wpis 04

Budujemy antresolę w magazynie – wymagania BHP

Antresola jako sposób zwiększenie przestrzeni magazynowej.

Antresola magazynowa to dodatkowe piętro, które można zainstalować w wysokich magazynach i dzięki temu powiększyć znacznie przestrzeń składowania. W ten sposób można również oddzielić na hali miejsce na prace administracyjne od tego, w którym odbywa się praca produkcyjna.

Jak powinna wyglądać konstrukcja, aby stała się antresolą?

Odpowiadając na to pytanie musimy odwołać się do definicji antresoli.

Zgodnie z § 3 pkt. 19 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18), poprzez antresolę należy rozumieć górną część kondygnacji lub pomieszczenia, znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. Jak wynika z tej definicji, aby dodatkowa powierzchnia została uznana za antresolę, koniecznym jest, aby jej wielkość/metraż był mniejszy od powierzchni kondygnacji. Należy to odnieść do powierzchni magazynu, w którym postawiona będzie antresola.

Do budowy antresoli należy się odpowiednio przygotować.

Budowa antresoli może spowodować zmianę parametrów użytkowych lub technicznych budynku.  W takim przypadku może stanowić przebudowę istniejącego obiektu (magazynu).

Zgodnie z art. 28 § 1 prawa budowlanego, konieczne będzie w tym przypadku uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Budowa antresoli nie jest wymieniona w art. 29 prawa budowlanego, który wskazuje, jakie obiekty i roboty budowlane zwolnione są z uzyskania w/w decyzji administracyjnej. Do budowy antresoli nie wystarcza również dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 w/w ustawy.

Jeśli powierzchnia użytkowa obiektu nie przekracza 1000 m2, a jednocześnie nie można spełnić określonych wymagań wynikających z § 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz zawartych w art. 5 i 6 prawa budowlanego, inwestor może skorzystać z § 2 pkt 2 powyższego rozporządzenia, który daje możliwość zastosowania innych rozwiązań po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwych organów, np. Państwowej Straży Pożarnej.

Zanim jednak zaczniemy budować antresolę należy sporządzić projekt oraz odpowiednio umiejscowić ją w magazynie.

Budowa antresoli niesie wiele zmian w organizacji magazynu.

Podczas budowy antresoli należy uwzględnić między innymi:

  • Nośność podłoża
  • Ilość wyjść ewakuacyjnych
  • Ilość sprzętu p.poż. (a w szczególności gaśnic, hydrantów)
  • Ilość dróg ewakuacyjnych
  • Długość dojść do wyjść ewakuacyjnych (przejścia ewakuacyjne)

Ustawienie antresoli w magazynie może wpłynąć na zwiększenie ilości osób zatrudnionych w magazynie. Ten fakt również wpłynie na ilość dróg oraz wyjść ewakuacyjnych, a także samej budowy antresoli (szerokość schodów, szerokość spoczników itp.).

Zgodnie ze§ 236 ust. 1. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, bezpośrednio albo drogami komunikacji ogólnej, zwanymi dalej „drogami ewakuacyjnymi”.

  • 236 ust. 6. powyższego rozporządzenia stanowi, iż określając wymaganą szerokość i liczbę przejść, wyjść oraz dróg ewakuacyjnych w budynku, w którym z przeznaczenia i sposobu zagospodarowania pomieszczeń nie wynika jednoznacznie maksymalna liczba ich użytkowników, liczbę tę należy przyjmować w odniesieniu do powierzchni tych pomieszczeń dla:

magazynów – 30 m2/osobę.

Zgodnie z § 237. w pomieszczeniach, od najdalszego miejsca, w którym może przebywać człowiek, do wyjścia ewakuacyjnego na drogę ewakuacyjną lub do innej strefy pożarowej albo na zewnątrz budynku, powinno być zapewnione przejście, zwane dalej „przejściem ewakuacyjnym”, o długości nieprzekraczającej:

  1. W strefach pożarowych PM o gęstości obciążenia ogniowego przekraczającej 500 MJ/m2 w budynku o więcej niż jednej kondygnacji nadziemnej – 75 m
  2. W strefach pożarowych PM, o obciążeniu ogniowym nieprzekraczającym 500 MJ/m2, w budynku o więcej niż jednej kondygnacji nadziemnej oraz w strefach pożarowych PM w budynku o jednej kondygnacji nadziemnej bez względu na wielkość obciążenia ogniowego – 100 m.

Konstrukcja antresoli ma uwzględniać ilość oraz rodzaj towaru, jaki będzie składowany.  Antresola musi być odpowiednio przymocowana do podłoża

Na każdej kondygnacji powinna znajdować się opisana w czytelny sposób nośność przypadająca na m2.

Pracownicy zobowiązani są podczas składowania towaru do przestrzegania tej nośności.

Antresole mogą dzielić halę magazynową na dwie lub trzy kondygnacje. Z piętra na piętro przechodzi się po schodach lub wjeżdża się windą. Pomiędzy antresolami umieszczonymi na tym samym poziomie można natomiast przemieszczać się dzięki specjalnym pomostom. Zarówno antresole, schody, jak i pomosty, zabezpieczone są na ogół barierkami.

