regaly magazynowe półkowe

Półki magazynowe – jakie towary można w nich magazynować?

Półki magazynowe umożliwiają przechowywanie towarów drobnych w wydzielonych przestrzeniach. Jakie są ich rodzaje oraz jak wpływają na zarządzanie przestrzenią? Sprawdź!

Półki do regałów magazynowych — co musisz na ich temat wiedzieć?

Półka jest elementem wzbogacającym regał magazynowy, w celu zapewnienia przestrzeni do składowania pudełek, kartonów, małych opakowań lub towarów luzem. Najczęściej jest to lekki asortyment.

Można zdecydować się na różne rodzaje regałów wyposażonych w półki. Najpopularniejsze są regały półkowe, których zastosowanie to dobry pomysł w obiektach zarządzających towarami ręcznie. Wypełnienia stosowane są także w regałach paletowych, przede wszystkim na poziomie 0. Jest to wysokość umożliwiająca również obsługę ręczną towaru.

Jakie są dostępne półki do regałów magazynowych?

W związku z tym, że półki regałowe są dostępne w kilku wariantach, zapewniają bezpieczne i wydajne składowania różnych grup towarów. Najważniejsze jest, aby zdecydować się na opcję, która zapewnia łatwy dostęp do towarów i skuteczną ich obsługę.

Półki metalowe

Najczęściej są wykonywane z blachy ocynkowanej i umożliwiają przenoszenie dużych obciążeń. Zastosowane trzy wzmocnienia podłużne ograniczają podatność na skręcanie i odkształcenia. Powierzchnia jest wytrzymała i sztywna. Są łatwe w utrzymaniu czystości. Półki metalowe najczęściej wzbogacają konstrukcje przystosowane do obsługi cięższych materiałów.

Półki siatkowe

Półka siatkowa na regał wyróżnia się specyficzną konstrukcją wzbogaconą o różnej wielkości oczka, które umożliwiają swobodny przepływ wody. Zwiększa to bezpieczeństwo w magazynie. W przypadku pożaru akcję gaśniczą można przeprowadzić skutecznie, ze względu na przedostawanie się wody między półkami bez żadnych ograniczeń. Półka siatkowa może zostać wzbogacona o specjalne wydłużenia zwiększające jej wytrzymałość. Przekłada się to również na podwyższenie jej nośności.

Półki z płyty wiórowej lub laminowanej

Najpopularniejsze są półki do regałów magazynowych wykonywane z płyty wiórowej lub OSB o grubości 18, 22 lub 25 mm. Można zdecydować się na płyty surowe, albo jedno- lub dwustronnie laminowane. Dostępne są również płyty posiadające podwyższoną odporność na ogień.

Półki z łożyskami rolkowymi

Sprawdzają się znakomicie w obiektach z dynamiczną kompletacją.

Rodzaje towarów, które można składować na półkach magazynowych

Półki magazynowe są przeznaczone do obsługi następujących grup towarów:

  • towary drobnicowe — najczęściej umieszczane są w pojemnikach dopasowanych do wymiarów regałów lub szuflad. Obejmują m.in. drobne części, narzędzia, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego;
  • wyroby walcowane — towary znajdują się w specjalnych klamrach, a jeżeli ich wymiary są niewielkie, istnieje możliwość układania ich na półkach w głębokich regałach,
  • cienkie blachy — są to towary, które mogą obsługiwać regały półkowe. Najlepiej sprawdzają się konstrukcje z wysuwanymi szufladami;
  • materiały szkodliwe i niebezpieczne — regał półkowy musi zostać wzbogacony o szczelne naczynia, które uniemożliwiają bezpośredni kontakt otoczenia z substancjami.

Jakich zasad BHP należy przestrzegać, obsługując regały półkowe?

Podczas kompletowania wyposażenia magazynu, należy zapoznać się z zasadami BHP i PPOŻ. Dostępne w nich zapisy określają wymagania dotyczące prac wykonywanych w przestrzeni magazynowej. Wszystkie obowiązki pracodawcy zawarte są w art. 207 § 2 Kodeksu pracy i dotyczą sposobu składowania materiałów, jak i wykorzystania transportu wewnątrzzakładowego.

Natomiast zasady składowania materiałów w magazynach określa Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.). Obowiązkowe jest wywieszenie w widocznym miejscu instrukcji przypominającej o prawidłowym przechowywaniu, pakowaniu i transporcie materiałów.

