pozwalają na zoptymalizowanie przestrzeni magazynowej oraz są odporne na duży nacisk i intensywną eksploatację. To aspekty, które są niezwykle ważne w każdym archiwum. Poznaj charakterystykę tego typu regałów oraz sprawdź, dlaczego to dobry wybór.

Czym są regały przesuwne?

Jak sama nazwa wskazuje, regały przesuwne charakteryzują się mobilnością. Umieszcza się je na prowadnicach, które montuje się bezpośrednio w posadzce. Następnie w razie potrzeb można modyfikować ustawienie regałów w przestrzeni archiwum oraz swobodnie je przesuwać, aby zapewnić sobie dostęp do poszukiwanej dokumentacji. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że można je swobodnie skalować. Doskonale sprawdzają się w magazynach i archiwach o ograniczonej przestrzeni. Zastosowanie regałów przesuwnych sprawia, że można zrezygnować z wielu ciągów komunikacyjnych.

Regały przesuwne elektryczne i mechaniczne

Obecnie na rynku dostępne są regały przesuwne elektryczne i mechaniczne. Te drugie są tańsze w zakupie i eksploatacji, jednak wymagają ingerencji człowieka do ich przesuwania. Na bocznej ścianie konstrukcji znajduje się korba. Wystarczy ją przesunąć i odblokować hamulec. Następnie regał przesuwa się z niewielkim użyciem siły fizycznej. Tego typu modele są wydajne i gwarantują małą awaryjność.

Nowoczesne modele elektryczne steruje się za pomocą ekranu dotykowego. Wybrane z nich posiadają sterowanie zdalne. Jednocześnie modele elektryczne pozostają droższe w zakupie i wymagają profesjonalnego serwisowania.

Regały, które ułatwiają przechowywanie dokumentów

Bez dwóch zdań regały przesuwne ułatwiają przechowywanie dokumentów. W związku z tym doskonale sprawdza się to w archiwach. Dzięki nim można lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń oraz usprawnić codzienną pracę archiwistów. Modele pochodzące od renomowanych producentów gwarantują wysoką wydajność i odporność na nacisk. Ten ostatni aspekt okazuje się kluczowy w archiwach, gdzie przechowywane dokumenty mają dużą masę. W takich miejscach należy stawiać na najwyższej jakości zabudowę magazynową.

Optymalizacja dostępnej przestrzeni

Archiwa powstają w różnych obiektach. Nie każdy z nich jest w pełni do tego przystosowany. Aby zoptymalizować dostępną przestrzeń, warto postawić na regały przesuwne na szynach. Dzięki temu można efektywnie zaprojektować archiwum nawet w długich i wąskich pomieszczeniach. Brak konieczności pozostawienia ciągów komunikacyjnych przy każdym pojedynczym regale daje sporą oszczędność miejsca. Przełoży się to na wzrost potencjału archiwum, jako miejsca do przechowywania dokumentów. Dotyczy to zarówno archiwów prowadzonych w firmach, jak i archiwów państwowych i komercyjnych.

Czym kierować się przy wyborze regałów do archiwum?

Podczas wyboru regałów do archiwum należy kierować się kilkoma kluczowymi aspektami. Oczywiście niezwykle ważna jest jakość wykonania zabudowy. Powinna ona powstawać ze starannie dobranych surowców, które są odporne na intensywną i wieloletnią eksploatację. W tym celu warto postawić na regały wykonywane z profili stalowych, które są odporne na korozję i łatwiejsze w serwisowaniu. Aby zwiększyć efektywność wykorzystywania dostępnej przestrzeni, warto postawić na regały przygotowane na wymiar lub z ogólnodostępnej oferty wybrać te, które są najlepiej dopasowane. W związku z tym decyzja zakupowa powinna być poprzedzona dobrą analizą.

Ze względu na specyfikę przechowywanych rzeczy, regały archiwalne powinny być bardzo wytrzymałe. Dokumenty mają sporą masę i już kilka kartonów postawionych na jednej półce może być sporym wyzwaniem dla materiału. Przed zakupem niezbędne jest zapoznanie się z parametrami technicznymi danego modelu. Oczywiście w archiwum kluczowy jest łatwy dostęp do dokumentacji, dlatego sprawdzonym wyborem są regały przesuwne otwarte. Pozwalają na zaoszczędzenie czasu w trakcie codziennej pracy oraz czynią ją bardziej efektywną. Aranżując przestrzeń archiwum, zadbaj też o to, aby wybrane regały można było łatwo rozbudować lub modyfikować. Dzięki temu wprowadzisz niezbędne zmiany wtedy, kiedy będzie to potrzebne.

