regały wysokiego składowania

Magazyn spożywczy – kilka ważnych aspektów

Branża spożywcza zawsze wymaga zachowania wyśrubowanych standardów i bezpieczeństwa sanitarnego, niezależnie od profilu działalności. Potwierdzają to również wymagania dotyczące magazynów, które muszą odznaczać się specjalnym przygotowaniem, certyfikacją i wyposażeniem. Profesjonalne warunki składowania dają gwarancję, że produkt trafiający na stół konsumenta jest świeży i nadaje się do spożycia. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

W zgodzie z przepisami

To Państwowa Inspekcja Sanitarna przedstawia dokładne wytyczne, którymi należy kierować się podczas magazynowania żywności. Prawidłowo zaprojektowana powierzchnia jest odpowiednio zabezpieczona i wydzielona. Zastosowanie płytek ceramicznych ma na celu ułatwienie zachowania czystości oraz zapobieganie wystąpienia wszelkiego rodzaju nieczystości, insektów czy gryzoni.

Stworzone zasady nie przewidują ścisłych nakazów, które dotyczą sposobu obsługi akumulowanych towarów. Istnieje jednak zasada, która jest najczęściej polecana, a mianowicie – FIFO. Model dystrybucji first in, first out polega na wykorzystywaniu w pierwszej kolejności tych produktów, które najwcześniej trafiły do magazynu. Dzięki temu maleje prawdopodobieństwo zepsucia i marnowania żywności.

Właściwe miejsce

Składowanie żywności uzależnione jest od tego, czy wymaga ona chłodzenia. Pożywienie tego typu ma tendencję do szybkiego psucia. Dotyczy to mięsa, nabiału, tłuszczów, warzyw, owoców i mrożonek. Pozostałe produkty to surowce i elementy gotowe, którym należy zapewnić odpowiednie warunki pod względem wilgotności oraz temperatury, ale kryterium chłodzenia do nich nie należy.

Magazynowana żywność nie może być umieszczona bezpośrednio na powierzchni hali. Właśnie dlatego, bardzo ważnym czynnikiem jest zastosowanie specjalnych konstrukcji. Wykorzystywane regały magazynowe oraz regały paletowe powinny być proste w utrzymaniu czystości, by zapewnić odpowiednie warunki sanitarne. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakich temperaturach mogą być wykorzystywane, zwłaszcza jeśli kupujesz je do magazynu chłodniczego.

Profesjonalne wyposażenie magazynu jest gwarantem, że zgromadzona żywność zachowa świeżość na długi czas. Dodatkowo regały mogą być dopasowane do indywidualnego zapotrzebowania konkretnej infrastruktury. Dzięki temu cały proces obsługi w magazynie z żywnością może przebiegać bez zakłóceń.

wms systemy

Systemy zarządzania magazynem – klucz do poprawy wydajności procesów

Przedsiębiorstwa oferujące usługi magazynowe, które chcą zajmować wysoką pozycję w rankingu konkurencyjności, muszą wykorzystywać nowoczesną technologię. Ogromne ilości operacji, a także mnogość asortymentu oraz związanych z tym danych, są tak znaczne, że prawdopodobieństwo wystąpienia pomyłki wzrasta. Najmniejszy błąd i opóźnienie w łańcuchu dostaw może być przyczyną utraty bardzo korzystnej współpracy, a w konsekwencji zysków. Dlatego warto zainwestować w sprawdzony system WMS, który zapewni wartość dodaną w wielu obszarach.

Czym jest WMS?

Warehouse Management System to specjalnie zaprojektowany system zarządzania magazynem, który ma na celu monitorowanie ruchu towarów na każdym etapie realizacji zamówienia. Oprogramowanie przeznaczone jest dla operatorów logistycznych, a także magazynowych, którzy pragną stworzyć profesjonalny schemat wsparcia dla przechowywania i dystrybucji asortymentu.

Ogromną zaletą technologii jest uniwersalność i automatyzacja obsługi. Ze względu na różnorodność dostępnych wariantów, WMS doskonale sprawdzi się zarówno w ramach infrastruktury o zaawansowanym stopniu, jak i w mniejszych obiektach. Również sposób eksploatacji pozostawiony jest indywidualnym preferencjom użytkownika. Technologia funkcjonuje w integracji z dostępnymi systemami ERP lub w formie samodzielnego narzędzia, które poprawia wydajność pracy.

Czy warto korzystać z WMS?

Zdecydowanie tak. Potencjalne profity stanowią bardzo istotną wartość dodaną dla wielu sektorów branży magazynowej. Pierwszą korzyścią jest oczywiście wzrost produktywności dzięki bieżącej kontroli stanów asortymentowych. Za pomocą optymalnego delegowania poszczególnych zadań oraz dzięki eliminacji niepotrzebnych przestojów zyskujemy dodatkowe siły robocze, a także wolną powierzchnię składowania.