Istotne jest, aby regały półkowe były wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Najważniejsze jest przestrzeganie dopuszczalnego obciążenia. Nie stosując się do zaleceń, możesz doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji, a w konsekwencji również do wypadku w magazynie.

 

przegląd regalow magazynowych

Hale magazynowe czy wynajem magazynu? Co bardziej się opłaca, gdy brakuje miejsca?

W branży magazynowej obowiązują dwie drogi prowadzenia działalności: wynajem lub zakup hali magazynowej. Na którą opcję warto się zdecydować?

Jakie hale magazynowe są dostępne na rynku nieruchomości?

Na rynku nieruchomości są dostępne zarówno hale magazynowe do wynajęcia, jak i opcja budowy obiektu od podstaw. Zapotrzebowanie na obiekty magazynowe wynika przede wszystkim z rosnącej popularności branży e-commerce. Przed przedsiębiorcą stoi trudna decyzja do podjęcia: wynajem magazynu czy budowa obiektu od podstaw. Warto wziąć pod uwagę aspekty techniczne i biznesowe, w celu zdecydowania się na najkorzystniejsze rozwiązanie.

Kiedy wynajęcie magazynu jest najlepszą opcją?

Dla firm, które stawiają na elastyczną działalność i nie chcą przywiązywać się do działania w jednym, konkretnym miejscu, wynajem magazynu jest najkorzystniejszy. Są w stanie bardzo szybko przystosować się do zmiennych potrzeb rynkowych. Dodatkowo nie trzeba poświęcać czasu na szukanie działki do celów budowlanych, co w aktualnej, gęstej zabudowie bywa problematyczne. Do tego dochodzi konieczność przystosowania się do miejskiego planu zagospodarowania przestrzeni. Nie na każdym obszarze mogą powstać inwestycje magazynowe. Najkorzystniejsze zresztą dla tej formy działalności są tereny blisko dróg ekspresowych, ze względu na ułatwioną komunikację.

Firmy, które dopiero wchodzą na rynek, poprzez wynajem mogą zbadać, jakie są ich potrzeby względem przyszłego obiektu. Początkowo bardzo trudno jest określić kierunek rozwoju, nawet mając bardzo dokładnie ustalone cele biznesowe. Wynajęcie magazynu nie wiąże się z blokowaniem środków finansowych. Gdy zajdzie taka potrzeba, w każdej chwili można zdecydować się na budowę lub przeniesienie do większego obiektu.

Wynajem pozwala ominąć żmudną część procesu inwestycyjnego, związaną z projektowaniem i realizacją. Wszelkie przeglądy techniczne i usterki leżą po stronie właściciela budynku. Wynajmujący jedynie płaci czynsz i dba o prowadzenie obiektu zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

Ile kosztuje wynajem magazynu? Cena za m2 wynosi od 3 do 5 euro.

Kiedy warto wybudować małe hale magazynowe?

Posiadanie własnego magazynu to bardzo duży przywilej. Możesz dostosować przestrzeń do własnych potrzeb, a nawet kończąc działalność, nadal masz obiekt do wynajęcia, na którym możesz zarabiać.

Często na budowę magazynu decydują się przedsiębiorcy mający już w swoim majątku grunty. Nie muszą poświęcać czasu na szukanie odpowiedniej lokalizacji, mogą przejść do tworzenia projektu oraz jego realizacji. Trzeba jednak mieć świadomość, że proces realizacji budowy magazynu jest skomplikowany. Warto pomyśleć o współpracy z doświadczoną firmą, która świadczy w tym zakresie kompleksowe usługi. Buduje hale przemysłowe pod klucz. Inwestor musi jedynie podejmować decyzje dotyczące zastosowanych funkcjonalności oraz kształtu projektu. Jako właściciel nie musi martwić się tym, jaki jest koszt wynajmu magazynu, ponieważ nie ponosi opłat za czynsz.

Aktualnie jest wzmożone zainteresowanie obiektami magazynowymi, dlatego również budowa magazynu pod wynajem jest ciekawą formą inwestycji, którą należy wziąć pod uwagę. Możesz uzyskać dzięki temu atrakcyjne źródło dochodu.

Budować czy wynajmować hale magazynowe?

Chcesz podjąć dobrą decyzję? Przeanalizuj poniższe aspekty.

Lokalizacja

Jeżeli szukasz uniwersalnej lokalizacji, blisko węzłów autostradowych lub dróg ekspresowych, a nie masz na tym obszarze własnej działki, jedynym wyjściem jest wynajem. Tereny te wykupowane są błyskawicznie, bardzo często przez deweloperów. Trzeba mieć sporo szczęścia, aby wyszukać działkę pod magazyn na bardzo atrakcyjnym obszarze.

