Klasa magazynu – o czym nas informuje?
Wielu przedsiębiorców, oferując powierzchnię składowania, reklamuje się podkreślając klasę dostępnego magazynu. Co warto wiedzieć o poszczególnych kategoriach i jakie kryteria trzeba spełnić, by uzyskać najwyższą klasę?
Standardy magazynu
Restauracje czy hotele często oznaczone są gwiazdkami. W ten przejrzysty sposób określa się standard tych placówek. Podobnie jest z magazynami. Można wyróżniać przeróżne klasyfikacje magazynów, ale bardzo przydatna jest ta według standardów. Zgodnie z nią wyróżnia się dwa typy magazynów:
- klasy A, A+ i A++ – o najwyższych standardach i zaawansowane technicznie,
- klasy B – nie spełniające wymogów klas A.
Magazyn najwyższych standardów
Magazyny klas A muszą spełniać wiele rygorystycznych wymogów. Jednym z najważniejszych jest odległość od głównych szlaków komunikacyjnych, która nie powinna być większa niż 10 km.
Teren magazynu musi być ogrodzony i odpowiednio chroniony. Oprócz tego ma posiadać miejsca parkingowe dla samochodów ciężarowych i osobowych oraz niezbędne place manewrowe. Obowiązkowy jest też co najmniej jeden dok wyładunkowy na 500 m2 powierzchni magazynu zlokalizowanego w mieście i na 1000 m2 poza miastem. Wysokość magazynów klas A wynosi co najmniej 10 m, a siatka słupów ma rozstaw 12 m x 24 m lub 12 m x 22,5 m.
Obowiązkowe jest też wyposażenie w system przeciwpożarowy z tryskaczami i czujnikami dymu, oświetlenie, wentylację, ogrzewanie i infrastrukturę łącznościową. Mile widziane są regały mobilne.
Magazyn klasy B
Magazyny klasy B to takie, które nie spełniają wszystkich warunków klasy A. Choć zwykle mają gorszą infrastrukturę, to łatwiej je dostosować do oczekiwań klienta, także tych nietypowych. Poza tym często są położone na terenach miejskich, co dla niektórych najemców, np. dla firm kurierskich, jest dużą zaletą.
Magazyny klasy B dają możliwość wynajmu na okres krótszy niż standardowe 3 lata w przypadku magazynów klasy A.