Półki magazynowe – jakie towary można w nich magazynować?
Półki magazynowe umożliwiają przechowywanie towarów drobnych w wydzielonych przestrzeniach. Jakie są ich rodzaje oraz jak wpływają na zarządzanie przestrzenią? Sprawdź!
Półki do regałów magazynowych — co musisz na ich temat wiedzieć?
Półka jest elementem wzbogacającym regał magazynowy, w celu zapewnienia przestrzeni do składowania pudełek, kartonów, małych opakowań lub towarów luzem. Najczęściej jest to lekki asortyment.
Można zdecydować się na różne rodzaje regałów wyposażonych w półki. Najpopularniejsze są regały półkowe, których zastosowanie to dobry pomysł w obiektach zarządzających towarami ręcznie. Wypełnienia stosowane są także w regałach paletowych, przede wszystkim na poziomie 0. Jest to wysokość umożliwiająca również obsługę ręczną towaru.
Jakie są dostępne półki do regałów magazynowych?
W związku z tym, że półki regałowe są dostępne w kilku wariantach, zapewniają bezpieczne i wydajne składowania różnych grup towarów. Najważniejsze jest, aby zdecydować się na opcję, która zapewnia łatwy dostęp do towarów i skuteczną ich obsługę.
Półki metalowe
Najczęściej są wykonywane z blachy ocynkowanej i umożliwiają przenoszenie dużych obciążeń. Zastosowane trzy wzmocnienia podłużne ograniczają podatność na skręcanie i odkształcenia. Powierzchnia jest wytrzymała i sztywna. Są łatwe w utrzymaniu czystości. Półki metalowe najczęściej wzbogacają konstrukcje przystosowane do obsługi cięższych materiałów.
Półki siatkowe
Półka siatkowa na regał wyróżnia się specyficzną konstrukcją wzbogaconą o różnej wielkości oczka, które umożliwiają swobodny przepływ wody. Zwiększa to bezpieczeństwo w magazynie. W przypadku pożaru akcję gaśniczą można przeprowadzić skutecznie, ze względu na przedostawanie się wody między półkami bez żadnych ograniczeń. Półka siatkowa może zostać wzbogacona o specjalne wydłużenia zwiększające jej wytrzymałość. Przekłada się to również na podwyższenie jej nośności.
Półki z płyty wiórowej lub laminowanej
Najpopularniejsze są półki do regałów magazynowych wykonywane z płyty wiórowej lub OSB o grubości 18, 22 lub 25 mm. Można zdecydować się na płyty surowe, albo jedno- lub dwustronnie laminowane. Dostępne są również płyty posiadające podwyższoną odporność na ogień.
Półki z łożyskami rolkowymi
Sprawdzają się znakomicie w obiektach z dynamiczną kompletacją.
Rodzaje towarów, które można składować na półkach magazynowych
Półki magazynowe są przeznaczone do obsługi następujących grup towarów:
- towary drobnicowe — najczęściej umieszczane są w pojemnikach dopasowanych do wymiarów regałów lub szuflad. Obejmują m.in. drobne części, narzędzia, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego;
- wyroby walcowane — towary znajdują się w specjalnych klamrach, a jeżeli ich wymiary są niewielkie, istnieje możliwość układania ich na półkach w głębokich regałach,
- cienkie blachy — są to towary, które mogą obsługiwać regały półkowe. Najlepiej sprawdzają się konstrukcje z wysuwanymi szufladami;
- materiały szkodliwe i niebezpieczne — regał półkowy musi zostać wzbogacony o szczelne naczynia, które uniemożliwiają bezpośredni kontakt otoczenia z substancjami.
Jakich zasad BHP należy przestrzegać, obsługując regały półkowe?
Podczas kompletowania wyposażenia magazynu, należy zapoznać się z zasadami BHP i PPOŻ. Dostępne w nich zapisy określają wymagania dotyczące prac wykonywanych w przestrzeni magazynowej. Wszystkie obowiązki pracodawcy zawarte są w art. 207 § 2 Kodeksu pracy i dotyczą sposobu składowania materiałów, jak i wykorzystania transportu wewnątrzzakładowego.
Natomiast zasady składowania materiałów w magazynach określa Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.). Obowiązkowe jest wywieszenie w widocznym miejscu instrukcji przypominającej o prawidłowym przechowywaniu, pakowaniu i transporcie materiałów.
Istotne jest, aby regały półkowe były wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Najważniejsze jest przestrzeganie dopuszczalnego obciążenia. Nie stosując się do zaleceń, możesz doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji, a w konsekwencji również do wypadku w magazynie.