regaly mobilne

Mobilne regały magazynowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Systemy przesuwne w organizacji magazynu zwiększają efektywność wykorzystania przestrzeni. Mobilne regały magazynowe z reguły montuje się na szynach elektrycznych zapewniających szybkie przemieszczanie. To duża pomoc w kompletacji zamówień.

Najważniejsze właściwości do rozpatrzenia przed podjęciem decyzji o zakupie

Przed zamówieniem mobilnych regałów magazynowych warto skupić się na kilku właściwościach, a mianowicie na wysokości, prędkości przesuwania asortymentu i na maksymalnym udźwigu. W systemie przesuwnym chodzi o uzyskanie elastyczności zgodnej z bieżącym zapotrzebowaniem. Przedsiębiorca może zdecydować na uruchomienie więcej niż jednego korytarza roboczego właściwie w każdej chwili.

Modułowa, inteligentna rozbudowa to duże ułatwienie

Cały układ można z czasem rozbudować o kolejne moduły, a zatem na początku nawet kilka segmentów poruszających się na szynach wystarczy do oceny jakości rozwiązania. Największa zaleta regałów mobilnych to oszczędność miejsca w magazynie i to o znaczący procent w porównaniu do zwykłych regałów stojących w rzędach. Kolejne korzyści to ułatwiony dostęp do palet i pełna zgodność konstrukcji z modelem dystrybucji FIFO, czyli pierwsze wchodzi – pierwsze wychodzi. Regały mobilne współpracują z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem do zarządzania gospodarką magazynową, więc przy okazji dają szansę na automatyzację.

Akcesoria wspomagające i szybkie sterowanie pilotem z wnętrza wózka

W celu ochrony pracowników do regałów mobilnych dodaje się oświetlenie informujące o ruchu konstrukcji wraz z barierkami. Szyny wytrzymują duże obciążenia, ale nie należy ich zastawiać dla zachowania płynności. Technologia sprawdzi się najlepiej w magazynach nastawionych na oszczędzanie powierzchni, ale też w magazynach wysokiego składowania, zautomatyzowanych. Pracownik poruszający się wózkiem widłowym po składzie może za pomocą pilota dowolnie otwierać wybrane korytarze, co zdecydowanie przyśpiesza proces kompletacji.