Leasing regalow magazynowych

Jak oznacza się regały w magazynie?

Niezbędne do prowadzenia profesjonalnej działalności magazynowej, zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa, jest zastosowanie oznakowania całej przestrzeni. Zapewnia to wysoki poziom bezpieczeństwa, ułatwia wykonywanie obowiązków pracownikom, a także zwiększa wydajność operacji logistycznych.

Dlaczego oznakowanie regałów jest tak istotne?

Postępując zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP, jesteś w stanie zapewnić bezpieczne warunki pracy pracownikom.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie istnieją identycznie brzmiące i spójne przepisy, które regulują oznaczenie regałów magazynowych. Każdy magazyn może wprowadzić indywidualne zasady przystosowane do warunków pracy. Jedynym wyjątkiem są regulacje prawne dotyczące oznaczenia regałów magazynowych, na których są składowane towary niebezpieczne.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dlaczego warto wprowadzić do magazynu oznaczenia.

Działalność zgodna z prawem

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, niezbędne jest umieszczenie w widocznym miejscu informacji o tym, jakie jest obciążenie regałów. Informacja podawana w sposób czytelny, pozwala pracownikom prawidłowo rozmieszczać konkretne rodzaje towarów w odpowiedniej ilości, a tym samym nośność regałów nie jest przekraczana. Pracownicy powinni mieć również dostęp do informacji o maksymalnym obciążeniu podłóg i stropów.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Jeżeli oznaczenia regałów są umieszczone w widocznych miejscach i są czytelne, pracownicy popełniają znacznie mniej błędów i dochodzi do mniejszej ilości niebezpiecznych sytuacji.

Wydajna praca magazynu

Jeżeli znaki i oznaczenia stosowane w magazynie są przygotowane w sposób przemyślany i właściwy, pracownik może szybko znaleźć interesujący go towar i łatwiej rozłożyć go na półkach tak, aby nośność półek magazynowych nie została przekroczona. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek błędy, można szybko je zidentyfikować poprzez wprowadzenie korekty do systemu. Magazyn pracuje efektywnie i może funkcjonować wydajnie.

kontroler stanow magazynowych

  

Oznakowanie regałów magazynowych — wymagania

Oto kluczowe zasady, jakimi należy kierować się w magazynie:

  • oznakowanie miejsc składowania w magazynie powinno być czytelne, jasne i widoczne dla każdego pracownika,
  • najlepsze jest oznakowanie alfanumeryczne, składające się z liter oraz cyfr. Oznaczenie jest łatwe w odbiorze i pozwala prawidłowo zaprezentować informacje,
  • warto zastosować również oznaczenia w postaci kodów kreskowych lub kodów QR, które wprowadzają produkty do systemu informatycznego,
  • istotne jest, aby zachować kolejność numeryczną. Rzędy i poziomy należy oznaczać rosnąco, czyli np. 1, 2, 3 lub A, B, C,
  • każdy poziom lub lokalizację komplementacji można dodatkowo oznaczać innym kolorem. Zwiększa to czytelność i umożliwia człowiekowi szybszą identyfikację i orientację w magazynie,
  • etykiety lokalizacyjne można umieszczać na 1 trawersie najniższego regału, a także na trawersach dodatkowych,
  • w magazynie warto zastosować również znaki graficzne, m.in. strzałki kierunkowe.

Oznakowanie nośności regałów magazynowych

Nie musisz wiedzieć, jak obliczyć dopuszczalne obciążenie regałów. Każdy producent ma obowiązek, aby określić, jaką dopuszczalną nośność ma sprzedawany przez niego regał magazynowy. W dołączonej do konstrukcji dokumentacji technicznej znajdują się ponadto:

  • nazwa i adres wytwórcy,
  • fabryczny numer urządzenia i rok produkcji,
  • instrukcja transportu, montażu i bezpiecznego korzystania,
  • wskazanie na temat maksymalnej nośności regałów magazynowych,
  • zgodność z wytycznymi zawartymi W PN,
  • wyniki przeprowadzonych przeglądów magazynowych.

Producent jest również zobowiązany, aby do zestawu dołączyć tabliczki znamionowe, na których znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące regałów, w tym oznaczenie nośności regałów. Tabliczki należy przymocować na stałe, w widocznym miejscu na każdej konstrukcji, która służy do składowania towarów. Ten identyfikator skutecznie wskazuje na dopuszczalne obciążenie regału. Umieszczone napisy powinny być bardzo dobrze widoczne i wyraźne, aby żaden pracownik nie miał wątpliwości, jaka jest nośność półki regału.

Jaki system wybrać do oznaczenia regałów wysokiego składowania i pozostałych konstrukcji w magazynie?

Możesz skorzystać z różnych kodów literowych, cyfrowych oraz kolorystycznych, aby przygotować oznaczenia regałów w magazynie. Ważne jest, aby wybrany system był czytelny i dobrze widoczny nawet z dużej odległości.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie znakowania hierarchicznego, czyli od największych do najmniejszych jednostek. Może to wyglądać następująco:

magazyn -> strefa -> ciąg -> alejka -> regał -> kolumna -> piętro -> półka lub miejsce paletowe

Takie oznaczenia sprawdzają się przede wszystkim w rozbudowanych obiektach, gdzie nad wyraz ważne jest, aby oznakowania były praktyczne i nie wprowadzały pracowników w błąd. Możesz również zdecydować się na literowo-cyfrowy system, który wygląda następująco:

M2-SC-C3-A1-R2-K8-P3-G1

Powyższe oznaczenie można odczytać następująco: towar znajduje się w magazynie numer dwa, w strefie C, w ciągu numer trzy, w alejce pierwszej, na regale drugim, w ósmej kolumnie, na trzecim piętrze w gnieździe paletowym numer jeden.

Oznaczenie regałów jako kluczowy element zarządzania magazynem

Etykieta, tablica, naklejka — dopuszczalne obciążenie regału możesz przedstawiać w magazynie na różne sposoby, tak samo jak pozostałe istotne informacje wspierające operacje logistyczne. Najważniejsze jest, aby wszystkie informacje były przedstawione w sposób czytelny i dobrze widoczny nawet z dużej odległości. Dzięki temu m.in. dopuszczalne obciążenie regałów magazynowych nie zostanie przekroczone.