regaly paletowe rzedowe

Suwnice magazynowe – czym są i jaką pełnią rolę?

Suwnice to urządzenia często stosowane nie tylko w magazynach, ale również obiektach logistycznych i halach produkcyjnych. Ułatwiają manipulowanie ciężkimi i dużymi ładunkami, których przewożenie urządzeniami transportu bliskiego jest niemożliwy. 

Co to są suwnice magazynowe?

Suwnica magazynowa to urządzenie do podnoszenia i przenoszenia mało- i wielkogabarytowych przedmiotów na określonym obszarze (w hali magazynowej, produkcyjnej, logistycznej, produkcyjno-magazynowej).

Suwnice magazynowe zwiększają bezpieczeństwo i ergonomię pracy magazynierów. Za pomocą pilota mogą sterować dużymi ładunkami. Ogranicza to wysiłek fizyczny, ponieważ nie muszą ręcznie przenosić elementów pomiędzy stanowiskami pracy. Całą procedurą transportu zajmuje się operator suwnicy. Steruje urządzeniem z poziomu roboczego, albo z kabiny korzystając z systemu radiowego lub kasety sterowniczej.

Dźwignice magazynowe a suwnice magazynowe

Dźwignice magazynowe obejmują różne rodzaje urządzeń do podnoszenia i transportu bliskiego, stosowane w magazynie, w tym suwnice. Te z kolei są konkretnym typem dźwignicy. Poruszają się po torach, najczęściej wzdłuż hali magazynowej i posiadają mechanizm podnoszący: wciągnik lub wciągarkę.

Z czego składa się suwnica?

Budowa suwnicy różni się w zależności od rodzaju urządzenia. Z czego składa się suwnica? Każda zawiera elementy konstrukcji nośnej, mechanizm podnoszenia, mechanizm realizacji ruchu jazdy, układ zasilania i sterowania. W skład sprzętu wchodzi również wyposażenie dodatkowe i technologiczne, uzależnione od oczekiwanych funkcjonalności.

Np. suwnica pomostowa jest zbudowana z jednej lub kilku belek wyposażonych w wózek z silnikiem jazdy oraz mechanizmem podnoszącym, znanym jako wielokrążek. Operator za pomocą pilota zdalnie steruje systemem. Nie musi korzystać z siły fizycznej do obsługi ładunku.

Rodzaje suwnic w magazynie

Dostępne są różne rodzaje suwnic w magazynie. Poniżej prezentujemy najpopularniejszy podział suwnic ze względu na typ konstrukcji.

Suwnica pomostowa

Posiada pomost, po którym przesuwa się wyciągnik. Bardzo dobrze sprawdza się w magazynach.

Suwnica bramowa

A czym wyróżnia się suwnica bramowa? Opis wskazuje na występowanie specjalnych podpór podtrzymujących tor, po którym się porusza. Niektóre modele są wyposażone w kabinę operatora.

Suwnica wspornikowa

Posiada te same cechy, co suwnica pomostowa. Różni się od niej jedynie kształtem.

Suwnica półbramowa

Składa się z jednego toru oraz estakady.

Suwnica kolumnowa

Składa się z pojedynczej, pionowej kolumny.

Zastosowanie suwnic w magazynie

Inwestując w suwnice magazynowe, dbasz o bezpieczeństwo pracowników i ergonomię pracy. Operatorzy są zwolnieni z fizycznego transportu ładunków między stanowiskami roboczymi. Wyłącznie nadzorują ruch maszyny, która przenosi towar do wyznaczonego miejsca.

Hala produkcyjna z suwnicą może bez większych problemów obsługiwać m.in. kręgi blach oraz wielkogabarytowe ładunki w przemyśle samochodowym. Urządzenie usprawnia również inne operacje w magazynie, takie jak załadunek i rozładunek samochodów ciężarowych. Może dostarczać potrzebne materiały na linie produkcyjne lub montażowe, czy też do stref pakowania.

Dlaczego warto zainwestować w suwnice magazynowe?

Znasz już dostępne w sprzedaży typy suwnic. Oto korzyści, jakie osiągniesz, inwestując w to rozwiązanie do swojego magazynu:

  • bezpieczny i bezproblemowy transport w obiekcie bardzo ciężkich ładunków, ważących nawet po kilka lub kilkanaście ton;
  • bezpieczne, łatwe i szybkie podnoszenie bardzo ciężkich ładunków;
  • brak ręcznej obsługi ładunków sprawia, że manewrowanie nimi jest precyzyjne i proste;
  • urządzenie można wzbogacić o wiele akcesoriów dodatkowych np. szczypce czy podnośnik zwojów, kręgów, blach lub palet.

Suwnice magazynowe są powszechnie stosowanym urządzeniem do transportu ciężkich ładunków na ograniczonej przestrzeni. System podnoszący działa skutecznie i niezawodnie, a sterowanie odbywa się z użyciem pilota. To sprawia, że operator nie musi używać siły fizycznej do obsługi ciężkich, wielkogabarytowych ładunków.