przeciazenia regalow magazynowych

Jak uniknąć przeciążenia regałów magazynowych?

Regały magazynowe pozwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni składowania i zapewnienie bezpieczeństwa towarów. Zapewniają one wysoką funkcjonalność, gwarantując szybki dostęp do przechowywanego towaru. Dobrze zaprojektowane regały z odpowiednim planem ich rozmieszczenia mogą również poprawić bezpieczeństwo pracy na terenie hali. Trzeba jednak pamiętać o kilku kluczowych aspektach.

Wybór odpowiedniego systemu

Żeby dobrze wybrać system regałów magazynowych, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jak wiele towarów będzie na nich składowanych? Jakie będą ich gabaryty? Duże i ciężkie produkty będą potrzebowały masywnych konstrukcji o dużej nośności. Przed zakupem lub wynajmem wyposażenia magazynu konieczne jest więc zapoznanie się z dokumentacją techniczną wybranych systemów regałowych.

Inną ważną kwestią jest oczywiście sposób składowania towarów. Produkty o najwyższej wadze powinny być składowane na najniższych piętrach regałów w celu zmniejszenia poziomu ryzyka. Podstawową kwestią jest również odpowiednie mocowanie regałów do płaskiego i równego podłoża, aby były one stabilne.

Konserwacja i przeglądy regałów

Europejska norma PN-EN 15635 zawiera wytyczne mające na celu zmniejszenie ryzyka oraz konsekwencji niebezpiecznej obsługi lub uszkodzenia konstrukcji. Zgodnie z panującymi przepisami, regały powinny zostać poddane przeglądom eksperckim przynajmniej raz w roku. Pracownicy magazynu powinni też stale przyglądać się systemom regałowym, by jak najwcześniej wychwycić wszelkie nieprawidłowości i uszkodzenia, tj. wygięcia, pęknięcia czy skręcenia.

Decydując się na zastosowanie regałów magazynowych, należy więc pamiętać przede wszystkim o właściwym rozplanowaniu ich rozmieszczenia, zachowaniu wszelkich zasad BHP dotyczących ich użytkowania oraz systematycznych kontrolach i przeglądach. Konieczne jest również użytkowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta – należy pamiętać, że każdy regał ma określoną nośność, której nie wolno przekroczyć podczas składowania towarów.