Potrzeby firmy

Każda firma ma inne potrzeby. Jedne potrzebują dużych obiektów, innym spokojnie wystarczą małe hale magazynowe. Decydując się na budowę, możesz dostosować wielkość do zapotrzebowania. Pamiętaj jednak, że aktualnie przyjęte standardy, w przyszłości mogą okazać się niewystarczające. Pod tym względem elastyczniejszym rozwiązaniem jest wynajem, ze względu na możliwość zmiany obiektu, gdy przestrzeń magazynowa będzie niewystarczająca. Natomiast w przypadku własnościowego obiektu, możesz skorzystać z dodatkowego wyposażenia. Dobrym pomysłem jest inwestycja w antresole magazynowe, które zwiększają dostępne miejsce do składowania i wpływają na poprawę efektywnego wykorzystania przestrzeni.

Koszty

Koszt wynajmu magazynu jest o wiele niższy niż budowa nowej hali. Inwestycja zwraca się dopiero po kilku latach użytkowania. Decydując się na realizację projektu od podstaw, musisz mieć pewność długofalowej działalności.

Dynamicznie zmieniający się świat e-commerce oraz aktualna sytuacja geopolityczna, powodują, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wynajem magazynu. Budowa obiektu jest wyłącznie opcją zarezerwowaną dla przedsiębiorców o ugruntowanej pozycji na rynku, z jasno określonym zapotrzebowaniem w kwestii magazynowania.

inwestycje w logistyce

Outsourcing logistyczny. Czym jest fulfillment dla e-commerce?

W e-commerce niezbędna jest perfekcyjnie działająca logistyka. Umożliwia uzyskanie zadowolenia klientów, koszty są optymalizowane, a przedsiębiorca zyskuje czas na rozwój biznesu. Ciekawym rozwiązaniem, które na pewno zainteresuje wielu, jest fulfillment, czyli outsourcing logistyczny.

Outsourcing logistyczny — co to jest?

W handlu internetowym bardzo duże znaczenie odgrywa marketing internetowy, ale również sprawnie zorganizowane procesy logistyczne. Sukces w dużej mierze zależy od tego, czy w krótkim czasie uda się dostarczyć klientom zamówione towary. Aktualnie, gdy branża e-commerce rozwija się na potęgę, nikogo już nie dziwi, że fulfillment w Polsce cieszy się tak dużą popularnością.

Fulfillment — co to znaczy?

Fulfillment, to inaczej outsourcing logistyczny. Zapewnia zewnętrzną, kompleksową obsługę dostosowaną do potrzeb sklepu e-commerce. Zewnętrzny operator, jakim jest fulfillment center, zapewnia dostęp do narzędzi, dzięki którym procesy logistyczne są realizowane szybko, sprawnie i bez opóźnień.

Zasoby, na których może zyskać właściciel biznesu to przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy, tacy jak kurierzy, magazynierzy, osoby do etykietowania towarów. Udostępniane są również powierzchnie magazynowe i know-how, jak prowadzić biznes, który odniesie sukces.

Firmy, które oferują fulfillment dla e-commerce, zajmują się częścią lub całością procesów odpowiedzialnych za produkcję towarów, dostarczanie ich do magazynów, dostawy do klientów finalnych. Outsourcing obejmować może również prowadzenie ksiąg podatkowych czy usługi sprzątające. Przedsiębiorca może skorzystać również z pomocy w wyposażeniu magazynu. Zastosowanie tego to dobry pomysł, bo w magazynie znajdą się regały paletowe w pełni dopasowane do realizacji procesów związanych z obsługą towarów.

Jakie działania automatyzuje fulfillment dla e-commerce?

Głównym zadaniem outsourcingu logistycznego jest uproszczenie i optymalizacja działań wykonywanych w branży e-commerce. Aby cały proces mógł działać sprawnie i przynosić realne korzyści, należy zrealizować następujące etapy:

  • przekazanie towarów do magazynów fulfillment,
  • pełna obsługa towarów przez fulfillment, czyli etykietowanie, sortowanie, przechowywanie,
  • dostarczanie zamówień do klientów prosto z magazynów fulfillment.

Outsourcing logistyczny — wady i zalety

Coraz większą popularnością cieszy się outsourcing w logistyce. Oto korzyści, jakie zapewnia.

