WMS, IoT i robotyzacja, czyli przyszłość magazynów
Idea przemysłu 4.0 zakłada połączenie internetu rzeczy, a także systemów do zarządzania w celu uzyskania maksymalnej efektywności procesów. Koncepcja dotyczy również prowadzenia gospodarki magazynowej. Przyszłość magazynów wiąże się z rozwojem WMS, IoT i robotyzacji właśnie. Dlaczego?
Znaczenie systemów skupiających dane
WMS to oprogramowanie umożliwiające kontrolowanie wszystkich funkcji magazynu. System WMS aktualizuje stany w czasie rzeczywistym, przekazuje raporty kluczowe dla produkcji, wykrywa i szybko informuje o pomyłkach w kompletacji zamówień. Informatyczna kontrola działań w dużym stopniu wyklucza błąd ludzki.
Inteligentne urządzenia do lepszej kontroli procesów
IoT to Internet Rzeczy. Jak koncepcję można wykorzystać w magazynie? Chociażby przez czujniki zbierające informacje o ruchu, otoczeniu. Na rynku pojawiają się bezprzewodowe urządzenia przekazujące dane o zapasach magazynowych czy systemy śledzenia kontenerów, przesyłek, pracowników, palet. Internet rzeczy służy w dużym stopniu do analizowania ogromnego zbioru danych i wyznaczania nowych ścieżek rozwoju. Przydaje się również w przewidywaniu konserwacji najdroższych urządzeń, bo czujniki informują o rzeczywistym zużyciu.
Robotyzacja z minimalizacją błędu ludzkiego
Robotyzacja w magazynie częściowo lub czasami całościowo zastępuje pracę ludzką. W Polsce już funkcjonują magazyny obsługiwane przez jednego operatora, całkowicie zautomatyzowane. Robotyzacja dotyczy głównie regałów, systemów kompletacji i przenoszenia towarów. Połączenie wszystkich systemów to nie tylko wzrost efektywności pracy, ale szansa na szybką zmianę profilu działalności. To szczególnie istotna zaleta w czasach kryzysowych, po nagłym zamknięciu rynku.
W perspektywie rozwój sztucznej inteligencji
Systemy magazynowe w niedługim czasie połączą się z algorytmami sztucznej inteligencji i z dużym prawdopodobieństwem zaczną wyznaczać zadania i perspektywy rozwoju dla całej działalności.