Drony w logistyce – czy inwentaryzacja dronem jest możliwa?
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeprowadzanie inwentaryzacji dronami, choć może to brzmieć futurystycznie. Innowacyjne urządzenia mogą wyręczyć operatorów w żmudnej, powtarzalnej pracy, zapewniając jednocześnie normalne funkcjonowanie magazynu, bez przestojów. Warto podkreślić, że w przypadku klasycznej inwentaryzacji, trzeba zatrzymać w całości lub części aktywność obiektu.
W jaki sposób drony są wykorzystywane w logistyce?
Wprowadzenie dronów do logistyki przynosi szereg korzyści. Urządzenie jest sterowane przez użytkownika za pomocą mechanizmu zdalnego sterowania. Dostępne są również modele, którymi zarządzać można z poziomu komputera lub takie, które działają automatycznie po wcześniej zaprogramowanych trasach.
Drony w logistyce wspomagają transformację cyfrową, ponieważ przemieszczają się po terenie w sposób szybki i bezpieczny. Duże koncerny, takie jak Google czy Amazon poszły o krok dalej i aktualnie wykorzystują drony transportowe do dostarczania zamówień do klientów. Jednak bardziej przyziemnym sposobem zarezerwowanym dla większości przedsiębiorców jest wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do zarządzania procesem inwentaryzacji.
Inwentaryzacja jest działaniem polegającym na stworzeniu uporządkowanej, szczegółowej listy zapasów zgromadzonych w obiekcie i sprawdzeniu, czy stworzone zapisy odpowiadają faktycznie składowanym zapasom. Choć aktualnie większość przedsiębiorców posiłkuje się systemem WMS, który prowadzi stałą inwentaryzację w formie cyfrowej, niezbędne są również kontrole ręczne, w celu korekty rozbieżności. W tym człowieka również może wyręczyć technologia.
Drony skutecznie eliminują wszelkie niedogodności związane z ręczną inwentaryzacją. Są w stanie automatycznie latać nad magazynem, skanując kody kreskowe i etykiety RFID, w celu przekazania zebranych informacji do systemu WMS. Automatycznie można zidentyfikować wszelkie rozbieżności w liczbie zapasów, bez angażowania pracowników.
Dlaczego warto zdecydować się na inwentaryzację z wykorzystaniem dronów?
Wiele czynności w magazynie może wykonać wyłącznie człowiek. Przeglądy regałów wymagają udziału eksperta z dużym doświadczeniem, ponieważ tylko on jest w stanie wykryć niuanse decydujące o wystąpieniu zagrożeń w magazynie. Natomiast tak powtarzalne czynności, jak inwentaryzacja mogą być realizowane przez innowacyjne technologie, do których zaliczane są drony. Ich zastosowanie przynosi wiele korzyści pod względem logistycznym, jak i finansowym:
- drony skutecznie odczytują kody kresowe i etykiety RFID, monitorują stan zapasów, latając nad korytarzami. Mają dostęp do towarów, które znajdują się poza zasięgiem wzorku operatorów, ze względu na wysokie składowanie;
- nie trzeba ręcznie weryfikować zgromadzonych zapasów. Podczas tych czynności powstaje bardzo dużo błędów. Drony zwiększają wiarygodność inwentaryzacji;
- operatorom odchodzi żmudna, powtarzalna praca, która wiąże się z kontrolowaniem zapasów w magazynie. Drony zmniejszają natężenie ruchu w korytarzach roboczych, a to zwiększa bezpieczeństwo pracowników;
- inwentaryzacja wiąże się z ponoszeniem dużych kosztów przez przedsiębiorcę. Trzeba zaangażować doświadczony personel, całkowicie przerwać działanie magazynu. Drony umożliwiają optymalizację procesu, a operatorzy mogą w tym czasie realizować inne, dochodowe czynności logistyczne.
Drony doskonałym wsparciem dla nowoczesnych magazynów
Idealna kontrola stanu magazynowego wymaga od pracownika bardzo dużego wysiłku i zaangażowania wielu zasobów. Dlatego właśnie użycie dronów jest tak opłacalne. Otwiera nowe możliwości, skraca czas inwentaryzacji, a osiągane wyniki są satysfakcjonujące, ze względu na minimalizację błędów.
Drony w logistyce są absolutnie przyszłością, ale już teraz są wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. Skutecznie uzupełniają system WMS oraz terminale radiowe. Znacząco zwiększają opłacalność inwentaryzacji, która i tak jest niezbędna w każdym magazynie. Przedsiębiorstwa, które zmierzają do automatyzacji procesów, na pewno powinny zastanowić się nad wdrożeniem dronów.