regaly magazynowe paletowe

Jak przygotować magazyn, by zapewnić komfort operatorom wózków widłowych?

Na komfort operatora wózka widłowego wpływa jakość samego wózka, ale również rozmieszczenie wyposażenia magazynu, które nie powoduje dodatkowych przestojów i nie ogranicza widoczności.  Zgodnie z dyrektywami unijnymi pracodawcy muszą kontrolować ryzyko pracy operatora wózka widłowego i stawiać na amortyzację, wydajność, regularne kontrole regałów.

Przystosowanie wózka widłowego oraz technika dostępu do asortymentu w magazynie

Jeden z podstawowych kroków do zwiększenia komfortu operatora to indywidualne dopasowanie kabiny, w tym zmniejszenie wibracji fotela, odpowiednie ustawienie podłogi, podłokietników, rozmieszczenie wspomagających akcesoriów. W lepszych wózkach stosuje się systemy wsparcia jazdy eliminujące ryzyko poślizgu, światła ostrzegawcze czy nawet kraty chroniące pracownika przed przypadkowym upadkiem ciężkiego towaru. Regały paletowe rozstawia się w taki sposób, aby wózek nie miał problemów z dojazdem i dostępem do asortymentu. W razie trudności można rozszerzyć pojazd o regulowane widły lub zainwestować w wózek wysokiego składowania, w zależności od formy prowadzenia gospodarki magazynowej.

Powszechne wypadki w pracy operatora wózka widłowego i założenia kontrolne

Najwięcej wypadków w pracy operatora za danymi z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy występuje przez błędy w konstrukcji wózka widłowego, przez wady konstrukcyjne regałów i czynniki zewnętrzne, z reguły losowe. To mało efektywna kontrola i zaniedbania na gruncie zabezpieczeń powodują największe ryzyko, a przez to realnie zmniejszają komfort pracy. W magazynie nie można dopuścić również do unoszenia ludzi na widłach, do zahaczania wideł o wystające elementy regałów paletowych i kolizje z innymi urządzeniami magazynowymi. Od operatora oczekuje się zatem stałej koncentracji i sprawdzania otoczenia, w którym wykonuje obowiązki. To ostatecznie fundament komfortu.

Komfort operatora wózka widłowego to ważna zmienna dla wydajności prowadzenia gospodarki magazynowej, a jednocześnie mocno problematyczna strefa wymagająca stałej kontroli, nie tylko pracodawcy, ale samego operatora i współpracowników.