Wysokiej jakości regału przesuwne od ZMS Systemy Magazynowe

Jako ZMS Systemy Magazynowe od lat współpracujemy z klientami z różnych sektorów. Przygotowujemy też wysokiej jakości zabudowę do archiwów różnego typu. Standardowym wyborem klientów prowadzących archiwum są regały przesuwne. Modele tego typu sprawdzą się w różnych przestrzeniach oraz pozwalają na zabudowę nie tylko wszerz, ale również wzwyż. Dzięki temu dopasujesz je bezpośrednio do swojego obiektu oraz realnych potrzeb. Nasi specjaliści zapoznają się z Twoimi potrzebami oraz przygotują ofertę szytą na miarę. Specjalizujemy się w produkcji, montażu i serwisowaniu regałów przesuwnych do archiwum, magazynów i innych obiektów. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, w celu zapoznania się ze szczegółami ewentualnej współpracy.

regaly przesuwne metalowe

Regały przesuwne magazynowe – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taki rodzaj wyposażenia magazynu?

Proces wyboru wyposażenia magazynu powinien być poprzedzony dokładną analizą. Wśród dostępnych rozwiązań technologicznych znajdują się różnego rodzaju regały. Różnią się pod względem konstrukcji, a także specyfiki ich użytkowania i charakterystyki. Jednym z popularnych wyborów inwestorów są regały przesuwne magazynowe. Sprawdź, czym się one charakteryzują oraz gdzie znajdują zastosowanie.

Czym są regały przesuwne magazynowe?

Regały przesuwne magazynowe wykorzystuje się w ramach dynamicznego składowania. W nim wykorzystuje się mobilne regały, dzięki czemu z łatwością można zmienić rozłożenie towarów w przestrzeni magazynowej. Tym samym produkty przechowywane w magazynie nie mają swojego przypisanego na stałe miejsca. Dynamiczne składowanie może być bardzo rozsądnie zaplanowane lub zastosowane wtedy, gdy taka jest potrzeba chwili. Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową.

Pod względem konstrukcyjnym regały metalowe przesuwne składają się z kilku standardowych regałów rzędowych. Te połączone są w jeden system i umieszcza się je na wózkach jezdnych. Dzięki temu statyczne regały zamieniają się w regały przesuwne, które są mobilne i dają wiele możliwości ich wykorzystania. Aby swobodnie korzystać z regałów przesuwnych magazynowych, należy w posadzce zamontować specjalne prowadnice szynowe. Dzięki temu operowanie regałami w przestrzeni będzie wygodne i bezpieczne. Obecnie na rynku wyróżnia się regały sterowane ręcznie, centralnie za pomocą szafy sterowniczej oraz zdalnie.

Czym powinny się charakteryzować?

Przede wszystkim regały przesuwne magazynowe powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania. Powstają ze starannie dobranych surowców, które gwarantują wysoką wytrzymałość eksploatacyjną i niezawodność na lata. Tylko w ten sposób można zoptymalizować proces przechowywania produktów i zwiększyć dochodowość prowadzonego biznesu. Przed zakupem jakiegokolwiek wyposażenia do magazynu należy zapoznać się z opiniami na jego temat, charakterystyką techniczną, a także z informacjami przedstawianymi przez producenta. Kompletując sprzęt, postaw na zaufanego i sprawdzonego dostawcę.

Sposób na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Z wykorzystaniem regałów przesuwnych wiąże się wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ten typ wyposażenia magazynu sprawia, że nie ma potrzeby wyznaczania ciągów pieszych lub szlaków jezdnych dla wózków widłowych. Przestrzeń do przemieszczania się pracowników magazynu i maszyn powstaje bezpośrednie po przesunięciu wybranych regałów. W ten sposób pracownicy otrzymują dostęp do danego miejsca niemal z każdej strony.

Skalowanie systemu magazynowego

Ponadto regały przesuwne magazynowe można skalować wzdłuż i wzwyż. Dzięki temu właściciel lub operator magazynu może swobodnie zwiększać ich możliwości i zoptymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Oczywiście przekłada się to na realne oszczędności na procesie składowania towarów i wzrost dochodów prowadzonego biznesu.

