systemy magazynowe

Gospodarka magazynowa – przewidywania dla branży na 2023

Ostatnie lata dla gospodarki magazynowej są bardzo udane. Rok do roku spada wskaźnik pustostanów i to mimo dużych inwestycji w nowe powierzchnie magazynowe. Nie osłabiły tego ani pandemia koronawirusa, ani wybuch wojny na Ukrainie. Warto zastanowić się nad tym, jakie trendy będą panowały w gospodarce magazynowej w 2023 roku i jakie są prognozy na najbliższe 12 miesięcy. Sprawdźmy.

Udany rok 2022

Kończący się 2022 rok był bardzo udany dla gospodarki magazynowej. Właściciele hal i mniejszych powierzchni coraz chętniej inwestowali w innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz w automatyzację. Wszystko po to, aby zaspokoić rosnące potrzeby i wymagania rynku, a na brak klientów nie mogli narzekać. Warto zwrócić uwagę na to, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy jeszcze wzrósł potencjał magazynowy w Polsce. Powstało kilka milionów metrów kwadratowych powierzchni, a mimo tego wskaźnik pustostanów spadł i w skali całego kraju wynosił około 3-4%. To najniższy wynik, jaki zaobserwowano, odkąd wdrożono tego typu badania. Mimo poważnych zawirowań na rynku, popyt na powierzchnie magazynowe spadł dosłownie o kilka procent w skali całego kraju, co jest wynikiem lepszym od spodziewanego. Pod względem zainteresowania powierzchniami magazynowymi podobne wyniki przewidywane są w 2023 roku, a mogą jeszcze wzrosnąć.

Czy w 2023 też możemy liczyć na tak wiele inwestycji?

Już końcówka roku przyniosła pewne spowolnienie w sektorze budów nowych magazynów. Jest to związane z rosnącymi kosztami inwestycji, które napędzają niedobór surowców oraz inflacja. To wszystko sprawia, że każda inwestycja budowlana jest jeszcze lepiej przemyślana i spodziewamy się wyraźnie niższego wskaźnika nowych metrów kwadratowych magazynów, które zostaną oddane w 2023 roku. Przełom w tym zakresie może przynieść zakończenie wojny oraz ustabilizowanie się sytuacji na rynku.

Wydaje się jednak, że stabilna gospodarka to raczej perspektywa najbliższych lat, a nie miesięcy. Wysokie koszty eksploatacji magazynów i ich utrzymania sprawią, że właściciele zintensyfikują wykorzystanie już obecnych przestrzeni kosztem budowy nowych. Oczywiście nowe metry kwadratowe przestrzeni do składowania produktów wciąż będą oddawane, bo takie są potrzeby rynku. Nie powinna to być jednak tak duża skala, jak w ostatnich latach.

Nie powinno być problemów ze znalezieniem najemców

Właściciele powierzchni magazynowych w 2023 roku nie powinni narzekać na brak zainteresowania swoimi usługami. Firmy wciąż poszukują nowych przestrzeni do składowania towarów i duży procent umów rok do roku powinien zostać przedłużony. W miejsce tych, którzy zrezygnują, szybko powinni znaleźć się kolejni najemcy. Standardowo udział nowych umów to około 75%, a przedłużeń to 25%. Nie przewiduje się odchyleń od normy w tym obszarze.

Niestabilna sytuacja na światowych rynkach oraz w Polsce sprawia, że wiele firm odejdzie od budowy własnych magazynów i postawi na kontynuację najmu przestrzeni firm zewnętrznych. W ten sposób będą mogli zredukować koszty prowadzonej działalności i odłożyć w czasie poniesienie dużych kosztów inwestycyjnych.

Choć w ubiegłym roku zaobserwowano kilkuprocentowy spadek popytu na powierzchnie magazynowe, to jednak w 2023 roku przewidujemy tendencję wzrostową, ponieważ mniejsza liczba inwestycji sprawi, że istniejące budynki będą cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem.

Firmy dążą do dywersyfikacji sieci logistycznej

Ostatnie miesiące to tendencja firm do dywersyfikacji sieci logistycznej. Klienci oczekują jeszcze sprawniejszych i szybszych dostaw, a to wymaga lepszego przygotowania całego procesu. Przekłada się to na rosnące zainteresowanie magazynami również w mniejszych magazynach o znaczeniu lokalnym. Wpływ na to ma m.in. rozwój przemysłu i sektora e-commerce, który w najbliższych latach może odgrywać kluczowe znacznie we wzrostach sektora magazynowego i zapotrzebowania na wolne metry kwadratowe.

Czy podaż zdąży za popytem?

W 2022 roku dochodziło do sytuacji, w których podaż nie nadążała za popytem. Oznacza to, że nowe metry kwadratowe magazynów powstawały w wolniejszym tempie, niż rosło zapotrzebowanie na nie. Trudno przewidywać, jak sytuacja będzie wyglądała w 2023 roku zwłaszcza w obliczu spowolnienia w budowie nowych magazynów. Wydaje się, że kluczowe będą pierwsze miesiące nowego roku, gdy wszystko powinno się ustabilizować.

Optymalizacja dostępnej przestrzeni

To, czego jesteśmy pewni to fakt, że właściciele przestrzeni magazynowych jeszcze większą uwagę skupią na optymalizacji ich wykorzystania. Wyposażenie magazynu takie jak rampy, automatyka magazynowa i regały będą wybierane z dużym rozmysłem. Wszystko po to, aby osiągnąć większy potencjał składowania produktów i towarów w na tej samej powierzchni. Składowanie wielopoziomowe będzie już standardem, ponieważ dużo taniej kupić wyposażenie niż wybudować nowe magazyny.

O branżę magazynową można być spokojnym

Najbliższe miesiące powinny utrzymać zainteresowanie powierzchniami logistycznymi do składowania towarów. Jeżeli szukasz profesjonalnego wyposażenia do magazynu i zależy Ci na optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, to zachęcamy do sprawdzenia oferty ZMS Systemy Magazynowe w tym zakresie oraz do kontaktu z naszym przedstawicielem.