Skalowalność

Należy to rozumieć jako dostosowanie wykorzystanych zasobów do rozmiarów biznesu. Rozwój jest korzystny dla każdego przedsiębiorstwa, ale wiąże się z powiększeniem dotychczas wykorzystywanej przestrzeni magazynowej i zatrudnieniem dodatkowych pracowników. To generuje dodatkowe koszty. Trzeba również poświęcić czas na rekrutację i szukanie nowego magazynu. W tych tematach pomocny jest outsourcing logistyczny.

Zmniejszenie kosztów przez zmienne koszty

Przedsiębiorca, który posiada własny magazyn, ponosi bardzo duże koszty związane z logistyką. Wydatki obejmują również zatrudnienie pracowników. Decydując się na fulfillment, przedsiębiorca opłaca jedną fakturę uzależnioną od zakresu usług.

Wyższa jakość obsługi

Obsługa zapewniana przez profesjonalne centrum logistyczne pomaga w utrzymaniu na najwyższym poziomie satysfakcji klientów. Wykwalifikowani pracownicy skutecznie obsługują zwroty i reklamacje.

Procesy logistyczne pod kontrolą

Outsourcing w logistyce umożliwia uzyskanie pełnej kontroli nad zachodzącymi w przedsiębiorstwie procesami. Obsługa odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. To pozwala na szybkie generowanie raportów, a tym samym dokumentowany jest rozwój firmy i ewentualnie można wprowadzać zmiany, gdy nie widać postępów.

A co z wadami?

Jak w przypadku każdej innowacji, również blaski i cienie ma outsourcing logistyczny. Wady i zalety często wymieniane są tu zamiennie:

  • Procesy logistyczne pod kontrolą? Ale przedsiębiorca nie do końca ma wpływ na ich realizację. Są zautomatyzowane i wdrażane przez zewnętrzne podmioty.
  • Poprawa jakości obsługi? Przedsiębiorca nie może sobie przypisać budowania pozytywnych realizacji z konsumentami. Robią to za niego pracownicy zatrudniani przez zewnętrzną firmę.
  • Zmniejszenie kosztów? To zależy od zakresu usług, na jakich outsourcing zdecyduje się przedsiębiorca.

Fulfillment jest ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Można uzyskać wiele korzyści, ale wdrożenie tego modelu należy przemyśleć pod względem opłacalności.

regały magazynowe wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania – czym jest silos magazynowy?

Magazyny wysokiego składowania cieszą się bardzo dużą popularnością, ze względu na możliwość obsługi dużej ilości towarów na ograniczonej przestrzeni. Czym się charakteryzują? Jakie wymagania muszą spełniać? Sprawdź!

Magazyny wysokiego składowania – definicja

Co to jest magazyn wysokiego składowania? Inaczej nazywany silosem magazynowym, jest to obiekt, w którym zastosowanie znajdują regały o wysokości od 7,2 do 50 metrów. Najwyższe przybierają formę silosów. Umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz gromadzenie na ograniczonym obszarze dużej ilości towarów. Są one układane aż po sufit, przy wykorzystaniu innowacyjnych układnic.

Silos magazynowy — opis automatycznych systemów w magazynie wysokiego składowania

Aktualnie największą popularnością cieszą się automatyczne magazyny wysokiego składowania lub przynajmniej częściowo automatyzujące procesy magazynowe. Technologia obecnie odgrywa bardzo ważną rolę w zarządzaniu magazynami.

W obiektach wysokiego składowania muszą znaleźć się informatyczne systemy do obsługi WMS, systemy do identyfikacji RFID (śledzenie i kontrola stanu zapasów w czasie rzeczywistym), a także roboty magazynowe automatyzujące procesy. Te wszystkie elementy zwiększają wydajność i skracają czas obsługi zamówień.

Podstawowe wyposażenie magazynów wysokiego składowania

Magazyn wysokiego składowania jest bardzo uniwersalny. Umożliwia przechowywanie towarów na paletach lub w pudłach, kontenerach, na tacach. Do tak wymagających obiektów tworzone są dedykowane rozwiązania. Regały wysokiego składowania są dobrym rozwiązaniem, ponieważ maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń i minimalizują ryzyko poniesienia strat w realizacji zadań związanych z kompletowaniem.

Specjalistyczne regały paletowe i dynamiczne systemy składowania umożliwiają przechowywanie towarów na różnych poziomach. Do ich obsługi dobierane są wózki widłowe wysokiego podnoszenia i automatyczne systemy do transportu i przenoszenia palet. Znacząco usprawniają pracę.

