drive in regaly

Regały drive-in – wszystko co warto wiedzieć

W przestrzeni magazynowej wykorzystuje się różne rodzaje regałów i metody składowania. Dostosowuje się je bezpośrednio do swoich potrzeb oraz specyfiki danego obiektu. Wśród popularnych wyborów znajdują się m.in. regały drive-in. To regały wjezdne, które pozwalają na zwiększenie efektywności magazynu z uwzględnieniem dostępnej przestrzeni do składowania towarów.

Czym są regały drive-in?

Na początku w kilku zdaniach warto wyjaśnić, czym są regały drive-in nazywane również wjezdnymi. To dedykowany system składowania towarów, który klasyfikowany jest do grupy regałów akumulacyjnych. Ten typ regałów przeznaczony jest do ładowania i rozładowywania w ramach zasady LIFO. W dużym skrócie polega ona na tym, że ostatni towar wychodzi z magazynu, a pierwszy do niego wchodzi. W konstrukcji systemu uwzględniono korytarz, po którym porusza się wózek widłowy wraz z operatorem. Towary składowane są bezpośrednio na szynach nośnych. Korytarze robocze ograniczane są do minimum, dzięki czemu w tej samej przestrzeni magazynowej można ulokować jeszcze więcej towarów.

Konstrukcja regału drive-in

Specyfika regałów wjezdnych pozwala na ich modyfikacje i projektowanie bezpośrednio pod potrzeby klienta i możliwości magazynu. To kolejny argument za tym, aby stosować je w swoim magazynie. W dużym skrócie klasyczny regal drive-in składa się z takich elementów konstrukcyjnych jak:

  • rama regału,
  • szyna paletowa,
  • wejście na szynę paletową,
  • belka szczytowa,
  • prowadnica wózka,
  • wejście na prowadnicę wózka,
  • ramię lub ramiona wspierające,
  • ochraniacz tylny,
  • stężeń,
  • ograniczniki palet (opcjonalnie),
  • ochraniacze słupów (opcjonalnie).

Nowoczesne rozwiązania charakteryzują się stabilną i wytrzymałą konstrukcją. Dzięki temu z powodzeniem mogą być eksploatowane przez wiele lat. To niezwykle ważne w kontekście optymalizacji kosztów utrzymania i użytkowania magazynu.

Jak to działa?

Zasada działania regałów drive-in jest stosunkowo prosta. Cała zabudowa polega na umieszczeniu obok siebie wąskich korytarzy roboczych. Pełnią one jednocześnie kanał przewożenia oraz składowania palet. Wózek widłowy (autonomiczny lub z operatorem) wjeżdża do specjalnie przygotowanego tunelu i następuje układanie palet jedna za drugą. Towar na paletach umieszcza się na szynach nośnych.

Gdzie znajdują zastosowanie tego typu regały?

Ze względu na swoją uniwersalność i wysoką efektywność składowania towarów regały drive-in znajdują szerokie zastosowanie w branży logistycznej. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie towary składowane są na paletach o podobnych wymiarach i parametrach technicznych. Rekomenduje się je zarówno przy magazynach sezonowych, jak i całorocznych. Stanowią nieoceniony element infrastruktury w przypadku przechowywania:

  • produktów niewymagających rotacji w systemie FIFO,
  • dużych ilości podobnych towarów o niskiej rotacji,
  • towarów w chłodniach i mroźniach, gdzie temperatura wynosi nawet do -25˚C,
  • długookresowego.

Ponadto potencjał zastosowania regałólw wjezdnych docenią operatorzy magazynów o ograniczonej przestrzeni do składowania towarów. Ten typ zabudowy pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni przy jednoczesnym zapewnieniu szybkiego i łatwego dostępu do każdej pojedynczej palety.

W ramach regałów drive-in dostępne są również modele przejezdne, które można umieszczać w centrum obiektu magazynowego. Wówczas operator otrzymuje do nich dostęp z dwóch stron i można zastosować zasadę FIFO.

Kluczowe zalety korzystania z regałów drive-in

Każda technologia magazynowa ma swoje plusy i minusy. W tym miejscu skupimy się na podstawowych zaletach związanych z wykorzystywaniem regałów drive-in w przestrzeni magazynu. Przede wszystkim umożliwia to optymalne wykorzystanie pojemności obiektu. W zależności od projektu wskaźnik ten dochodzi nawet do 85%. Dobrej jakości zabudowa gwarantuje bezpieczne składowanie różnego typu towarów, w tym również produktów delikatnych i niestabilnych.

Kolejną zaletą regałów wjezdnych jest możliwość zastosowania pożądanej przez wielu operatorów zasady LIFO. Wysokość i głębokość korytarzy dostosowuje się bezpośrednio do specyfiki składowanych towarów oraz potrzeb operatora. Taka elastyczność pomaga również na swobodną rozbudowę zabudowy oraz jej modyfikację. To niezwykle ważne w przypadku magazynów, gdzie zmieniają się składowane towary. To wszystko idzie w parze z bardzo korzystnym stosunkiem ceny miejsca paletowego do wykorzystanej powierzchni. Właśnie dlatego regały wjezdne stanowią jeden z podstawowych wybór naszych klientów.

Starannie przygotowana zabudowa magazynów z regałów drive-in pozostaje łatwa i bezpieczna w obsłudze. To aspekt, na który zwraca uwagę każdy świadomy operator lub właściciel przestrzeni magazynowej.

Poznaj naszą ofertę

Jako ZMS Systemy Magazynowe specjalizujemy się w produkcji i dystrybucji starannie dobranych elementów zabudowy magazynowej. Na bazie wieloletniego doświadczenia pomożemy Ci w wyborze optymalnego rozwiązania oraz w jego implementacji w Twoim obiekcie. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.