Elastyczność i uniwersalność przestrzeni magazynowej

Regały przesuwne magazynowe cechują się dużą elastycznością i uniwersalnością. Z ich wykorzystaniem można zaprojektować wiele systemów składowania i zastosować różnego rodzaju konfiguracje w ramach jednej przestrzeni. Ponadto są bardzo uniwersalne, ponieważ z powodzeniem mogą służyć do składowania różnego rodzaju towarów na paletach. To sprawia, że wykorzystuje się je w wielu sektorach.

Ograniczenie kosztów eksploatacyjnych

Odpowiednie wykorzystanie tego typu regałów przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne właściciela magazynu. Obserwuje się mniejsze zużycie energii elektrycznej, a także ograniczenie kosztów związanych ze sprzątaniem magazynów. Ten ostatni aspekt jest bezpośrednio związany z ograniczeniem szlaków komunikacyjnych i zmniejszeniem powierzchni, która wymaga regularnego sprzątania.

Gdzie regały metalowe przesuwne znajdują zastosowanie?

Uniwersalność i efektywność regałów metalowych przesuwnych sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Najczęściej wykorzystywane są w dynamicznym składowaniu, gdzie występuje dość duża rotacja towarów, a na regałach przechowuje się różne typy produktów. Wyposażenie tego typu umożliwia zastosowanie zasady: first in, first out. Wysokiej jakości regały przesuwne magazynowe znajdują zastosowanie m.in. w sektorach:

  • spożywczym;
  • farmaceutycznym;
  • produkcyjnym;
  • budowlanym;
  • różnego rodzaju hurtowniach itp.

Sprawdzają się zarówno w magazynowaniu w temperaturze pokojowej, jak i w chłodniach.

Jako ZMS Systemy Magazynowe dostarczamy na rynek najwyższej jakości regały metalowe przesuwne. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z naszym przedstawicielem w przypadku zainteresowania wyposażeniem magazynowym.

Projekt bez tytulu 26

LogiMAT-Messe 2023!

Tegoroczny LogiMAT-Messe  był po prostu niesamowity!

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mieliśmy tak wielu gości na naszym stoisku.  Przez trzy targowe dni pomiędzy 25 a 27 kwietnia 2023 r.  odbyliśmy dziesiątki spotkań i  inspirujących rozmów. Przesyłamy podziękowania dla wszystkich gości, partnerów biznesowych z którymi się spotkaliśmy w Stuttgart.

 

regaly polkowe

Regały półkowe – 5 aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze

Regały półkowe stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego magazynu. Niezależnie od rodzaju składowanych produktów, regały tego typu są na tyle uniwersalne, że spełnią oczekiwania wielu właścicieli przestrzeni magazynowych. W procesie ich zakupu warto być jednak ostrożnym. Przed finalizacją transakcji rekomenduje się przeprowadzenie dokładnej analizy. Sprawdź, na jakie 5 podstawowych aspektów warto zwrócić uwagę przy zakupie regałów półkowych.

Na te rzeczy zwróć uwagę przed zakupem regału

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że regały półkowe to inwestycja długoterminowa. Docelowo powinny zaspokoić potrzeby inwestora w perspektywie wielu lat. Starannie dobrane wyposażenie pozwala na efektywne i bezpieczne użytkowanie magazynu oraz zwiększa jego dochodowość. Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych aspektów, na które musisz zwrócić uwagę w procesie zakupowym.

1.   Jakość wykonania regałów

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest oczywiście jakość wykonania regałów półkowych. Te powinny powstawać ze starannie dobranych materiałów. Muszą być odporne na intensywną eksploatację, wytrzymywanie dużych obciążeń i bezpieczne w użytkowaniu. Jakość materiałów przekłada się na stabilność regałów oraz efektywność wykorzystywania przestrzeni magazynowej. Wybrane elementy konstrukcji wykonywane są m.in. z: metalu, drewna czy też z tworzyw sztucznych. W celu zwiększenia wydajności i żywotności regałów, należy przeprowadzać ich przeglądy techniczne, a także dokonywać niezbędnych prac serwisowych. Kwestie te regulowane są przez przepisy prawa. Szczegółowy harmonogram serwisowania przedstawiają producenci danych systemów magazynowych. Przed zakupem dokładnie się z tym zapoznaj.