Projektowanie magazynów wysokiego składowania musi uwzględniać system monitoringu, alarmów i kontroli dostępu, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Systemy umożliwiają zapobieganie kradzieżom oraz zgubieniu towarów. Nowoczesna sygnalizacja oraz oznaczenia na regałach i podłodze zwiększają bezpieczeństwo pracowników i zapobiegają wypadkom.

Dodatkowe wyposażenie magazynów wysokiego składowania

Jeżeli hala wysokiego składowania ma być przystosowana do przechowywania towarów wrażliwych na zmienne warunki atmosferyczne, niezbędna jest w obiekcie kontrola temperatury i wilgotności. Zwykle odnosi się to do obsługi żywności oraz leków. Systemy klimatyzacyjne oraz wilgotnościomierze gwarantują dobre warunki składowania, bez ponoszenia strat.

Istotne jest również wprowadzenie do magazynu odpowiedniego systemu oświetleniowego. Obsługa nawet najwyższych poziomów regałów nie będzie stanowiła problemu.

Budowa magazynu wysokiego składowania a zasady BHP

Zasady BHP, które należy uwzględnić, gdy planowana jest budowa magazynu wysokiego składowania, niewiele różnią się od obowiązujących przy innych powierzchniach magazynowych. Naturalnie należy jednak uwzględnić ryzyko związane z obsługą towarów na dużych wysokościach.

Podstawą jest, aby każdy system wysokiego składowania obejmował bezpieczne półki lub inne podpory na towary. Istotne jest pamiętanie o regularnych przeglądach instalacji i szkoleniu pracowników.

Nie należy przekraczać dopuszczalnego przez producenta obciążenia regałów oraz półek. Należy uwzględnić łączną masę składowanego ładunku i regałów, aby nie doszło do przekroczenia obciążenia stropów oraz podłóg.

Wszystkie wymagania dotyczące magazynów wysokiego składowania oraz składowania, podnoszenia i transportu towarów, określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1950 ze zmianami). Przestrzegając wytycznych, można prowadzić bezpieczną działalność magazynową, która nie zagraża zdrowiu i życiu pracowników.

system wms

Drony w logistyce – czy inwentaryzacja dronem jest możliwa?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeprowadzanie inwentaryzacji dronami, choć może to brzmieć futurystycznie. Innowacyjne urządzenia mogą wyręczyć operatorów w żmudnej, powtarzalnej pracy, zapewniając jednocześnie normalne funkcjonowanie magazynu, bez przestojów. Warto podkreślić, że w przypadku klasycznej inwentaryzacji, trzeba zatrzymać w całości lub części aktywność obiektu.

W jaki sposób drony są wykorzystywane w logistyce?

Wprowadzenie dronów do logistyki przynosi szereg korzyści. Urządzenie jest sterowane przez użytkownika za pomocą mechanizmu zdalnego sterowania. Dostępne są również modele, którymi zarządzać można z poziomu komputera lub takie, które działają automatycznie po wcześniej zaprogramowanych trasach.

Drony w logistyce wspomagają transformację cyfrową, ponieważ przemieszczają się po terenie w sposób szybki i bezpieczny. Duże koncerny, takie jak Google czy Amazon poszły o krok dalej i aktualnie wykorzystują drony transportowe do dostarczania zamówień do klientów. Jednak bardziej przyziemnym sposobem zarezerwowanym dla większości przedsiębiorców jest wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do zarządzania procesem inwentaryzacji.

Inwentaryzacja jest działaniem polegającym na stworzeniu uporządkowanej, szczegółowej listy zapasów zgromadzonych w obiekcie i sprawdzeniu, czy stworzone zapisy odpowiadają faktycznie składowanym zapasom. Choć aktualnie większość przedsiębiorców posiłkuje się systemem WMS, który prowadzi stałą inwentaryzację w formie cyfrowej, niezbędne są również kontrole ręczne, w celu korekty rozbieżności. W tym człowieka również może wyręczyć technologia.

Drony skutecznie eliminują wszelkie niedogodności związane z ręczną inwentaryzacją. Są w stanie automatycznie latać nad magazynem, skanując kody kreskowe i etykiety RFID, w celu przekazania zebranych informacji do systemu WMS. Automatycznie można zidentyfikować wszelkie rozbieżności w liczbie zapasów, bez angażowania pracowników.

