system wms

Technologia RFID w magazynie – jak możesz ją wykorzystać?

Wydajniejsze zarządzanie magazynem wpływa bezpośrednio na obniżenie kosztów jego utrzymania. W związku z tym firmy technologiczne przygotowują innowacyjne rozwiązania, dzięki którym możliwe jest skrócenie procesów logistycznych, a także efektywniejsza praca w magazynie. Obecnie standardem są Systemy Zarządzania Magazynem, czyli WMS. W nich coraz chętniej stosuje się technologię RFID. Jak wykorzystywana jest w tym konkretnym przypadku?

Czym jest technologia RFID?

Skrót RFID pochodzi od angielskiej nazwy Radio-Frequency Identification. W tłumaczeniu na język polski to identyfikacja fal radiowych. Ta nowoczesna technologia umożliwia odczyt i przesył danych w odległości nawet do kilkunastu metrów. Swoje działanie opiera na chipach umieszczonych m.in. na produktach lub paletach. Chipy służą do przechowywania odczytywanych danych. Choć brzmi to skomplikowanie, to jednak w praktyce takie nie jest i znajduje zastosowanie w wielu sektorach biznesu. Od pewnego czasu technologia RFID w magazynie to rozwiązanie, które znacznie ułatwia codzienną pracę i kontrolowanie m.in. stanów magazynowych.

Dlaczego rozwiązanie to wykorzystywane jest w magazynach i w procesie logistycznym?

Przede wszystkim zastosowanie RFID w magazynie wpływa bezpośrednio na zwiększenie szybkości, a także dokładności dostaw. Dzięki technologii możliwe jest efektywniejsze kompletowanie towarów, zarządzanie ich przesunięciami na magazynie, a także wydawaniem z magazynu. Ponadto rozwiązanie stosowane jest do kontroli opakowań zwrotnych czy też realizacji dostarczenia produktów wewnątrz jednej firmy lub bezpośrednio do klienta końcowego. Cały proces jest następnie łatwy do otworzenia, a także skalowania i powielania w organizacji.

Dzięki technologii RFID w magazynie niepotrzebne są dokumenty papierowe, ponieważ wszystkie zlecenia docierają bezpośrednio do mobilnych terminali. Następnie operatorzy na podstawie tego mogą realizować dane zamówienie magazynowe zgodnie z wytycznymi. Minimalizuje to ryzyko ewentualnych strat, pomyłek, a także skraca cały proces. Oczywiście mniejsza częstotliwość popełniania błędów, a także wzrost tempa pracy magazynierów wpływają na większe zyski właściciela magazynu. Właśnie dlatego warto w tym zakresie zaufać sprawdzonej technologii RFID.