wyposazenie magazynu zmechanizowanego

Jakie wyposażenie wybrać do magazynu zmechanizowanego?

Wyposażenie magazynu to kluczowa kwestia w kontekście bezpieczeństwa, wydajności i opłacalności jego prowadzenia. Każdorazowo poszczególne elementy należy dopasować do rodzaju magazynu oraz specyfiki składowanych w nim produktów. W tym artykule sprawdzimy, jakie wyposażenie będzie dobrym wyborem w przypadku magazynu zmechanizowanego.

Czym jest magazyn zmechanizowany?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to magazyn, w którym postawiono na określony poziom zmechanizowania. Ostatecznie zależy on od specyfiki i rozmiarów przestrzeni do składowania produktów oraz realnych potrzeb operatora. W zmechanizowanym magazynie do pracy wykorzystuje się różnego rodzaju pojazdy i rozwiązania technologiczne. To m.in. wózki widłowe, przenośniki rolkowe i całe systemy taśmowe. Jeżeli proces składowania i wydawania produktów odbywa się bez udziału człowieka, to wówczas mówimy o magazynie zautomatyzowanym..

Jakie regały w takim magazynie?

Wybór odpowiedniego wyposażenia magazynu uzależniony jest od potrzeb operatora przestrzeni i typu przechowywanych produktów. W przypadku magazynu zmechanizowanego dobrym wyborem mogą być klasyczne regały paletowe. W tej kategorii produktów klienci mają do wyboru m.in.: tradycyjne regały rzędowe, regały wysokiego składowania, push back, wjezdne drive-in, double deep czy też mobilne. Wytyczenie między regałami odpowiednio szerokich traktów komunikacyjnych pozwoli na swobodne poruszanie się operatora z wykorzystaniem wózka widłowego lub innego pojazdu. Dzięki temu możliwe będzie układanie i pobieranie całych palet produktów lub produktów w opakowaniach zbiorczych z regałów.

Inne rodzaje wykorzystywanych regałów to m.in.:

Pojazdy i rozwiązania technologiczne do magazynu zmechanizowanego

Oczywiście obsługa magazynu zmechanizowanego możliwa jest przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Podstawę stanowią tu wózki widłowe o różnych gabarytach i mocy. W projekcie magazynu bardzo ważne jest to, aby wytyczyć wystarczająco szerokie trakty komunikacyjne, dzięki którym pojazdy będą mogły swobodnie poruszać się po całej przestrzeni. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników magazynu, a także składowanych produktów i posiadanego mienia. Inne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w magazynach zmechanizowanych to m.in.: przenośniki rolkowe, które pozwalają na transportowanie towarów zgodnie z przyjętym ciągiem technologicznym. Rodzaj zakupionego sprzętu powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb właściciela lub użytkownika magazynu, a także do stopnia jego zmechanizowania. W przypadku wątpliwości warto skonsultować to z doświadczonym specjalistą. Ponadto urządzenia wykorzystywane w magazynach podlegają okresowym przeglądom, o czym również nie można zapominać. Tylko w ten sposób można zadbać o bezpieczeństwo i wysoką jakość realizowanych usług.

Co jeszcze powinno znaleźć się na wyposażeniu magazynu zmechanizowanego?

Oczywiście regały i pojazdy to podstawowe, ale nie jedyne wyposażenie dobrze przygotowanego magazynu zmechanizowanego. Warto zadbać m.in. o zabezpieczenie ścian czy też filarów znajdujących się w przestrzeni. Do tego celu wykorzystuje się dedykowane barierki metalowe o różnej wysokości oraz odbijacze. Montuje się je w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych wypadków, czy też uderzenia pojazdem w filar lub jeden z regałów. Każda taka sytuacja może prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia pracowników, a także do znacznych strat finansowych po stronie firmy.

Ciekawym wyposażeniem do magazynów zmechanizowanych są również dedykowane szafy narzędziowe i mobilne stoły. Dzięki nim można odpowiednio składować narzędzia, a także przeprowadzać doraźne prace serwisowe i naprawcze w przestrzeni magazynowej.

Klatki do magazynu

Może okazać się, że w magazynie niezbędne będzie wydzielenie przestrzeni na produkty niebezpieczne lub o wysokiej wartości. Wówczas w magazynie zmechanizowanym można zastosować dedykowaną klatkę z zamkniętym wejściem. Odpowiednio duże rozmiary bramy wjazdowej pozwolą na poruszanie się w jej wnętrzu za pomocą pojazdu np. wózka widłowego. Tego typu przesłony wykorzystywane są również do oddzielenia sektorów w ramach jednej większej przestrzeni do składowania produktów.

Sprawdź ofertę ZMS Systemy Magazynowe

Wyposażenie magazynu zmechanizowanego powinno być przede wszystkim wysokiej jakości. Wszystko po to, aby zakupione produkty można było z powodzeniem eksploatować przez lata. Przekłada się to na opłacalność całego procesu składowania towarów, a także jego bezpieczeństwo. Zespół ZMS Systemy Magazynowe przygotował profesjonalną ofertę wyposażenia do magazynów zmechanizowanych oraz do innych typów magazynów. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, w celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat.