regaly magazynowe

Kompletacja zamówień w magazynie – jak ją usprawnić?

Kompletacja zamówień w magazynie wpływa bezpośrednio na zadowolenie klienta. W jaki sposób usprawnić ten proces i wyeliminować pomyłki?

Informatyzacja i automatyzacja magazynu to mniej błędów we wszystkich procesach

Podstawowe narzędzie to system WMS zbierający oraz analizujący dane w czasie rzeczywistym. Większość systemów WMS występujących na rynku łączy się z innymi aplikacjami, co umożliwia automatyzację kompletacji zamówień tuż po wyświetleniu się powiadomienia w panelu. Oprogramowanie zbiera statystyki, które z czasem pokazują częstotliwość pewnych zamówień. Dla właściciela magazynu to ważna wskazówka, ponieważ niektóre produkty można składować blisko siebie i tym samym szybciej realizować zamówienia. W całym procesie pomagają też pojemne regały magazynowe  z odpowiednio wyznaczonymi ścieżkami komunikacji.

Nie chodzi o usprawnienie tylko jednego procesu, ale wszystkich

Kompletację ręczną w magazynach wypiera podejście zautomatyzowane, znacznie tańsze długoterminowo, ponieważ nie zależy od stale rosnących kosztów zatrudnienia pracowników. Automatyzacja wyklucza też błędy wynikające z rutyny albo okresowych spadków wydajności. Na kompletację zamówień w magazynie wpływają tak naprawdę wszystkie procesy, rozkład składowania, ścieżki komunikacyjne, stosowane narzędzia.

Mniejsze magazyny powinny postawić na kontrolę

Przy realizacji mniejszych zamówień sprawdza się jednolita numeracja towarów i współpraca pomiędzy działem pakowania, magazynowania oraz kompletacji. Każdy pracownik może kontrolować pracę współpracownika i w dużym stopniu ograniczyć błędy przy realizacji zlecenia dla klienta. Wszystkie przesyłki powinny przechodzić przez panel kontrolny albo podobne rozwiązanie.

Na zakończenie

Odpowiednio dobrane regały magazynowe, dokładny system WMS i kontrola przy realizacji zamówienia to najważniejsze narzędzia zwiększające efektywność prowadzenia biznesu.