regaly jezdne

Analiza i kontrola stanów magazynowych – jak uniknąć przepełnienia?

W celu uzyskania prawidłowego przebiegu procesów logistycznych niezbędna jest bieżąca kontrola stanu magazynowego. Przedsiębiorca musi mieć aktualne informacje na temat dostępnych zapasów oraz o ewentualnych brakach. Przekłada się to na satysfakcję klientów. Jak uzyskać pełną kontrolę nad stanem magazynowym?

Czym jest kontrola stanów magazynowych?

Kontrola stanu magazynowego obejmuje organizowanie i nadzorowanie ładunków przyjmowanych oraz wydawanych w magazynie. Celem jest utworzenie bilansu artykułów, które trafiają do magazynu, a następnie dostarczane są do klientów. Pozwala to określić bieżącą dostępność sztuk asortymentu.

Największe znaczenie kontrola stanów magazynowych ma dla przedsiębiorców obsługujących bardzo duży katalog produktów. Firmy te codziennie przyjmują i wydają setki towarów. Mając dobrze opracowany system kontroli, można uniknąć braków w zapasach uniemożliwiających szybką dostawę zamówienia do klienta, a jednocześnie nie dochodzi do przepełnienia magazynu, co zwiększa koszty magazynowania.

Aby poprawnie zarządzać stanem magazynowym, niezbędne jest prognozowanie popytu. Weź pod uwagę zmienne potrzeby rynkowe i sezonowość produktów, a utrzymasz ilość asortymentu na właściwym poziomie. Magazyn nie będzie ani przepełniony, ani nie wystąpią w nim braki.

Jak kontrolować stany magazynowe?

Do kontroli stanu magazynowego niezbędna jest ewidencja przyjęć i wydań towarów z magazynu. Należy zliczyć zapasy, aby ustalić dodatkową liczbę produktów, które są aktualnie dostępne w magazynie. Czynności można wykonać ręcznie lub za pomocą dedykowanego oprogramowania. Najpopularniejszy jest system WMS, dzięki któremu kontrola stanów magazynowych jest precyzyjna. Automatycznie wskazywana jest liczba dostępnych zapasów, ich pochodzenie, lokalizacja oraz przeznaczenie. Zapasy są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Taką możliwość daje etykietowanie towarów, a następnie przypisywane są im konkretne lokalizacje.

Warto zadbać również o odpowiednie wyposażenie magzynu. Regały półkowe połączone z systemem WMS to dobry pomysł, bo zapewniają płynność operacji i minimalizują ryzyko popełnienia błędów. Operator otrzymuje wskazówki, jaką trasę powinien pokonać, aby jak najszybciej skompletować zamówienie.

Dlaczego zarządzanie stanami magazynowymi jest tak istotne?

Wiesz już, że zarządzanie stanami magazynowymi ma na celu uzyskanie dostępu do informacji, jaką ilość towarów aktualnie posiadasz. Znając stan magazynowy, a także lokalizację towarów na półkach, możesz szybko kompletować zamówienia i w dynamiczny sposób dostarczać je do klientów, bez zakłóceń.

Analiza stanów magazynowych to krok w stronę uzyskania satysfakcji klientów, którzy będą zadowoleni z szybkiej, terminowej i bezbłędnej obsługi. Zyskasz ich zaufanie i szansę na to, że ponownie zdecydują się na skorzystanie z Twoich usług. Nie pojawiają się skargi na Twoją działalność.

Kontrolując stan magazynowy, możesz zrównoważyć koszty i zapewnić swojemu przedsiębiorstwu płynność finansową. Regularnie sprzedając zakupione towary, odzyskujesz środki, dzięki którym możesz regulować zobowiązania. Bilans księgowy jest w takiej sytuacji korzystny.

Z finansowego punktu widzenia, optymalizacja stanów magazynowych zapobiega również gromadzeniu nadmiernych zapasów, a co za tym idzie zamrażaniu kapitału. Odpowiednia dystrybucja towarów ma również wpływ na optymalizację przestrzeni magazynowej. To przekłada się na redukcję kosztów magazynowania.

Bieżące monitorowanie zapasów to podstawa w działalności magazynowej

Kontrola stanów magazynowych odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu biznesu. Jeżeli nie masz zapasów, nie możesz prowadzić sprzedaży, a to wiąże się z niezawodoleniem klientów, którzy chcieli skorzystać z Twoich osób. Ponosisz wydatki, ale nie otrzymujesz za nie zwrotu. Aktualnie można korzystać z wielu pomocnych oprogramowań do zarządzania magazynem. Kontrola stanu magazynowego jest dzięki temu prostsza.