2.   Parametry techniczne

Kolejnym ważnym aspektem są parametry techniczne regałów. W tym obszarze zwraca się uwagę nie tylko na rozmiary regałów, ale także na takie kluczowe kwestie jak nośność i waga półek czy też rozmiary półek. Kluczowe parametry techniczne to także wysokość pojedynczych półek, co następnie przekłada się na ich ładowność oraz na gabaryty produktów, które mogą być bezpiecznie na nich przechowywane. W przypadku prowadzenia powtarzalnej produkcji i stabilnych potrzeb magazynowych, należy zawsze zachować bufor bezpieczeństwa. Będzie nim większa deklarowana nośność półek niż waga składowanych na nich towarów. Ostatnim z ważnych parametrów technicznych jest waga regałów bez obciążenia oraz z obciążeniem.

3.   Uniwersalność i przeznaczenie regałów

Pod względem użytkowania warto zwrócić uwagę na uniwersalność regałów. Wybrane modele pozwalają na wprowadzenie w nich wielu modyfikacji i swobodne łączenie regałów w większe ciągi. To niezwykle ważne w przypadku przestrzeni magazynowych, w których dochodzi do zmiany przechowywanych produktów. Razem z tym zmieniają się też potrzeby właściciela i wymagania dotyczące wykorzystywanej zabudowy magazynowej. Wybrane regały przeznaczone są do składowania określonych produktów, dlatego przez ich zakupem warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją przedstawioną przez producenta, a także z potencjałem wykorzystania danej zabudowy na przestrzeni wielu lat.

4.   Optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni

Każdy właściciel lub operator magazynu musi zwrócić uwagę na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Pod uwagę bierze się wymiary magazynu, a także jego specyfikę, w tym m.in. obecność filarów i innych przeszkód. Na tej podstawie przygotowuje się projekt wyposażanie magazynu, który zapewni maksymalne jego wykorzystanie. Przekłada się to na efektywność finansową każdego m2 przestrzeni. Wszystko powinno być rozplanowane w ten sposób, aby z jednej strony umożliwić maksymalne obłożenie magazynu, a z drugiej strony zapewnić jego swobodną obsługę. Rodzaj wybranych regałów półkowych zależy także od stopnia zautomatyzowania i zmechanizowania przestrzeni magazynowej. Pod uwagę bierze się wiele detali, aby wybrana zabudowa spełniała oczekiwania inwestora przez lata.

5.   Stan techniczny produktów

Jeżeli decydujesz się na zakup używanej zabudowy magazynowej, to powinieneś zwiększyć swoją czujność. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się ze stanem technicznym regałów, a także z historią ich serwisowania oraz wykonywanych prac naprawczych. To kluczowe kwestie, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo użytkowanej w magazynie zabudowy. To ważne zarówno z punktu widzenia pracowników magazynu, jak i składowanych produktów. Niezależnie od tego, czy stawiasz na zabudowę nową czy używaną, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.

Wysokiej jakości regały półkowe od ZMS Systemy Magazynowe

Jako ZMS Systemy Magazynowe oferujemy naszym klientom najwyższej jakości regały półkowe oraz inne elementy wyposażenia magazynu. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy pojedynczy produkt spełniał rynkowe standardy i był zgodny z obowiązującymi normami i przepisami prawa. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem. Eksperci ZMS Systemy Magazynowe pomogą Ci w wyborze odpowiednich regałów półkowych i innych produktów.

wyposazenie magazynu zmechanizowanego

Jakie wyposażenie wybrać do magazynu zmechanizowanego?

Wyposażenie magazynu to kluczowa kwestia w kontekście bezpieczeństwa, wydajności i opłacalności jego prowadzenia. Każdorazowo poszczególne elementy należy dopasować do rodzaju magazynu oraz specyfiki składowanych w nim produktów. W tym artykule sprawdzimy, jakie wyposażenie będzie dobrym wyborem w przypadku magazynu zmechanizowanego.

Czym jest magazyn zmechanizowany?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to magazyn, w którym postawiono na określony poziom zmechanizowania. Ostatecznie zależy on od specyfiki i rozmiarów przestrzeni do składowania produktów oraz realnych potrzeb operatora. W zmechanizowanym magazynie do pracy wykorzystuje się różnego rodzaju pojazdy i rozwiązania technologiczne. To m.in. wózki widłowe, przenośniki rolkowe i całe systemy taśmowe. Jeżeli proces składowania i wydawania produktów odbywa się bez udziału człowieka, to wówczas mówimy o magazynie zautomatyzowanym..