Szerokość schodów antresoli stanowiących drogę ewakuacyjną, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać równocześnie na kondygnacji, na której przewiduje się obecność największej ich liczby, przyjmując nie mniej niż:

A) 1,2 – szerokość biegu

1,5 – szerokość spocznika

0,175 – wysokość stopnia – dla magazynów, gdzie zatrudnionych jest więcej niż 10 osób.

B) 0,9 – szerokość biegu

0,9 – szerokość spocznika

0,19 – wysokość stopnia – dla magazynów, gdzie przebywa mniej niż 10 osób.

Antresola powinna być wyposażona w balustrady. Zgodnie z § 105 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, (Dz. U. 2003.169.1650 z dnia 2003.09.29) pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, jednak nie może to być ściana o wysokości od podłogi antresoli do sufitu.

Barierki chroniące przed upadkiem powinny być umieszczone z każdej strony antresoli. Ich wysokość to 1,1 metra. Powinny być wyposażone w krawężnik o szerokości – 0,15 oraz zabezpieczenie pośrednie na wysokości 0,55 metra.

Wysokość każdej kondygnacji antresoli w magazynie powinna mieść wysokości co najmniej 2,2 metra.

Zgodnie § 20 z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003.169.1650 z dnia 2003.09.29), w pomieszczeniach takich jak: dyżurka, portiernia czy kantor, stanowiących często element magazynu, a usytuowanych na poziomie składowania materiałów czy na antresoli otwartej do pomieszczenia magazynu, minimalna wysokość w świetle powinna wynosić 2,2 m.

Antresola może być wykorzystana jako przestrzeń do prac administracyjnych i biurowych. Można je zorganizować tam, gdzie praca na hali nie generuje dużego hałasu. Umieszczenie biura administracyjnego w tej samej przestrzeni, co prace magazynowe sprawia, że w przedsiębiorstwie nie powstają sztuczne bariery między pracownikami. Usprawnia to także zarządzanie pracą na hali przez menedżerów.

Należy tu pamiętać o zabezpieczeniu barierkami ochronnymi ścian biura przed uderzeniem przez, np.: wózek ręczny paletowy lub z napędem elektrycznym.

Sprzęt p.poż. na antresoli.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719), antresola powinna być wyposażona w gaśnice. Zgodnie z § 32 ust. 3 r.o.p.b. jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3) zawartego w gaśnicach, powinna przypadać, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach szczególnych:

  1. Na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym:
    a) zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V
    b) produkcyjnej i magazynowej o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m2
    c) zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem

Odległość jednej gaśnicy od drugiej nie powinna przekraczać 30 metrów.

Wyznaczenie miejsca w magazynie na antresolę i jej budowa nie jest sprawą łatwą i oczywistą.  Każdy, kto będzie chciał zbudować antresolę w magazynie, powinien się do tego solidnie przygotować.

Najlepiej poszukać pomocy u specjalistów, którzy budują w magazynach antresole i mogą wspomóc fachowym doradztwem.

Tekst opracował:

Tomasz Leliński

Główny specjalista ds. BHP

www.oldavbhp.pl

wpis 01

Eksploatacja sprzętu magazynowego – co robić i czego unikać?

Systemy magazynowe są po to, by ich używać. Jednak należy robić to umiejętnie ? by nie niszczyć tego, co ma nam służyć przez długie lata, ale także po to, by zachować maksimum bezpieczeństwa. A zatem? jak użytkować, by nie niszczyć?

Odpowiedni Ciężar

Niestety w wielu magazynach można zauważyć, że regały muszą znosić dużo więcej, niż powinny. Mowa oczywiście o zbyt dużym ciężarze produktów. Bierze się to z dwóch powodów:
    • Braku tabliczek, informujących o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu regału. Zadaniem pracodawcy jest umieszczenie takiego oznakowania w widocznym miejscu.
  • Braku miejsca. W magazynie, w którym na wiele produktów przypada niewielka ilość miejsca, pracownicy muszą popisać się kreatywnością. Zwykle kładą produkty jeden na drugim, obciążając przy tym regał. Oczywiście nic dobrego z tego nie wynika.

Unikanie kolizji

Przypadkowe uderzenia wózkiem widłowym są w stanie poważnie zaszkodzić regałom. Na pierwszy rzut oka takie działanie nie wydaje się niebezpieczne ? to przecież zwykłe uderzenia, nieszkodliwe dla tak mocnej konstrukcji. Jednak, gdy powtarzają się one każdego dnia (a to przecież codzienność w magazynie), znacząco ingerują w materiał, z którego regał został wykonany. Często nie jest to nawet wina operatora, a zbyt wąskich korytarzy, które utrudniają manewrowanie. Dlatego powinno się temu zaradzić jeszcze na poziomie projektowania powierzchni i systemów magazynowych.
Korzystanie z wiedzy i pomocy fachowców
To chyba najistotniejszy punkt, którego powinien trzymać się każdy właściciel systemów magazynowych. Żadnej samowolki ? tylko pomoc prawdziwych fachowców! Szkody, które można wyrządzić poprzez samodzielne zmienianie konfiguracji regałów, są ogromne. W takich sytuacjach zawsze powinniście zgłaszać się do nas.

