Trawers regału magazynowego – jaką rolę pełni?
Trawersy regałowe są podstawowym elementem konstrukcyjnym systemu składowania palet. Jest możliwość dostosowania rozstawu i nośności do indywidualnych potrzeb. Głównym celem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obiekcie.
Co to są trawersy regałowe?
Trawers regału magazynowego to inaczej belka, podpora, a także poziomy element łączący dwie równoległe części. Stanowi, zaraz po słupach, ważny element konstrukcyjny regału magazynowego. Tworzy poziom wykorzystywany do podparcia palet.
Jakie cechy powinien mieć wysokiej jakości trawers magazynowy?
Najważniejsze jest, aby trawersy regałowe były wytrzymałe, trwałe i zapewniały efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Od poniższych czynników zależeć będzie, czy element konstrukcyjny spełni swoje zadanie.
- Przekrój i kształt — trawers może mieć profil C-beams, czyli jednopłaszczyznowy, albo I-beams, czyli dwupłaszczyznowy. Dostępne są również trawersy typu U-beams (ceownikowe) oraz T-beams (teowe). Od przekroju belki zależy nośność, stabilność i zdolność do przenoszenia obciążeń.
- Materiał — do produkcji wykorzystywana jest wysokiej jakości stal odznaczająca się wysoką wytrzymałością i odpornością na obciążenia dynamiczne i statyczne. Ten materiał umożliwia obsługę dużej ilości towarów na regale magazynowym.
- Sposób montażu — są przystosowane do umieszczenia na pionowych słupach regałów. Posiadają specjalne zaczepy lub systemy zabezpieczające ułatwiające instalację i regulację wysokości. Regał można dostosować do różnych typów obsługiwanych towarów.
- Systemy łączenia — trawers magazynowy można połączyć z elementami regału, takimi jak pionowe słupy i podpory, wykorzystując specjalny system łączeń: spawanie, śruby, zatrzaski. Przeprowadzając cały proces poprawnie, uzyskujesz stabilną i wytrzymałą konstrukcję.
- Powłoka antykorozyjna — najczęściej jest przeprowadzane cynkowanie ogniowe lub galwaniczne. Trawers zyskuje zabezpieczenie przed korozją i uszkodzeniami wywołanymi przez warunki panujące w magazynie.
- Nośność — producent określa maksymalną ilość masy, jaką jest w stanie wytrzymać belka bez deformacji. Może różnić się w zależności od długości i rodzaju profilu.
- Regulowalność — można dostosować wysokość poziomów półek do składowanych towarów.
- Dodatkowe zabezpieczenia — warto zastosować systemy, które chronią towary przed przypadkowym przesunięciem towarów z półek. Są to np. siatki osłonowe i zaczepy antypoślizgowe.
Cechy użytkowe, które wpływają na zastosowanie trawersów w magazynie
- Wielkość i nośność — trawersy magazynowe mają różną długość, wysokość i nośność, co pozwala stworzyć regał dostosowany do konkretnej specyfiki magazynowej i obsługiwanych towarów. Wybierając trawers, zwróć uwagę na masę i wymiary towarów, które będą na nim składowane.
- Konstrukcja — produkcja oraz projektowanie trawersów odbywa się z uwzględnieniem wytrzymałości na obciążenia. Dzięki temu są dostosowywane do składowanych ładunków, a także całego procesu załadunku i rozładunku.
- Efektywność przestrzeni — dobrane do potrzeb trawersy regałowe umożliwiają maksymalne wykorzystanie miejsca dostępnego w magazynie. Można je wykorzystać do stworzenia wielopoziomowych regałów. Umożliwi to składowanie większej ilości towarów na ograniczonej przestrzeni.
- Zastosowanie — belki do regałów magazynowych wykorzystać można w różnych branżach. Przede wszystkim sprawdzają się w produkcji, handlu, logistyce i dystrybucji. Umożliwiają bezpieczne składowanie palet, skrzyń oraz innych jednostek towarowych.
Wysokiej jakości trawers magazynowy jest podstawą każdego regału
Trawersy regału magazynowego są projektowane z myślą o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni w magazynie. Dostęp do towarów powinien być bezproblemowy, a efektywność procesu magazynowego na wysokim poziomie. Dobrane do rodzaju przechowywanych towarów i indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa trawersy magazynowe, spełnią swoją rolę doskonale. Zapewnią bezpieczną obsługę ładunków i wesprą sprawną realizację procesów logistycznych.