Zabudowa

Magazyn wysyłkowy – czego nie może zabraknąć w jego wyposażeniu?

Od organizacji i wyposażenia magazynu zależą efektywność finansowa i wygoda jego użytkowania. Ma to znaczenie w każdej przestrzeni magazynowej bez względu na jej przeznaczenie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak powinien wyglądać magazyn wysyłkowy i jakiego wyposażenia nie może w nim zabraknąć. Wskażemy również na regały z naszej oferty, które doskonale sprawdzą się w takim obiekcie.

Zacznij od odpowiedniego projektu

Oczywiście organizację magazynu wysyłkowego należy rozpocząć od przygotowania jego projektu. Pod uwagę bierze się m.in. wymiary obiektu oraz potencjał składowania w nich towarów. Kolejnym krokiem jest określenie realnego zapotrzebowania operatora magazynu, ponieważ w sprzedaży wysyłkowej można dostarczać różnego rodzaju produkty. To zarówno towary o małych gabarytach, jak i takie, które potrzebują zdecydowanie więcej miejsca do składowania. Na podstawie tych parametrów określa się optymalne zagospodarowanie przestrzeni z wykorzystaniem dostępnych rozwiązań z obszaru zabudowy magazynowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować swoją sytuację ze specjalistą ds. logistyki i magazynowania.

Jakie regały kupić do magazynu wysyłkowego?

W większości przypadków dobrym wyborem do magazynu wysyłkowego będą regały półkowe. Pozwalają one na ich skalowanie oraz wprowadzanie modyfikacji w ich budowie, dzięki czemu poprawia się parametry techniczne i wytrzymałościowe zabudowy. Takie elementy jak dodatkowe przegrody, ściany boczne, szuflady, wieszaki, separatory czy wsporniki pozwalają na dostosowanie zabudowy do indywidualnych potrzeb inwestora. Wszystko po to, aby magazyn wysyłkowy umożliwiał szybkie zlokalizowanie produktu i jego wysyłkę do klienta. Ponadto regały półkowe charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości ich wykonania oraz wytrzymałości eksploatacyjnej. Dzięki temu są optymalnym wyborem, jeżeli ktoś szubka tanich i wydajnych rozwiązań technologicznych do magazynu. W przypadku sprzedaży wysyłkowej są lepszym rozwiązaniem od regałów paletowych, ponieważ towar zazwyczaj dystrybuuje się w pojedynczych sztukach, a nie w opakowaniach zbiorczych.

Zalety regałów półkowych

Regały półkowe mają sporo zalet. Przede wszystkim są bardzo uniwersalne i funkcjonalne. Dzięki temu z powodzeniem można dopasować je do specyfiki i wymiarów danego obiektu oraz do charakterystyki oferowanych towarów. Dodatkowo są proste w eksploatacji i pielęgnacji, dzięki czemu usprawniają proces wysyłki produktów do klientów. Wybierając wysokiej jakości materiały konstrukcyjne regałów półkowych, zapewniasz sobie bezpieczne i wydajne ich użytkowanie przez lata. Obecnie operator magazynu może w dużym stopniu zindywidualizować projekt tego typu zabudowy, w tym m.in. wybrać pomiędzy pólkami wiórowymi i metalowymi.

Kolejnym atutem regałów półkowych jest to, że pracownik magazynu ma do nich dostęp z każdej strony. Dzięki temu jeszcze łatwiej zlokalizować dany produkt oraz zadbać o porządek w magazynie. To niezwykle ważne w kontekście zwiększenia wydajności pracy firmy oferującej sprzedaż wysyłkową i skrócenia procesu dostarczenia produktów do klienta.

Czego jeszcze nie może zabraknąć na wyposażeniu magazynu wysyłkowego?

Oczywiście regały to nie wszystko, co powinno znaleźć się na wyposażeniu magazynu wysyłkowego. W przypadku większych obiektów magazynowych, warto postawić na takie pojazdy jak wózki widłowe, wozidła czy też podnośniki. Zależy to nie tylko od gabarytów magazynu, ale również charakterystyki składowanych w nim towarów oferowanych w ramach sprzedaży wysyłkowej. W magazynie warto postawić na dobre oznaczenie ciągów komunikacyjnych, np. poprzez wymalowanie ich na posadzce lub zastosowanie specjalnych oznaczeń kolorami. Dodatkowo warto zabezpieczyć wszelkie filary, kolumny i inne elementy, konstrukcji obiektu, które mogą podlegać uszkodzeniom mechanicznym (np. po uderzeniu wózka widłowego). W tym celu stosuje się specjalne odbijacze i przesłony. Montaż tego typu elementów wyposażenia pozwala na zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa pracy, zwiększa ochronę pracowników, którzy na co dzień odpowiadają za obsługę magazynu oraz chroni produkty przed ich uszkodzeniem.

Dodatkowe elementy wyposażenia takie jak m.in.: system zarządzania magazynem, drukarki etykiet, szafy metalowe, biurka, krzesła oraz sprzęt elektroniczny dobierane są w sposób indywidualny. Ich ilość oraz rodzaj zależą od specyfiki danego magazynu, liczby pracowników oraz realnych potrzeb operatora.

Zabudowa magazynowa od ZMS

Jeżeli stajesz przed wyzwaniem wyposażenia lub modernizacji wyposażenia w magazynie wysyłkowym, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jako ZMS Systemy Magazynowe od lat specjalizujemy się w dystrybucji, montażu i serwisowaniu zabudowy magazynowej. Dbamy o to, aby każda pojedyncza konstrukcja oferowana przez naszą firmę spełniała najwyższe standardy rynkowe i pozwalała na bezpieczną i wydajną pracę. W przypadku magazynów wysyłkowych rekomendujemy wysokiej jakości regały półkowe z naszego asortymentu. W przypadku zainteresowania ich zakupem, zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem