Formuła 7W – zasady logistyki
Każda firma zajmująca się transportem, planowaniem, wdrażaniem, zarządzaniem i kontrolą czynności w łańcuchu dostaw, musi realizować zadania zgodnie z określonymi standardami. Wytyczne są zawarte w logistyce 7W.
Co to jest zasada 7W?
7W w języku angielskim to 7R, czyli 7 rights. Obejmuje zbiór praktyk, które gwarantują efektywne zarządzanie logistyką. Wspierają wydajność operacji, które są związane z przemieszczaniem się towarów w całym łańcuchu dostaw.
Koncepcja 7W w praktyce
1. Właściwy produkt
Z ang. right product. Realizacja zamówienia rozpoczyna się od wybrania odpowiedniego produktu z magazynu. Błędy w kompletacji i pakowaniu mogą skutkować zwrotem towaru i dodatkowymi kosztami logistycznymi. Jest również duża szansa, że klient drugi raz nie zdecyduje się na skorzystanie z Twoich usług.
Aby nie dopuścić do powyższych sytuacji, zasada 7W zaleca zastosowanie automatyzacji procesów kompletacji poprzez skanery kodów QR lub kodów kreskowych, Pick to Light, Put to Light. Ważne jest, aby kompletacja i pakowanie były kontrolowane przez system WMS.
2. Właściwa ilość
Z ang. right quantity. Zaspokojenie popytu na dane dobro wiąże się z koniecznością wysyłania określonej ilości ładunków, a wcześniej z ich pozyskaniem, produkcją i dostawą w ustalonym terminie. Firma, która dysponuje niewystarczającymi zapasami magazynowymi, może stracić płynność w transakcjach i zyskach. Należy również pilnować, aby nie doprowadzić do nadwyżki zapasów, co wiąże się ze wzrostem kosztów magazynowania i stratami finansowymi wskutek zestarzenia lub zepsucia się towaru.
3. Właściwy czas
Z ang. right time. Zasada 7W w logistyce uznaje ten punkt za najważniejszy. Dotrzymanie deklarowanych terminów dostaw wpływa na satysfakcję klientów, a przez to możesz zbudować silną pozycję marki na rynku. Tworzysz pozytywne doświadczenia zakupowe, co przekłada się na długoletnią współpracę.
Aby poprawnie wdrożyć te zasady logistyki, warto skorzystać z systemów śledzenia transportu opartych np. o Blackchain. Każda przesyłka posiada kod identyfikacyjny SSCCC nadawany w momencie wysyłki. Pozwala to z bardzo dużą dokładnością zlokalizować drogę ładunku, od czasu nadania aż po dostarczenie.
4. Właściwy stan
Z ang. right condition. Niektóre towary wymagają specjalistycznych warunków przechowywania, obsługi i transportu. Twoim zadaniem jest zapewnienie bezpiecznej obsługi ładunków. Należy również zadbać, aby w przesyłce nie znajdowały się towary z wadami technicznymi, a każda paczka dostarczana do klienta powinna być perfekcyjnie zabezpieczona.
5. Właściwe miejsce
Z ang. right place. Koncepcja 7W przypomina również, jak istotne jest dostarczenie towaru pod właściwy adres. Klienci bardzo doceniają możliwość śledzenia przesyłki. Mają także kontrolę nad przedziałem czasowym, w którym paczka zostanie do nich dostarczona.
6. Właściwy klient
Z ang. right customer. W łańcuchu dostaw liczy się nie tylko bezpieczeństwo transportu i obsługi ładunków, ale również zadowolenie klienta. Bardzo ważne jest, aby zidentyfikować potrzeby konsumenta i przygotować ofertę przystosowaną do grupy docelowej. Jeżeli trafnie przeprowadzisz analizę rynku, artykuły dotrą do klientów, którzy faktycznie ich potrzebują. Zawsze dbaj o długotrwałe relacje z klientami.
7. Właściwa cena
Z ang. right financial resources. Formuła 7W wskazuje również na konieczność ustalenia optymalnej ceny za świadczone usługi. Od polityki cenowej firmy zależy opłacalność usług, a także to, czy przedsiębiorca będzie zyskiwał, czy tracił.
Ważne jest, aby przygotować ofertę wyróżniającą się konkurencyjną ceną i wysoką jakością. Klient nie powinien mieć problemów ze znalezieniem informacji o koszcie produktu, wartości dostawy i możliwości zwrotu.
Co zyskasz wdrażając zasady logistyki 7W?
Wiele korzyści przynosi dobrze zastosowana w przedsiębiorstwie każda zasada 7W. Przykłady przedstawione powyżej pokazują, że stosując się do zaleceń, możesz:
- zwiększyć satysfakcję klientów po otrzymaniu dostawy,
- podwoić wydajność i elastyczność procesów logistycznych,
- wyeliminować marnotrawstwo optymalnie zarządzając operacjami logistycznymi.