Największe trudności magazynów w Polsce
Rynek magazynowy rośnie, a deweloperzy zapowiadają budowę ponad 3 milionów mkw. nowej przestrzeni do składowania różnych grup asortymentu w najbliższym roku. Nawet korporacje międzynarodowe stawiają na magazyny sąsiadujące najbardziej z odbiorcami. W kraju popyt na magazyny przewyższa podaż, a to stanowi pewien problem optymalizacyjny.
Jak walczyć z ograniczoną przestrzenią w magazynie?
Największa trudność przy prowadzeniu magazynów w Polsce to walka z ograniczoną przestrzenią. Rozwiązanie problemu to z reguły antresole magazynowe oraz rozbudowa przestrzeni pionowej, bez potrzeby wykonywania generalnego remontu całego budynku. Pomosty magazynowe z windą, schodami, wytrzymujące duże obciążenia to szansa na zwiększenie wydajności gospodarki magazynowej.
Inwestycje na rynku magazynowym zdominowane przez największe korporacje
Inwestycje na rynku magazynowym zostały zdominowane w ostatnim roku przez duże koncerny i sektor logistyczny, handel, działalności e-commerce. Aktualnie magazyny znajdują się pod presją częściowego łamania łańcuchów dostaw, a wynajem przestrzeni do składowania kosztuje krocie przy największych aglomeracjach.
Wzrost kosztów pracy i zmiany przyzwyczajeń konsumentów
Duże problemy dotyczą wzrostu kosztów pracy w magazynach. Klin podatkowy na umowie o pracę i na umowie zlecenie zbliża się do średniej, a wręcz czołówki europejskiej. Zamknięcie gospodarki zmieniło też częściowo przyzwyczajenia konsumentów. Magazyny obsługują też reklamacje, zwroty towarów i muszą zagospodarować uszkodzone lub przeterminowane produkty w taki sposób, aby nie zaburzyć efektywności podstawowej działalności. Większość trudności rozwiązuje inwestycja w informatyzację i automatyzację procesów.
Na zakończenie
Rynkiem magazynowym rządzą największe korporacje, a prowadzenie działalności blisko konsumentów staje się głównym czynnikiem sukcesu. Coraz więcej inwestycji wiąże się z zastosowaniem pomostów magazynowych umożliwiających zagospodarowanie pionowe, a nie tylko poziome. To dogodne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej podmiotów.