Przeglądy

Pozostając w kwestii fachowców? kontrole regałów muszą być przeprowadzane regularnie, przez wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą czego i gdzie szukać. Regularne przeglądy są w stanie uchronić przed niebezpiecznymi sytuacjami, zagrażającymi zdrowiu i życiu. Dzięki nim możemy także realnie oszczędzić ? bez przestojów, spowodowanych wyłączonym z obiegu sprzętem, firma sprawnie działa i zarabia.
A może chcecie się z nami podzielić swoimi wypróbowanymi sposobami na bezpieczne użytkowanie regałów?
wpis 03

Regały w biurze – co wybrać?

Gdy mówimy o regałach (a robimy to często), najczęściej wspominamy o tych, które mają zastosowanie we wszelkiego rodzaju magazynach. Nie ma w tym nic dziwnego ? przecież to właśnie tam najczęściej pracujemy, to tam zawozimy nasz sprzęt. Ale? no właśnie „ale”. Co z innymi przestrzeniami, w których nasze regały mogą pozwolić na zaoszczędzenie miejsca?

Co z tym biurem?

Wielu z Was myśląc o biurze ma w głowie niewielkie pomieszczenie, w którym znajduje się miejsce jedynie na biurka i krzesła. A co z dużymi biurami, firmami księgowymi, w których przestrzeń na półce jest na wagę złota? To właśnie tam segregatory piętrzą się pod uginającymi się deskami, a znalezienie czegokolwiek w tym rozgardiaszu wydaje się niemożliwe. Widzicie ten obrazek? My również. I oczywiście mamy rozwiązanie.

Najlepsze wyjście?

Mogłoby się wydawać, że przestrzeń biurowa ogranicza nas jedynie do kupna zwykłych regałów na książki, które nie wytrzymają naporu ogromnej ilości dokumentów i przedmiotów. Oczywiście niewiele w tym prawdy. Przedsiębiorca myśli przede wszystkim o trwałości, wydajności i przydatności. Każda z tych cech oczywiście charakteryzuje nasze regały. Do przechowywania dokumentów idealnie nadadzą się regały półkowe: wytrzymałe i przede wszystkim pojemne. To ich ogromna zaleta, która z pewnością znajdzie zastosowanie w niejednym biurze. Dodatkowym plusem jest także możliwość wykorzystania szuflad, przegródek czy separatorów, które pomogą wprowadzić ład w dokumentacji. Brzmi rozsądnie?

Jakieś pytania?

Wiemy, że branża branży nierówna, dlatego zachęcamy Was do kontaktu ? doradzimy, odpowiemy na wszystkie pytania i wskażemy wszelkie za i przeciw. Zapraszamy!

wpis 02

Profesjonalny magazyn

Magazyn stanowi serce wielu firm. O jego sile świadczy nie tylko doskonały dobór pracowników, ale także odpowiedni sprzęt czy dobrze prowadzona dokumentacja. Jak według nas wygląda profesjonalny magazyn?

Wyposażenie na najwyższym poziomie

Przede wszystkim stawiamy na jakość. Sprzęt ma służyć nam latami, dlatego pójście na łatwiznę i sięganie po najtańsze rozwiązania zawsze wyjdzie na naszą niekorzyść. Magazyn powinien być funkcjonalny w każdym calu, więc koniecznością jest wybranie takich regałów, które zmaksymalizują przestrzeń magazynową, a także wytrzymają ciężar towaru. Staranne obliczenie maksymalnego obciążenia na półkę może okazać się kluczowe, gdy zaczniemy zapełniać nasz magazyn. Pamiętajmy również o odpowiednim oznakowaniu półek, które zapewni naszym pracownikom bardziej wydajną pracę.

Odpowiedni system

W dzisiejszych czasach trudno jest obejść się bez komputerów ? magazyn nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Dlatego profesjonalny magazyn musi posiadać odpowiedni system informatyczny, który zadba o wszystkie aspekty pracy: od sporządzania list materiałów, przez prowadzenie rejestru przyjęcia i wydania towarów, aż po przeprowadzanie cyklicznych inwentaryzacji. To znaczne ułatwienie, z którego trudno byłoby nam zrezygnować.

Pracownicy sercem magazynu

O sile firmy świadczą jego pracownicy ? to mądre i jak najbardziej prawdziwe powiedzenie, które każdy właściciel powinien wziąć sobie do serca. Wykwalifikowany personel to skarb, którego nie da się wycenić. W każdym profesjonalnie prowadzonym magazynie pracownik powinien czuć się nie tylko odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Musi też mieć pewność, że jest bezpieczny. Dlatego priorytetowym zadaniem dla kierowników magazynowych oraz szefów firm powinno być dbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy.

A jak według Was powinien wyglądać profesjonalny magazyn?