Optymalizacja kosztow w magazynie

Optymalizacja kosztów w magazynie – które obszary jego funkcjonowania mogą przełożyć się na większe oszczędności?

Każdy przedsiębiorca pragnie, aby jego biznes przynosił jak największe zyski. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ogranicza się koszty prowadzenia działalności. Czy w przestrzeni magazynowej też można zaoszczędzić?

Jakie koszty generuje magazyn?

Aby zająć się optymalizacją kosztów, warto najpierw rozważyć czynniki, które się na nie składają. Na pierwszym miejscu stoi utrzymanie całego kompleksu magazynowego, czyli budynków, placów manewrowych, garaży czy dróg wewnętrznych. Nie mniej ważne jest wyposażenie magazynu, zarówno statyczne, jak i ruchome. Palety, regały magazynowe albo słupy ochronne wchodzą w skład elementów statycznych, natomiast do wyposażenia magazynu ruchomego zaliczyć można wszelkie środki transportu. Należy również pamiętać o konserwacji wszystkich obiektów oraz o regularnym serwisie wyposażenia magazynu.

Gdzie szukać oszczędności?

Bezpieczeństwo jest podczas pracy kwestią najważniejszą. Można jednak sprawić, aby produkty chroniące pracowników i maszyny były bardziej ekonomiczne. Regały magazynowe powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniem, w związku z tym, stosuje się osłony. Zakup regałów magazynowych paletowych ciężkich, będzie lepszym wyborem niż zakup zwykłych modeli. Cechują się odpornością na uszkodzenia i nie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Warto też rozważyć zastosowanie nowoczesnego systemu informatycznego. Specjalne systemy WMS pozwalają na kontrolę stanów magazynowych, dzięki czemu można szybko uzupełniać braki i zapobiec karom za niedotrzymanie terminów dostawy towaru do klienta.

Wszystkie czynniki pozwalające na wprowadzenie oszczędności są pożądane, ale każde przedsiębiorstwo musi indywidualnie zadecydować, jakie rozwiązania będą najbardziej optymalne.

 

Uklad przestrzenny magazynu

Układ przestrzenny magazynu a codzienna praca operatorów

Regularne dokładanie palet do magazynu może prowadzić do sytuacji, że zabraknie miejsca na nowe towary. W takiej sytuacji pierwszą myślą osób zarządzających halą magazynową jest rozbudowa magazynu lub wynajem dodatkowych powierzchni. Biorąc pod uwagę fakt, że są to rozwiązania kosztowne, a w przypadku prac budowlanych także długotrwałe (najpierw konieczne jest uzyskanie zezwoleń na rozbudowę magazynu), warto zastanowić się nad reorganizacją miejsca, tak aby zmaksymalizować wykorzystanie hali pod regały, np. kosztem szerokości korytarzy. Układ przestrzenny magazynu nie powinien jednak zakłócać pracy operatorów wózków widłowych. Dlatego, poza odpowiednim doborem regałów pozwalających na zwielokrotnienie powierzchni do przechowywania, warto zainwestować w wózki widłowe, które mogą pracować nawet w bardzo wąskich korytarzach.

Jakie elementy wyposażenia magazynu zastosować, aby w pełni wykorzystać halę do przechowywania towarów?

Decydując się na reorganizację magazynu pod kątem lepszego wykorzystania powierzchni pod składowanie towaru, powinniśmy zadbać o to aby dobrać odpowiednie do parametrów hali magazynowej regały. Na rynku dostępne są różne systemy regałowe, jednak nie każdy z nich sprawdzi się w konkretnym magazynie. Dobór regałów powinien być uzależniony od rodzaju magazynowanego asortymentu i jednostek ładunkowych, technologii magazynowania, wielkości składowanych zapasów, częstotliwości rotacji i metod obsługi. Szczególnie wnikliwie powinniśmy dokonać wyboru regałów przeznaczonych do magazynu z wąskimi korytarzami roboczymi.

Regały zapewniające maksymalizację wykorzystania powierzchni magazynu

Regały paletowe rzędowe należą do najbardziej konwencjonalnych form składowania towaru. Ich uniwersalna forma oraz dodatkowe wyposażenie pozwala na składowanie towarów w paletach, jak i artykułów niespaletyzowanych. Regulowane półki i dostępne opcje składowania na dwóch różnych głębokościach zapewniają efektywne wykorzystanie przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu bezpośredniego dostępu do towaru.

W wysokich halach magazynowych dobrym rozwiązaniem aby zmaksymalizować wykorzystanie powierzchni są regały wysokiego składowania, które umożliwiają przechowywanie towaru nawet do wysokości 15 metrów.

Odpowiedni układ przestrzenny magazynu i właściwie dobrany system regałów pozwoli na zwiększenie pojemności magazynu, jednocześnie zapewniając bezpośredni dostęp do wszystkich towarów i nie powodując zakłóceń w codziennej pracy obsługi magazynu, w tym operatorów wózków widłowych.