Optymalizacja kosztow w magazynie

Optymalizacja kosztów w magazynie – które obszary jego funkcjonowania mogą przełożyć się na większe oszczędności?

Każdy przedsiębiorca pragnie, aby jego biznes przynosił jak największe zyski. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ogranicza się koszty prowadzenia działalności. Czy w przestrzeni magazynowej też można zaoszczędzić?

Jakie koszty generuje magazyn?

Aby zająć się optymalizacją kosztów, warto najpierw rozważyć czynniki, które się na nie składają. Na pierwszym miejscu stoi utrzymanie całego kompleksu magazynowego, czyli budynków, placów manewrowych, garaży czy dróg wewnętrznych. Nie mniej ważne jest wyposażenie magazynu, zarówno statyczne, jak i ruchome. Palety, regały magazynowe albo słupy ochronne wchodzą w skład elementów statycznych, natomiast do wyposażenia magazynu ruchomego zaliczyć można wszelkie środki transportu. Należy również pamiętać o konserwacji wszystkich obiektów oraz o regularnym serwisie wyposażenia magazynu.

Gdzie szukać oszczędności?

Bezpieczeństwo jest podczas pracy kwestią najważniejszą. Można jednak sprawić, aby produkty chroniące pracowników i maszyny były bardziej ekonomiczne. Regały magazynowe powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniem, w związku z tym, stosuje się osłony. Zakup regałów magazynowych paletowych ciężkich, będzie lepszym wyborem niż zakup zwykłych modeli. Cechują się odpornością na uszkodzenia i nie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Warto też rozważyć zastosowanie nowoczesnego systemu informatycznego. Specjalne systemy WMS pozwalają na kontrolę stanów magazynowych, dzięki czemu można szybko uzupełniać braki i zapobiec karom za niedotrzymanie terminów dostawy towaru do klienta.

Wszystkie czynniki pozwalające na wprowadzenie oszczędności są pożądane, ale każde przedsiębiorstwo musi indywidualnie zadecydować, jakie rozwiązania będą najbardziej optymalne.