zestawy automatyki magazynowej

Jakie systemy automatyki magazynowej wykorzystuje się w nowoczesnych magazynach?

Zarządzanie magazynem to zajęcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego i technicznego. Kluczowe jest nie tylko utrzymanie wysokiej jakości procesu składowania i wydawania towarów, ale także uzyskanie założonej efektywności finansowej. W tym celu warto zainwestować w systemy automatyki magazynowej, która będzie dopasowana do danych warunków przestrzennych, rodzaju składowania, a także potrzeb operatorów. Co obecnie stosuje się w magazynach?

Przenośniki magazynowe

Jednym z podstawowych rozwiązań stosowanych w automatyce przemysłowej do magazynu są przenośniki. Mają szerokie zastosowanie w przestrzeni magazynowej. Przede wszystkim pozwalają na bezpieczny transport składowanych towarów pomiędzy różnymi strefami. Ponadto mają zastosowanie w strefie przyjęć i wydań towarów. Do tego wspierają transport ładunków w strefie składowania, a także odpowiadają za dostarczenie towarów do innych elementów budowy systemu automatyki. Przekłada się to na większą efektywność finansową całego procesu, wzrost jego bezpieczeństwa, a także optymalizację kosztów. Odpowiednio dobrane przenośniki pomogą także w kompletacji produktów oraz pozwolą na zastosowanie systemu wg schematu towar dla człowieka. To wszystko przełoży się na lepsze zarządzanie magazynem, a także redukcję kosztów z tym związanych.

Rodzaj przenośnika dopasowywany jest do konkretnych potrzeb zarządcy magazynu, a także rodzaju składowanych towarów. Standardowe rozwiązania to:

  • przenośniki rolkowe;
  • przenośniki taśmowe;
  • przenośniki rozciągane.

W ZMS Systemy magazynowe posiadamy te produkty w wersji stacjonarnej i mobilnej, dzięki czemu każdy właściciel dopasuje je bezpośrednio do swoich preferencji i zbuduje wydajny system automatyki magazynowej. Nasi specjaliści wspierają klientów w tym zakresie.

Wsparcie procesu przyjęcia i wydania towaru z magazynu

Duży potencjał automatyzacji ma miejsce w procesie przyjęcia i wydania towaru z magazynu. W tym obszarze wykorzystuje się proces automatycznego załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych, a nowoczesny system jest w pełni dopasowany do różnego rodzaju składowanych produktów. Dzięki temu w ramach jednej inwestycji właściciel magazynu może zaspokoić potrzeby przyjmowania i wyładowywania towarów z różnych partii i o różnych gabarytach. Wydajne systemy są w stanie załadować lub rozładować cały samochód ciężarowy w czasie poniżej 10 minut. To realna oszczędność czasu i pieniędzy zwłaszcza w przypadku większych przestrzeni magazynowych. Do przykładowych rozwiązań w tym zakresie należy m.in. system Q-Leader proponowany przez polską firmę WDX.

Składowanie towarów

Nie bez znaczenia jest także proces składowania towarów w magazynie. Jednym ze standardowych wyborów jest składowanie rzędowe. Do tego służą regały magazynowe paletowe lub półkowe. Dzięki nim na ograniczonej powierzchni magazynu można umieścić większą ilość towaru. Optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni to klucz do osiągnięcia efektywności finansowej całego procesu oraz do zwiększenia zysków. W procesie składowania również możliwa jest automatyzacja. W tym celu warto postawić na dedykowane rozwiązania, które dopasowane są do potrzeb inwestora. Każdy magazyn ma nieco inną specyfikę, budowę, a także sposób składowania towarów. Właśnie dlatego automatyka magazynowa powinna być szyta na miarę. Takie rozwiązania są w pełni dopasowane do danego zadania, mniej awaryjne, oraz oszczędniejsze w eksploatacji.

W zakresie składowania towarów wykorzystywane są:

  • automatyzacja składowania rzędowego (np. z układnicami, wózkami systemowymi);
  • automatyzacja składowania blokowego (regały satelitarne, przenośniki, windy, wózki transferowe).

Obecnie tańszym i wygodniejszym w eksploatacji rozwiązaniem z zakresu automatyki jest składowanie blokowe.

Swoboda rozbudowy systemu

Automatyka ma to do siebie, że może być maksymalnie dopasowana do potrzeb właściciela magazynu, rodzaju składowanych towarów, a także dostępnej przestrzeni. Dzięki rozwiązaniom dostosowanym do potrzeb zakładu można zoptymalizować proces składowania towarów pod względem: miejsca, czasu i finansów. Dodatkowym atutem nowoczesnych systemów jest możliwość ich skalowania. Skalowanie może odbywać się wszerz, jak i wzwyż, dzięki podestom i antresolom magazynowym. Nieocenionym wsparciem w budowie i skalowaniu systemów są takie elementy automatyki przemysłowej do magazynów jak: moduły kulkowe, moduły grawitacyjne, czy też spirale. Dwa pierwsze produkty pozwalają na budowę dłuższych ciągów automatyzacji. Wyposażone w kółka moduły można swobodnie przestawiać. Spirala dwupoziomowa pozwala na składowanie i transportowanie towarów na różnych poziomach.

Zapraszamy do skorzystania z oferty ZMS Systemy Magazynowe

Jako ZMS Systemy Magazynowe jesteśmy zaufanym dostawcą techniki magazynowej, w tym systemów automatyzacji. Doskonale znamy specyfikę branży i tworzymy produkty, które bezpośrednio odpowiadają jej potrzebom. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym specjalistą. Doświadczony ekspert pozna Twoje potrzeby oraz zaproponuje rozwiązania z zakresu automatyki magazynowej. Razem z nami zbudujesz wydajny system, który zwiększy efektywność finansową Twojego biznesu i ułatwi proces składowania, obsługi i wydawania produktów z magazynu.