Jak przyspieszyć czas realizacji zamówień w magazynie?
Dynamiczny rozwój firm kurierskich oraz transportowych, sieci punktów odbioru paczek powodują, że czasy dostawy zamawianych artykułów są coraz krótsze. Klienci oczekują, że ich zamówienia będą dostarczone błyskawicznie, a przy wyborze spośród różnych ofert przewidywany czas dostawy staje się jednym z najistotniejszych kryteriów. Aby wyjść naprzeciw tym rosnącym oczekiwaniom, należy podjąć działania optymalizujące czas kompletowania zamówień. Niewielkie zmiany, jak na przykład wprowadzenie do użycia systemu magazynowania, lepsza organizacja przestrzeni i nowe regały paletowe, mogą efektywnie poprawić procesy w magazynie.
Reorganizacja magazynu kluczem do przyspieszenia pracy
Pierwszym krokiem prowadzącym do poprawy wydajności pracy w magazynie może być jego doposażenie. Urządzenia takie jak taśmociągi czy podnośniki mogą być opłacalne już nawet w średnich czy małych magazynach. Bardzo możliwe, że przydadzą się nowe regały paletowe, które pozwolą na lepsze rozmieszczenie towarów. Warto też sprawdzić, czy liczba pracowników w magazynie jest dobrze dobrana do tego, ile zamówień obsługujemy i ile mamy miejsca.
Należy też dążyć do tego, by proces kompletowania zamówienia obejmował jak najmniej czynności – ponieważ każda z nich to okazja do potencjalnego błędu, który wydłuży całą operację. Kompletowanie różnych zamówień zawierających te same artykuły można połączyć, by zminimalizować czas potrzebny na zbieranie towarów. Należy też rozważyć redukcję stosowanych opakowań. Wiele towarów można na przykład wysyłać w ich oryginalnych pudełkach, bez dodatkowego pakowania. Przynosi to oszczędność czasu i materiałów, a także jest przyjazne dla środowiska.
Rozwiązania cyfrowe usprawniające pracę magazynu
Podstawą jest to, by inwentarz tego, co mamy na stanie był w pełni aktualny, do czego posłużą dedykowane systemy ERP oraz systemy WMS, które znakomicie pomagają w inwentaryzacji stanów magazynowych oraz weryfikacji rozmieszczenia towaru. Z kolei zakup oprogramowania zarządzającego dystrybucją rozwiąże problem z przewidywaniem, jakie ilości musimy mieć na stanie, by zrealizować przyszłe zamówienia. Komputerowa analiza tego, jak często zamawiane są poszczególne towary i zastosowanie slottingu znacząco podniosą wydajność pracy. Innym pomysłem może być również zatrudnienie specjalisty od zagospodarowania przestrzeni.
Szybsza praca magazynu kluczem do sukcesu
Podsumowując, szybki czas realizacji zamówień w magazynie powinien być jednym z priorytetów, ponieważ coraz bardziej zależy od niego ilość zamówień. Warto zatem poprawić organizację pracy i przestrzeni wprowadzając system magazynowania, przemyśleć, czy nie przyda nam się doposażenie: dodatkowe regały paletowe albo automatyzacja niektórych czynności. Można też zadbać o wydajność pracy poprzez zastosowanie slottingu oraz jednego z wielu cyfrowych rozwiązań usprawniających zarządzanie zawartością magazynu.