Jakie regały wybrać do magazynu z żywnością?
Składowanie żywności to skomplikowany proces ze względu na termin przydatności i inne specyficzne cechy produktów spożywczych. Z tego powodu regały do magazynu z żywnością lub po prostu do sklepu, marketu powinny charakteryzować się konkretnymi właściwościami, szczególnie w zakresie utrzymywania właściwych temperatur. O czym jeszcze pamiętać przy wyborze regałów do magazynu z żywnością?
Wytyczne dla regałów w kontakcie z żywnością
Regały paletowe wykonane ze stali nierdzewnej to często spotykany widok w przedsiębiorstwach gastronomicznych. Materiał nie wchodzi w negatywne reakcje z żywnością, nie wpływa na smak ani na zapach. Od magazynu z żywnością oczekuje się spełnienia wysokich norm sanitarnych. Konkretne wymagania przekazuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Regały z funkcją chłodzenia i dopasowaniem temperatury najlepiej sprawdzają się przy przechowywaniu owoców, produktów mrożonych, mięsa. W przypadku magazynów chłodniczych przedsiębiorca musi ocenić, czy regały paletowe wytrzymają niskie temperatury. W zwykłych spiżarniach, bardziej amatorskich stosuje się często druciane koszyki albo skrzynie ustawione w zacienionych miejscach, chociaż przy wielu przetworach bardziej profesjonalne regały paletowe to też ciekawe rozwiązanie umożliwiające lepszą kontrolę zapasów.
Inne rodzaje regałów do magazynów z żywnością
Poza regałami wykonanymi ze stali nierdzewnej można zauważyć wzrost zainteresowania konstrukcjami polipropylenowymi czy chromowanymi zapewniającymi bardzo duży udźwig. Takie regały wprowadzają proste systemy organizacji pod system dystrybucji FIFO, czyli jeden z najlepszych w perspektywie wydawania produktów spożywczych z kończącą się datą przydatności. Najlepiej, żeby regały do magazynu z żywnością nie posiadały skomplikowanych kształtów, bo to utrudni czyszczenie, a tym samym spełnienie rygoru sanitarnego.
Regały paletowe w magazynie z żywnością to szansa na spełnienie wysokich standardów higienicznych, bez angażowania dużych środków finansowych.