Jakie regały w takim magazynie?

Wybór odpowiedniego wyposażenia magazynu uzależniony jest od potrzeb operatora przestrzeni i typu przechowywanych produktów. W przypadku magazynu zmechanizowanego dobrym wyborem mogą być klasyczne regały paletowe. W tej kategorii produktów klienci mają do wyboru m.in.: tradycyjne regały rzędowe, regały wysokiego składowania, push back, wjezdne drive-in, double deep czy też mobilne. Wytyczenie między regałami odpowiednio szerokich traktów komunikacyjnych pozwoli na swobodne poruszanie się operatora z wykorzystaniem wózka widłowego lub innego pojazdu. Dzięki temu możliwe będzie układanie i pobieranie całych palet produktów lub produktów w opakowaniach zbiorczych z regałów.

Inne rodzaje wykorzystywanych regałów to m.in.:

Pojazdy i rozwiązania technologiczne do magazynu zmechanizowanego

Oczywiście obsługa magazynu zmechanizowanego możliwa jest przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Podstawę stanowią tu wózki widłowe o różnych gabarytach i mocy. W projekcie magazynu bardzo ważne jest to, aby wytyczyć wystarczająco szerokie trakty komunikacyjne, dzięki którym pojazdy będą mogły swobodnie poruszać się po całej przestrzeni. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników magazynu, a także składowanych produktów i posiadanego mienia. Inne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w magazynach zmechanizowanych to m.in.: przenośniki rolkowe, które pozwalają na transportowanie towarów zgodnie z przyjętym ciągiem technologicznym. Rodzaj zakupionego sprzętu powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb właściciela lub użytkownika magazynu, a także do stopnia jego zmechanizowania. W przypadku wątpliwości warto skonsultować to z doświadczonym specjalistą. Ponadto urządzenia wykorzystywane w magazynach podlegają okresowym przeglądom, o czym również nie można zapominać. Tylko w ten sposób można zadbać o bezpieczeństwo i wysoką jakość realizowanych usług.

Co jeszcze powinno znaleźć się na wyposażeniu magazynu zmechanizowanego?

Oczywiście regały i pojazdy to podstawowe, ale nie jedyne wyposażenie dobrze przygotowanego magazynu zmechanizowanego. Warto zadbać m.in. o zabezpieczenie ścian czy też filarów znajdujących się w przestrzeni. Do tego celu wykorzystuje się dedykowane barierki metalowe o różnej wysokości oraz odbijacze. Montuje się je w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych wypadków, czy też uderzenia pojazdem w filar lub jeden z regałów. Każda taka sytuacja może prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia pracowników, a także do znacznych strat finansowych po stronie firmy.

Ciekawym wyposażeniem do magazynów zmechanizowanych są również dedykowane szafy narzędziowe i mobilne stoły. Dzięki nim można odpowiednio składować narzędzia, a także przeprowadzać doraźne prace serwisowe i naprawcze w przestrzeni magazynowej.

Klatki do magazynu

Może okazać się, że w magazynie niezbędne będzie wydzielenie przestrzeni na produkty niebezpieczne lub o wysokiej wartości. Wówczas w magazynie zmechanizowanym można zastosować dedykowaną klatkę z zamkniętym wejściem. Odpowiednio duże rozmiary bramy wjazdowej pozwolą na poruszanie się w jej wnętrzu za pomocą pojazdu np. wózka widłowego. Tego typu przesłony wykorzystywane są również do oddzielenia sektorów w ramach jednej większej przestrzeni do składowania produktów.

Sprawdź ofertę ZMS Systemy Magazynowe

Wyposażenie magazynu zmechanizowanego powinno być przede wszystkim wysokiej jakości. Wszystko po to, aby zakupione produkty można było z powodzeniem eksploatować przez lata. Przekłada się to na opłacalność całego procesu składowania towarów, a także jego bezpieczeństwo. Zespół ZMS Systemy Magazynowe przygotował profesjonalną ofertę wyposażenia do magazynów zmechanizowanych oraz do innych typów magazynów. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, w celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat.