Wyzwania gospodarki magazynowej w 2022 roku
Koniec i początek nowego roku to doskonały moment do tworzenia prognoz dla różnych sektorów gospodarki. W 2021 roku gospodarka magazynowa urosła do poziomów niespotykanych w historii, a inwestorzy nawet w trudnym okresie pandemicznym zarobili na decyzjach o rozszerzeniu powierzchni użytkowej do składowania.
Jakie wyzwania stoją przed gospodarką magazynową w 2022 roku?
Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że popyt na nową powierzchnię magazynową nie spadnie, ale przez wyższe stopy procentowe niektórzy inwestorzy staną przed trudniejszymi wyborami dotyczącymi lokalizacji nowych magazynów. W 2022 roku dużego znaczenia nabierze logistyka miejska, szybki dostęp do konsumenta, automatyzacja. W ostatnich latach konsumenci przeszli mocno do sektora e-commerce i zaczęli robić zakupy podstawowych produktów w sklepach internetowych. To wymusza na gospodarce magazynowej dywersyfikację i powiększenie miejsca na składowanie różnych grup asortymentu. Zyskają producenci modułowego wyposażenia magazynu.
Jakie czynniki mogą wpłynąć na gospodarkę magazynową w 2022 roku?
- presja podniesienia stóp procentowych, a tym samym zwiększenie kosztów kredytowania inwestycji,
- potrzeba zabezpieczenia łańcucha dostaw (zmiana paradygmatu z globalnych na lokalnych producentów),
- wyższe koszty zatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczej przez „Nowy Ład”,
- presja polityki ekologicznej UE (FIT 55),
- wysoka inflacja, która już zbliża się do 9% w styczniu 2022 roku. Wysoka inflacja może z czasem obniżyć znacznie popyt na produkty, a to duży problem dla gospodarki magazynowej.
Inwestycje zwracają się po zaledwie kilku latach
Raporty o rynku magazynowym mówią jasno, że sektor ten najmniej odczuł skutki pandemii COVID-19. Usługi e-commerce napędzą w 2022 roku jeszcze bardziej gospodarkę magazynową. Centra dystrybucyjne rywalizują czasem dostawy. Lokalizacja blisko miast, większych aglomeracji stanie się prawdopodobnie kluczowa dla odniesienia sukcesu komercyjnego.