Dlaczego warto zdecydować się na inwentaryzację z wykorzystaniem dronów?

Wiele czynności w magazynie może wykonać wyłącznie człowiek. Przeglądy regałów wymagają udziału eksperta z dużym doświadczeniem, ponieważ tylko on jest w stanie wykryć niuanse decydujące o wystąpieniu zagrożeń w magazynie. Natomiast tak powtarzalne czynności, jak inwentaryzacja mogą być realizowane przez innowacyjne technologie, do których zaliczane są drony. Ich zastosowanie przynosi wiele korzyści pod względem logistycznym, jak i finansowym:

  • drony skutecznie odczytują kody kresowe i etykiety RFID, monitorują stan zapasów, latając nad korytarzami. Mają dostęp do towarów, które znajdują się poza zasięgiem wzorku operatorów, ze względu na wysokie składowanie;
  • nie trzeba ręcznie weryfikować zgromadzonych zapasów. Podczas tych czynności powstaje bardzo dużo błędów. Drony zwiększają wiarygodność inwentaryzacji;
  • operatorom odchodzi żmudna, powtarzalna praca, która wiąże się z kontrolowaniem zapasów w magazynie. Drony zmniejszają natężenie ruchu w korytarzach roboczych, a to zwiększa bezpieczeństwo pracowników;
  • inwentaryzacja wiąże się z ponoszeniem dużych kosztów przez przedsiębiorcę. Trzeba zaangażować doświadczony personel, całkowicie przerwać działanie magazynu. Drony umożliwiają optymalizację procesu, a operatorzy mogą w tym czasie realizować inne, dochodowe czynności logistyczne.

Drony doskonałym wsparciem dla nowoczesnych magazynów

Idealna kontrola stanu magazynowego wymaga od pracownika bardzo dużego wysiłku i zaangażowania wielu zasobów. Dlatego właśnie użycie dronów jest tak opłacalne. Otwiera nowe możliwości, skraca czas inwentaryzacji, a osiągane wyniki są satysfakcjonujące, ze względu na minimalizację błędów.

Drony w logistyce są absolutnie przyszłością, ale już teraz są wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. Skutecznie uzupełniają system WMS oraz terminale radiowe. Znacząco zwiększają opłacalność inwentaryzacji, która i tak jest niezbędna w każdym magazynie. Przedsiębiorstwa, które zmierzają do automatyzacji procesów, na pewno powinny zastanowić się nad wdrożeniem dronów.

Leasing regalow magazynowych

Jak oznacza się regały w magazynie?

Niezbędne do prowadzenia profesjonalnej działalności magazynowej, zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa, jest zastosowanie oznakowania całej przestrzeni. Zapewnia to wysoki poziom bezpieczeństwa, ułatwia wykonywanie obowiązków pracownikom, a także zwiększa wydajność operacji logistycznych.

Dlaczego oznakowanie regałów jest tak istotne?

Postępując zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP, jesteś w stanie zapewnić bezpieczne warunki pracy pracownikom.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie istnieją identycznie brzmiące i spójne przepisy, które regulują oznaczenie regałów magazynowych. Każdy magazyn może wprowadzić indywidualne zasady przystosowane do warunków pracy. Jedynym wyjątkiem są regulacje prawne dotyczące oznaczenia regałów magazynowych, na których są składowane towary niebezpieczne.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dlaczego warto wprowadzić do magazynu oznaczenia.

Działalność zgodna z prawem

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, niezbędne jest umieszczenie w widocznym miejscu informacji o tym, jakie jest obciążenie regałów. Informacja podawana w sposób czytelny, pozwala pracownikom prawidłowo rozmieszczać konkretne rodzaje towarów w odpowiedniej ilości, a tym samym nośność regałów nie jest przekraczana. Pracownicy powinni mieć również dostęp do informacji o maksymalnym obciążeniu podłóg i stropów.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Jeżeli oznaczenia regałów są umieszczone w widocznych miejscach i są czytelne, pracownicy popełniają znacznie mniej błędów i dochodzi do mniejszej ilości niebezpiecznych sytuacji.

