regaly przesuwne metalowe

Regały przesuwne magazynowe – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taki rodzaj wyposażenia magazynu?

Proces wyboru wyposażenia magazynu powinien być poprzedzony dokładną analizą. Wśród dostępnych rozwiązań technologicznych znajdują się różnego rodzaju regały. Różnią się pod względem konstrukcji, a także specyfiki ich użytkowania i charakterystyki. Jednym z popularnych wyborów inwestorów są regały przesuwne magazynowe. Sprawdź, czym się one charakteryzują oraz gdzie znajdują zastosowanie.

Czym są regały przesuwne magazynowe?

Regały przesuwne magazynowe wykorzystuje się w ramach dynamicznego składowania. W nim wykorzystuje się mobilne regały, dzięki czemu z łatwością można zmienić rozłożenie towarów w przestrzeni magazynowej. Tym samym produkty przechowywane w magazynie nie mają swojego przypisanego na stałe miejsca. Dynamiczne składowanie może być bardzo rozsądnie zaplanowane lub zastosowane wtedy, gdy taka jest potrzeba chwili. Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową.

Pod względem konstrukcyjnym regały metalowe przesuwne składają się z kilku standardowych regałów rzędowych. Te połączone są w jeden system i umieszcza się je na wózkach jezdnych. Dzięki temu statyczne regały zamieniają się w regały przesuwne, które są mobilne i dają wiele możliwości ich wykorzystania. Aby swobodnie korzystać z regałów przesuwnych magazynowych, należy w posadzce zamontować specjalne prowadnice szynowe. Dzięki temu operowanie regałami w przestrzeni będzie wygodne i bezpieczne. Obecnie na rynku wyróżnia się regały sterowane ręcznie, centralnie za pomocą szafy sterowniczej oraz zdalnie.

Czym powinny się charakteryzować?

Przede wszystkim regały przesuwne magazynowe powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania. Powstają ze starannie dobranych surowców, które gwarantują wysoką wytrzymałość eksploatacyjną i niezawodność na lata. Tylko w ten sposób można zoptymalizować proces przechowywania produktów i zwiększyć dochodowość prowadzonego biznesu. Przed zakupem jakiegokolwiek wyposażenia do magazynu należy zapoznać się z opiniami na jego temat, charakterystyką techniczną, a także z informacjami przedstawianymi przez producenta. Kompletując sprzęt, postaw na zaufanego i sprawdzonego dostawcę.

Sposób na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Z wykorzystaniem regałów przesuwnych wiąże się wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ten typ wyposażenia magazynu sprawia, że nie ma potrzeby wyznaczania ciągów pieszych lub szlaków jezdnych dla wózków widłowych. Przestrzeń do przemieszczania się pracowników magazynu i maszyn powstaje bezpośrednie po przesunięciu wybranych regałów. W ten sposób pracownicy otrzymują dostęp do danego miejsca niemal z każdej strony.

Skalowanie systemu magazynowego

Ponadto regały przesuwne magazynowe można skalować wzdłuż i wzwyż. Dzięki temu właściciel lub operator magazynu może swobodnie zwiększać ich możliwości i zoptymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Oczywiście przekłada się to na realne oszczędności na procesie składowania towarów i wzrost dochodów prowadzonego biznesu.

Elastyczność i uniwersalność przestrzeni magazynowej

Regały przesuwne magazynowe cechują się dużą elastycznością i uniwersalnością. Z ich wykorzystaniem można zaprojektować wiele systemów składowania i zastosować różnego rodzaju konfiguracje w ramach jednej przestrzeni. Ponadto są bardzo uniwersalne, ponieważ z powodzeniem mogą służyć do składowania różnego rodzaju towarów na paletach. To sprawia, że wykorzystuje się je w wielu sektorach.

Ograniczenie kosztów eksploatacyjnych

Odpowiednie wykorzystanie tego typu regałów przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne właściciela magazynu. Obserwuje się mniejsze zużycie energii elektrycznej, a także ograniczenie kosztów związanych ze sprzątaniem magazynów. Ten ostatni aspekt jest bezpośrednio związany z ograniczeniem szlaków komunikacyjnych i zmniejszeniem powierzchni, która wymaga regularnego sprzątania.

Gdzie regały metalowe przesuwne znajdują zastosowanie?

Uniwersalność i efektywność regałów metalowych przesuwnych sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Najczęściej wykorzystywane są w dynamicznym składowaniu, gdzie występuje dość duża rotacja towarów, a na regałach przechowuje się różne typy produktów. Wyposażenie tego typu umożliwia zastosowanie zasady: first in, first out. Wysokiej jakości regały przesuwne magazynowe znajdują zastosowanie m.in. w sektorach:

  • spożywczym;
  • farmaceutycznym;
  • produkcyjnym;
  • budowlanym;
  • różnego rodzaju hurtowniach itp.

Sprawdzają się zarówno w magazynowaniu w temperaturze pokojowej, jak i w chłodniach.

Jako ZMS Systemy Magazynowe dostarczamy na rynek najwyższej jakości regały metalowe przesuwne. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z naszym przedstawicielem w przypadku zainteresowania wyposażeniem magazynowym.