system wms

7 funkcji systemu WMS, na które warto zwrócić uwagę

Poszczególne systemy WMS mogą różnić się w zakresie udostępnianych klientom funkcji i możliwości. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jakie są podstawowe funkcje systemów zarządzania magazynem, na które warto zwrócić uwagę. Wpłyną one na efektywność codziennej pracy, obniżenie kosztów eksploatacji magazynu, a także lepszą kontrolę nad zachodzącymi w nim procesami.

Czym jest system WMS?

System WMS to nic innego, jak system zarządzania magazynem. Jak sama nazwa wskazuje, został stworzony po to, aby wspomagać codzienną pracę w firmach logistycznych oraz zajmujących się obsługą magazynów wysokiego składowania. Systemy wybranych producentów mogą różnić się w zakresie interfejsu i dostępnych funkcjonalności. Standardowo to kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu zyskujesz pełną kontrolę nad procesem składowania towarów od momentu ich przyjęcia, przechowania, aż do wydania ich dalej.

Jak to działa?

W dużym skrócie polega to na przyjmowaniu towarów na magazyn oraz znakowaniu ich. System obsługiwany jest przez aplikację oraz połączone z nią skanery (opcjonalnie). Następnie wszystkie towary przychodzące na magazyn są skanowane oraz umieszczane w określonych miejscach, dzięki czemu zarządzający przestrzenią ma pełną kontrolę nas stanem ilościowym składowanych towarów oraz ich rozmieszczeniem. Następnie w momencie wydawania towaru z magazynu ponownie jest on skanowany, dzięki czemu cały proces się zamyka, a dana pozycja znika z listy magazynowej. Osoba odpowiadająca za proces logistyczny może z dużą dokładnością prześwietlić i odtworzyć cały proces, jeżeli dojdzie do jakichkolwiek komplikacji.

Oferowany przez nas system WMS obsługuje kody kreskowe 1D oraz 2D, a także technologię RFID. Dzięki temu z dużą łatwością zidentyfikuje on poszczególne obiekty na magazynie. Rozwiązanie pozwala swobodnie zbierać i udostępniać dane o poszczególnych pozycjach na magazynie, a także prowadzić dokładną ewidencję wszelkich procesów logistycznych. Zyskasz kontrolę nad stanami magazynowymi i będziesz dokładnie wiedział, gdzie znajdują się dane partie towaru, a nawet pojedyncze produkty.

7 funkcji systemu WMS, na które musisz zwrócić uwagę

Poznaj 7 głównych funkcji oferowanego przez nas systemu WMS, które korzystnie wpłyną na Twoją codzienną pracę i zarządzanie procesem logistycznym. Koniecznie zwróć na nie uwagę.

1.   Kontrola zadań pracowników

System WMS pozwala na pełną kontrolę zadań wykonywanych przez pracowników zaangażowanych w proces logistyczny. Za jego pośrednictwem możesz nie tylko nadzorować pracę, ale również weryfikować raporty w czasie rzeczywistym oraz sprawdzać poszczególne etapy realizacji procesu. Ułożenie tych danych w logiczną strukturę wpływa na wzrost efektywności pracy oraz zaoszczędzenie cennego czasu.

2.   Kompletacja zleceń magazynowych

Kolejną z przydatnych funkcji jest kompletacja zleceń magazynowych. System WMS to nieocenione wsparcie dla kierownika magazynu, dzięki któremu ewentualne pomyłki w procesie logistycznym zredukowane są do minimum. System pomaga w przydzielaniu zadań poszczególnym pracownikom, rozmieszczeniu towaru, a także ustawianiu tras kompletacji zleceń i przesyłek. Dzięki temu poszczególne etapy procesu ze sobą nie kolidują i efektywność składowania oraz wydawania towarów wzrasta. Ponadto nasze rozwiązanie wspiera pracowników magazynowych w rozkładaniu towarów, dzięki czemu podczas jednej zmiany są w stanie zrealizować więcej zadań.

3.   Stała kontrola

Wykorzystanie systemu WMS pozwala na uzyskanie stałej kontroli nad stanami magazynowymi. Dzięki temu dokładnie wiesz, jaką ilością towaru dysponujesz oraz w jakich sektorach został rozmieszczony. Specjalny moduł umożliwia również wprowadzanie ręcznych korekt stanów magazynowych, jeżeli jest to niezbędne. Uprawnienia te przysługują wybranym osobom, w tym przede wszystkim kierownikowi magazynu.

4.   Przeprowadzanie inwentaryzacji

Narzędzie okazuje się także nieocenionym wsparciem w procesie przeprowadzania inwentaryzacji. Dzięki systemowi WMS zadanie zostanie zrealizowane szybciej i dokładniej.

5.   Śledzenie pojedynczej sztuki towaru

W systemie uwzględniliśmy przydatną funkcję track&trace. Polega ona na możliwości śledzenia każdej pojedynczej sztuki towaru, która trafiła do magazynu. W ciągu kilku chwil zyskasz wgląd w historię przyjęcia towaru, jego rozmieszczenia na magazynie i ewentualnych przesunięć aż do momentu jego wydania. Wszystko w jednej aplikacji.

6.   Kompatybilność systemu

Zadbaliśmy o uniwersalność i kompatybilność naszego systemu. Dzięki temu może funkcjonować jako osobne narzędzie lub zostać zintegrowany z wykorzystanym przez Ciebie systemem ERP. Ostateczna decyzja należy do Ciebie, jednak system WMS został przygotowany do pracy jako samowystarczalna jednostka.

7.   Elastyczność

Narzędzie jest również elastyczne pod kątem jego indywidualizacji na potrzeby klienta. Możesz wybrać, z których funkcji będziesz korzystać, a które w danym momencie są Ci niepotrzebne. Rekomendujemy kontakt z naszym zespołem w celu sprawdzenia potencjału wprowadzania modyfikacji w tym zakresie.

Sprawdź nasz system WMS!

Zachęcamy do sprawdzenia naszego systemu WMS, dzięki któremu:

  • obniżysz koszty pracy, zminimalizujesz ryzyko start oraz zwiększysz codzienną efektywność procesów logistycznych;
  • ułatwisz pracę sobie, kierownikowi i pracownikom;
  • zadbasz o wzrost zadowolenia Twoich kontrahentów.

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem w celu poznania szczegółów dotyczących współpracy oraz dokładniejszego poznania oferowanego przez nas systemu WMS.