Wydajna praca magazynu

Jeżeli znaki i oznaczenia stosowane w magazynie są przygotowane w sposób przemyślany i właściwy, pracownik może szybko znaleźć interesujący go towar i łatwiej rozłożyć go na półkach tak, aby nośność półek magazynowych nie została przekroczona. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek błędy, można szybko je zidentyfikować poprzez wprowadzenie korekty do systemu. Magazyn pracuje efektywnie i może funkcjonować wydajnie.

kontroler stanow magazynowych

  

Oznakowanie regałów magazynowych — wymagania

Oto kluczowe zasady, jakimi należy kierować się w magazynie:

  • oznakowanie miejsc składowania w magazynie powinno być czytelne, jasne i widoczne dla każdego pracownika,
  • najlepsze jest oznakowanie alfanumeryczne, składające się z liter oraz cyfr. Oznaczenie jest łatwe w odbiorze i pozwala prawidłowo zaprezentować informacje,
  • warto zastosować również oznaczenia w postaci kodów kreskowych lub kodów QR, które wprowadzają produkty do systemu informatycznego,
  • istotne jest, aby zachować kolejność numeryczną. Rzędy i poziomy należy oznaczać rosnąco, czyli np. 1, 2, 3 lub A, B, C,
  • każdy poziom lub lokalizację komplementacji można dodatkowo oznaczać innym kolorem. Zwiększa to czytelność i umożliwia człowiekowi szybszą identyfikację i orientację w magazynie,
  • etykiety lokalizacyjne można umieszczać na 1 trawersie najniższego regału, a także na trawersach dodatkowych,
  • w magazynie warto zastosować również znaki graficzne, m.in. strzałki kierunkowe.

Oznakowanie nośności regałów magazynowych

Nie musisz wiedzieć, jak obliczyć dopuszczalne obciążenie regałów. Każdy producent ma obowiązek, aby określić, jaką dopuszczalną nośność ma sprzedawany przez niego regał magazynowy. W dołączonej do konstrukcji dokumentacji technicznej znajdują się ponadto:

  • nazwa i adres wytwórcy,
  • fabryczny numer urządzenia i rok produkcji,
  • instrukcja transportu, montażu i bezpiecznego korzystania,
  • wskazanie na temat maksymalnej nośności regałów magazynowych,
  • zgodność z wytycznymi zawartymi W PN,
  • wyniki przeprowadzonych przeglądów magazynowych.

Producent jest również zobowiązany, aby do zestawu dołączyć tabliczki znamionowe, na których znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące regałów, w tym oznaczenie nośności regałów. Tabliczki należy przymocować na stałe, w widocznym miejscu na każdej konstrukcji, która służy do składowania towarów. Ten identyfikator skutecznie wskazuje na dopuszczalne obciążenie regału. Umieszczone napisy powinny być bardzo dobrze widoczne i wyraźne, aby żaden pracownik nie miał wątpliwości, jaka jest nośność półki regału.

Jaki system wybrać do oznaczenia regałów wysokiego składowania i pozostałych konstrukcji w magazynie?

Możesz skorzystać z różnych kodów literowych, cyfrowych oraz kolorystycznych, aby przygotować oznaczenia regałów w magazynie. Ważne jest, aby wybrany system był czytelny i dobrze widoczny nawet z dużej odległości.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie znakowania hierarchicznego, czyli od największych do najmniejszych jednostek. Może to wyglądać następująco:

magazyn -> strefa -> ciąg -> alejka -> regał -> kolumna -> piętro -> półka lub miejsce paletowe

Takie oznaczenia sprawdzają się przede wszystkim w rozbudowanych obiektach, gdzie nad wyraz ważne jest, aby oznakowania były praktyczne i nie wprowadzały pracowników w błąd. Możesz również zdecydować się na literowo-cyfrowy system, który wygląda następująco:

M2-SC-C3-A1-R2-K8-P3-G1

Powyższe oznaczenie można odczytać następująco: towar znajduje się w magazynie numer dwa, w strefie C, w ciągu numer trzy, w alejce pierwszej, na regale drugim, w ósmej kolumnie, na trzecim piętrze w gnieździe paletowym numer jeden.

Oznaczenie regałów jako kluczowy element zarządzania magazynem

Etykieta, tablica, naklejka — dopuszczalne obciążenie regału możesz przedstawiać w magazynie na różne sposoby, tak samo jak pozostałe istotne informacje wspierające operacje logistyczne. Najważniejsze jest, aby wszystkie informacje były przedstawione w sposób czytelny i dobrze widoczny nawet z dużej odległości. Dzięki temu m.in. dopuszczalne obciążenie regałów magazynowych nie zostanie przekroczone.

gospodarka magazynowa

Antresola przemysłowa – dlaczego warto w nią zainwestować?

