regaly paletowe

Regały paletowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Regały paletowe stanowią podstawowe wyposażenie każdego magazynu. Można na nich składować standardowe palety z towarem. Takie regały powinny być stabilne oraz funkcjonalne, aby pomieścić jak najwięcej asortymentu w stosunku do powierzchni magazynu. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie regałów paletowych do magazynu?

Regały paletowe – najważniejsze parametry przy zakupie

Wybierając regały paletowe do magazynu, należy uwzględnić wagę i gabaryty składowanych produktów. Przy wyborze kluczową rolę paradoksalnie odgrywa nasza przestrzeń magazynowa – musimy tak planować rozmieszczenie regałów, by zachować przestrzeń do przejazdu wózków widłowych.

Wielkość regałów musi być dobrana w taki sposób, aby maksymalnie zagospodarować wolną przestrzeń roboczą. Głębokość regału dopasowana jest do standardowych palet. Natomiast wysokość i długość powinna być dobrana odpowiednio do wolnej przestrzeni, aby zapewnić jak największą funkcjonalność i usprawniać pracę w magazynie. Ważny jest też sposób magazynowania palet z towarem, ponieważ wpływa to na odległość między półkami.

Istotną rolę odgrywa funkcja regulacji półek, które można dopasować odpowiednio do wysokości składowanego towaru. Niewielka przestrzeń pomiędzy nimi naraża nas na większe ryzyko uszkodzeniu palety podczas wsuwania lub wysuwania. Z kolei za duża, zmniejsza powierzchnię miejsca roboczego na regale. Na rynku dostępne są różne modele regałów paletowych, ale dokonując wyboru, warto kierować się maksymalnym obciążeniem całkowitym, które wytrzymuje konstrukcja. Niewłaściwie dobrany regał może ulec deformacji pod wpływem zbyt dużych ciężarów. Dlatego przed zakupem należy zapoznać się z maksymalnym obciążeniem, które podaje producent w specyfikacji produktu. Regały paletowe przeznaczone pod duże obciążenia najczęściej są wykonywane ze stali. Natomiast konstrukcje aluminiowe przeznaczone są do towaru o niższej wadze. Warto również zastanowić się, czy regał będzie przykręcony do czy też  będzie stał samodzielnie, ponieważ te modele nieco różnią się konstrukcją.

Podsumowanie

Regały paletowe przyspieszają czas załadunku, ponieważ zapewniają swobodny dostęp do każdego towaru znajdującego się w magazynie. Dlatego warto zakupić produkt z atestem, odpowiednio dobrany do powierzchni magazynu oraz obciążenia. Wpłynie to na wyższą wydajność pracy i bezpieczeństwo pracowników w magazynie.