zms systemy pomost 07

Pomosty magazynowe – na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?

Pomosty magazynowe umożliwiają maksymalne wykorzystanie kubatury pomieszczeń przeznaczonych do składowania towarów i materiałów. To proste i ekonomiczne rozwiązanie sprawdzające się w wielu branżach.

Istotne parametry techniczne

Jednym z najważniejszych parametrów technicznych, który należy brać pod uwagę przy wyborze pomostów magazynowych, jest ich nośność oraz stabilność. Renomowane firmy do tworzenia wytrzymałych konstrukcji wykorzystują walcowane europrofile typu sigma wykonane ze stali najwyższej jakości oznaczonej symbolem S350. Dzięki malowaniu proszkowemu stalowe słupy wyglądają estetycznie i wykazują dużą odporność na korozję. Pomosty magazynowe powinny być łatwe w montażu oraz demontażu i wyposażone w szereg elementów pozwalających na dostosowanie konstrukcji do wymagań inwestora. Interesującym rozwiązaniem jest też system otworów w belkach nośnych pomostu, ułatwiający montaż instalacji elektrycznej lub przeciwpożarowej.

Bezpieczeństwo użytkowników

Przy wyborze pomostów magazynowych należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Aby cała konstrukcja była stabilna, stopy słupów muszą być kotwione do podłoża. Istotnym parametrem jest ergonomia oraz kąt nachylenia schodów. Największy komfort wchodzenia i schodzenia zapewniają schody wyposażone w szerokie stopnie i ustawione pod kątem 35°. Schody do pomostów magazynowych muszą być wykonane zgodnie z obowiązującymi normami. Na poziom bezpieczeństwa użytkowników wpływa także rodzaj zastosowanej podłogi. Powinny być one wykonane z trudnopalnych materiałów i pokryte powłoką antypoślizgową. W zależności od preferencji oraz potrzeb inwestor powinien mieć możliwość wyboru połogi pełnej lub kratowanej. Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze pomostów magazynowych, są bramki i barierki. Umieszczone w odpowiednich miejscach bramki ułatwiają załadunek i rozładunek towarów, a barierki pełniące funkcję poręczy chronią osoby znajdujące się na pomoście przed upadkiem z wysokości.

Budowa pomostu magazynowego to praktyczne rozwiązanie pozwalające zwiększyć ilość powierzchni magazynowej bez potrzeby rozbudowy hali. Odpowiednio dopasowana konstrukcja powinna charakteryzować się trwałością i funkcjonalnością.