Niezawodnym sposobem na szybkie rozszerzenie dostępnej przestrzeni magazynowej są antresole przemysłowe. Powstają przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Umożliwiają składowanie towarów na paletach, ale można do tego wykorzystać również półkowe regały. Antresole umożliwiają również wygospodarowanie miejsc na stanowiska pracy.  Podejmując decyzję o wprowadzeniu do magazynu antresoli, możesz sporo zaoszczędzić. Jest to o wiele tańsza inwestycja niż fizyczna rozbudowa budynku. Nie trzeba również borykać się z dużą ilością formalności, a czas realizacji zamówienia jest o wiele krótszy.

W jakich sytuacjach antresola przemysłowa się sprawdzi?

Zastosowanie antresoli przemysłowej w magazynie jest możliwe z wielu powodów. Konstrukcje można bez większych problemów dostosować do indywidualnych potrzeb, zgodnie z wymaganiami co do maksymalnego obciążenia.

Antresola przemysłowa sprawdza się przede wszystkim w tych magazynach, w których do obsługi są zarówno towary na paletach, jak i drobnica. Rozwiązuje również problem ograniczeń, jak na przykład brak możliwości zastosowania w obiekcie regałów paletowych. Pozwala usprawnić wiele procesów logistycznych i umożliwia wygospodarowanie dodatkowego miejsca do składowania towarów.

Antresole przemysłowe umożliwiają efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej. Inwestor nie musi zbyt długo czekać na ten efekt, w porównaniu do budowy magazynu czy jego rozbudowy. Warto również podkreślić, że jest to niezwykle elastyczne rozwiązanie, które z biegiem czasu można konfigurować, w zależności od potrzeb.

antresole i pomosty

Antresola przemysłowa

Rodzaje antresoli przemysłowych

Antresole przemysłowe różnią się w zależności od tego, w jakim celu mają być wykorzystane w magazynie. Najpopularniejsze rodzaje przedstawiamy poniżej.

Antresole półkowe

Umożliwiają składowanie towarów na półkach w sposób bezpieczny i przejrzysty. Sprawdzają się przede wszystkim w magazynach obsługujących tzw. towary drobnicowe. Konstrukcja jest zoptymalizowana pod względem wydajności. Antresole przemysłowe półkowe maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń i dobrze organizują zapasy. Zwiększają wydajność magazynu, a ponadto przyczyniają się do oszczędności w procesach magazynowych.

Antresole na filarach

Umożliwiają nie tylko składowanie towarów. Dodatkowe piętro można wykorzystać do organizacji przestrzeni roboczej, biurowej lub użytkowej. To bardzo ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne, ponieważ swoje własne profile mają regały magazynowe. Antresole posiadają natomiast niezależne filary do podtrzymywania pięter. Daje to możliwość zastosowania filarów o wysokiej nośności.

Zaproponowane rozwiązanie jest elastyczne i skalowalne, daje duże możliwości pod względem modyfikowania. W pełni są dopasowane do przestrzeni magazynowej, co sprzyja optymalizacji procesów logistycznych. Można w ten sposób w pełni wykorzystać potencjał magazynu i prowadzić działalność w jeszcze bardziej efektywny sposób.

pomost magazynowy

Pomost magazynowy (antresola przemysłowa)

Główne zalety, które sprawiają, że antresole przemysłowe są tak chętnie wybierane

Podstawową zaletą antresoli przemysłowej jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej. Efekt ten można uzyskać w znacznie krótszym czasie, w porównaniu do klasycznej budowy lub rozbudowy magazynu. Rozwiązanie w każdym aspekcie można dostosować do indywidualnych potrzeb, tak samo jak regały magazynowe. Antresole projektowane są z myślą o potrzebach zamawiającego, są proste w montażu i demontażu, a do wyboru jest wiele atrakcyjnych wariantów.

Antresole magazynowe można wzbogacić o oświetlenie, systemy przeciwpożarowe i sprężonego powietrza, a także kamery. Jest to możliwe, dzięki otworom w dźwigarach. Konstrukcje odznaczają się ponadto wysoką nośnością, spełniają normy BHP, przeciwpożarowe oraz są zgodne z przepisami budowlanymi.

Bardzo dużym atutem antresoli magazynowych jest także duża swoboda w konfiguracji i rozbudowie, a także możliwość wydzielenia niezależnych stref funkcjonalnych, takich jak przechowywania, kompletacji, pakowania. Inwestycja wiąże się również z o wiele mniejszymi kosztami niż budowa magazynu.