Jakie półki wybrać do regałów magazynowych? Wiórowe? Metalowe? A może jeszcze inne?
Regały magazynowe to najbardziej ekonomiczny sposób przechowywania towarów i to zarówno w skali przemysłowej, jak i indywidualnej. Na polskim rynku dostawców wyposażenia powierzchni magazynowych można znaleźć zbiór różnego typu regałów oraz ich wariantów w zależności od specyfiki składowanych produktów. Przeznaczenie regałów determinuje ich konstrukcję i detale. Szczegółowa analiza potrzeb klienta określi cechy systemu konstrukcji, słupów, belek wspornikowych i oczywiście półek regałów magazynowych.
Regały magazynowe półkowe
Elementy wyposażenia konstrukcji regałów zależą od stałego lub mobilnego charakteru samego magazynu. Przedsiębiorca przewidujący konieczność zmian lokalizacji magazynu lub ze względów choćby podatkowych niewiążący go z gruntem, musi brać pod uwagę czas i skalę trudności demontażu. Mobilne regały magazynowe umożliwiają szybkie dostosowanie ich do zmieniających się okoliczności.
Regały magazynowe, w tym regały mobilne półkowe, mogą być wypełnione:
- półkami metalowymi,
- wypełnieniem metalowym panelowym,
- półkami siatkowymi,
- półkami z kraty metalowej,
- półkami metalowymi perforowanymi,
- półkami z płyty wiórowej,
- wypełnieniem wykonanym z płyty MDF,
- półkami wykończonymi płytą laminowaną.
Regały magazynowe – jakie półki najlepsze?
Regały magazynowe wyposażone w półki wiórowe zapewniają, dzięki sporej nośności, możliwość przechowywania nawet ostrych i ciężkich przedmiotów. W razie zniszczenia bardzo łatwo wymienia się je na nowe. Dzięki stosunkowo niewygórowanym kosztom stają się konkurencyjne wobec innych, bardziej stabilnych rozwiązań. Ich podstawową wadą jest jednak brak odporności na wilgoć.
Cecha ta nie dotyczy półek metalowych. Dlatego sprawdzają się one zarówno w przestrzeni magazynowej, jak ich w powierzchniach biurowych do przechowywania papieru i archiwizacji. Półki metalowe o idealnie równej powierzchni łatwo jest utrzymać w czystości, chociaż nie zaleca się przechowywania na nich produktów ostrych, mogących zarysować zewnętrzną powłokę.
Bez względu na charakter magazynu i jego wyposażenia, każdy zarządca obiektu jest zobowiązany do stałego nadzoru nad majątkiem firmy. Przeglądy techniczne regałów mają zapewnić bezpieczeństwo użytkowania, ale też skuteczne wdrażanie procedur ubezpieczenia w razie jakichkolwiek zdarzeń.