wpis 01

Eksploatacja sprzętu magazynowego – co robić i czego unikać?

Systemy magazynowe są po to, by ich używać. Jednak należy robić to umiejętnie ? by nie niszczyć tego, co ma nam służyć przez długie lata, ale także po to, by zachować maksimum bezpieczeństwa. A zatem? jak użytkować, by nie niszczyć?

Odpowiedni Ciężar

Niestety w wielu magazynach można zauważyć, że regały muszą znosić dużo więcej, niż powinny. Mowa oczywiście o zbyt dużym ciężarze produktów. Bierze się to z dwóch powodów:
    • Braku tabliczek, informujących o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu regału. Zadaniem pracodawcy jest umieszczenie takiego oznakowania w widocznym miejscu.
  • Braku miejsca. W magazynie, w którym na wiele produktów przypada niewielka ilość miejsca, pracownicy muszą popisać się kreatywnością. Zwykle kładą produkty jeden na drugim, obciążając przy tym regał. Oczywiście nic dobrego z tego nie wynika.

Unikanie kolizji

Przypadkowe uderzenia wózkiem widłowym są w stanie poważnie zaszkodzić regałom. Na pierwszy rzut oka takie działanie nie wydaje się niebezpieczne ? to przecież zwykłe uderzenia, nieszkodliwe dla tak mocnej konstrukcji. Jednak, gdy powtarzają się one każdego dnia (a to przecież codzienność w magazynie), znacząco ingerują w materiał, z którego regał został wykonany. Często nie jest to nawet wina operatora, a zbyt wąskich korytarzy, które utrudniają manewrowanie. Dlatego powinno się temu zaradzić jeszcze na poziomie projektowania powierzchni i systemów magazynowych.
Korzystanie z wiedzy i pomocy fachowców
To chyba najistotniejszy punkt, którego powinien trzymać się każdy właściciel systemów magazynowych. Żadnej samowolki ? tylko pomoc prawdziwych fachowców! Szkody, które można wyrządzić poprzez samodzielne zmienianie konfiguracji regałów, są ogromne. W takich sytuacjach zawsze powinniście zgłaszać się do nas.

Przeglądy

Pozostając w kwestii fachowców? kontrole regałów muszą być przeprowadzane regularnie, przez wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą czego i gdzie szukać. Regularne przeglądy są w stanie uchronić przed niebezpiecznymi sytuacjami, zagrażającymi zdrowiu i życiu. Dzięki nim możemy także realnie oszczędzić ? bez przestojów, spowodowanych wyłączonym z obiegu sprzętem, firma sprawnie działa i zarabia.
A może chcecie się z nami podzielić swoimi wypróbowanymi sposobami na bezpieczne użytkowanie regałów?