wydajny magazyn

3 podstawowe zadania wydajnego magazynu – jak usprawnić ich realizację?

Kierownicy magazynów odczuwają coraz większą presję, by być konkurencyjnym w stosunku do innych firm. Przez znaczny rozwój handlu internetowego, wymagany jest wzrost produktywności. To natomiast stwarza okazję powstawania ryzykownych sytuacji i kosztownej nieefektywności. Są jednak rozwiązania, które mogą zredukować część problemów i wpłynąć na usprawnienie pracy magazynu.

Wyjdź naprzeciw oczekiwaniom klientów z systemem informatycznym

W dzisiejszych czasach wymagania co do jakości świadczonych usług oraz produktów wskoczyły na wyższy poziom. Klienci oczekują krótkich terminów dostaw, nienagannej dokładności zamówień oraz bezbłędnej obsługi. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie ogromna ilość zamówień, a także (w przypadku wielu magazynów) bardzo różnorodny asortyment. W tej sytuacji niezbędny może okazać się system WMS, który skutecznie zoptymalizuje pracę w przy kompletacji zamówień. To oprogramowanie do zarządzania pozwoli lepiej wykorzystać przestrzeń magazynową, zredukuje pomyłki, zapewni pełny monitoring przepływu towarów oraz sprawną inwentaryzację.

Optymalizacja procesów przygotowania zamówień

Nadmiarowość procesów to dość powszechny problem. Generuje on większe koszty i wydłuża czas realizacji zamówienia. Wielokrotne potwierdzanie ilości artykułów czy niepotrzebne wysyłanie produktu do innego działu na kolejną kontrolę, to całkowicie zbędne działania, które mogą zostać łatwo wyeliminowane. Z pomocą przyjdzie system WMS, który zredukuje koszty logistyczne, poprawi wskaźniki bieżącej pracy operatorów i skutecznie zlikwiduje problem powtarzania zbędnych procesów.

Posiadanie odpowiedniego asortymentu

Brak produktów lub składowanie niechodliwych towarów w magazynie zmniejsza wydajność prac, co przekłada się na niezadowolenie klienta. Bardzo ważne jest umiejętne prognozowanie potrzeb oraz utrzymywanie prawidłowego stanu zapasów. System WMS pomoże rozwiązać ten problem, śledząc nie tylko aktualne trendy, ale także te z poprzedniego roku. Będzie kontrolował również ilość towarów w magazynie. Aby jeszcze bardziej poprawić wydajność, warto zaopatrzyć magazyn w regały paletowe, które ułatwią kontrolę stanów magazynowych.

Podsumowując, do usprawnienia pracy niezastąpionym pomocnikiem jest system WMS, który w znaczny sposób zwiększy wydajność magazynu oraz pomoże sprostać oczekiwaniom klientów. Nieodzownym elementem dobrze funkcjonującego magazynu są również regały paletowe.